При LT-то има там някаква команда за създаване на външен файл, който има възможност да изнесе част от информацията за количествата, но така и не можах да я разгадая как работи. Не успях да намеря и форум или урок с разбираемо обяснение.
@Соня
Външния файл е базата данни, в която Аутокад записва информацията си. Както съм написал в точка 2 от стъпките: "Оставяме изборът по подразбиране “Create a new data extraction” и натискаме “Next”. AutoCAD ще ни попита къде да запише файл с разширение DXE, в който се пазят настройките за извличане на данните. Освен ако нямате нещо друго в предвид, най-лесно е да се запише в директорията с основния чертеж."
Правилно ли разбирам, че и в LT-то има възможност за създаване на автоматична количествена сметка? Аз изобщо не откривам как да направя стъпка 1, че да стигна до стъпка 2. Моля, ако някой може да ми обясни как с LT да осъществя стъпка 1 (dataextraction липсва и като команда и като икона)
А може ли по някакъв начин да за създаване на автоматична количествена сметка?
Милена, кажи какво точно имаш в предвид. Ние създаваме автоматично количествени сметки или с data extraction или с autolisp-ове, които ние си пишем.
Има ли начин както в Archicad да получаваме автоматична спецификация на квадратура /кубатура/ на стени, плочи,...знам че там се чертаят 3D обекти, но няма ли настройки в Autocad, които да позволяват да се задава примерно височина на стените към дължината на всички линии, които сме ползвали за изчертаване на стени и да излиза автоматично в табличен вид квадратурата. В общи линии въпросът ми е: Как да си вадим подробни количествени сметки, а не само бройки, и дължини на линии, било то за ВИК или Ел. Има ли начин да вадим количества на бетон, тухли т.н. или пак трябва ръчно да го правим?
@Димитър
Това е методът с AutoCAD.
Аналогът на ArchiCAD е Revit. Там се работи с обекти и това е възможно.
Revit обаче не е за всеки. Много сложна програма е и има много ограничения. Аутокад е доста по-гъвкав.
Две важни неща ако разглеждате Ревит като алтернатива: Първо се изисква сериозно обучение (докато Аутокад много хора го ползват криво-ляво без обучение, това за Ревит не е възможно). Втори се изисква още по-сериозна финансова инвестиция за мощен компютър. И предимствата обаче не са малко. Особено за архитекти върши чудесна работа.
По принцип аз препоръчвам човек да се порови в Ревит. И едното не пречи на другото. Ревит не изключва работата с Аутокад, напротив, за някои специалности е невъзможно да се работи само на Ревит.
Може всичко което желаеш да го постигнеш с Аутокад. Трябва елементите на един чертеж да са подготвени за последващата количествена сметка. Например за стена да си създадеш динамичен блок с променливи параметри. И три броя атрибути - за дължина, ширина и височина. Ширината и дължината ще приемат размерите на основата, а височината ще се задава. Като имаш тези три размера ще имаш и обема и повърхността на елемента. Така за колони, основи, фундаменти, врати и прозорци. Всичко това може да го сортираш по размери в екселската таблица. Хубаво и да използваш и пивот таблица за това. По отношение на линейните обекти различните сечения и видове с полилинии в различни слоеве и лесно става кол. сметка с Data Extraction. За контрол с липс програмата на инж. Цукев за количества на полилинии. Всичко това е общо казано и зад него се крият много неща. Ако искаш изпрати имейл, ще ти пратя някои неща готови за да не откриваш топлата вода. Поздрави!
По повод площта и обема на стени и други елементи - опитах с площ на стените и се получи така. По описания начин изчислявам дължината на линиите за стените - примерно интериорни, фасадни и пр., дори на бани и мокри помещения може отделно - за да се сметнат бои, мазилки, плочки и т.н. Линиите на различно обработени стени могат да се сложат в различни слоеве или в един слой с различни цветове (като се включи и цвета за сортиране). После, като се направят по видове, има опция да се добавят колни с формули. Аз опитах с формулата "дължина"х3 (премам го за височина на етажа) и получих повърхнините на различните видове стени. Предполагам, че може да се направи колона, където да се извади площта на вратите от тази на стените или на прозорците (при фасадните стени) - чрез имената на съответните колони, където те са преброени и пресметнати като площ. Струва ми се теоретично възможно, но последното не съм го пробвала. С друга формула - примерно умножаване по височината и дебелината на стените може сравнително точно да се сметне обемът на преградни, фасадни стени и пр. Също на бетонни елементи - плочи, шайби, колони. Права ли съм или това са някакви бабешки начини и прекалено сложни?
@Галина
Права си и може да стане така. Не са бабешки начини, а съвсем нормални формули на принципна на Excel.
Дали е прекалено сложно - не мисля, но важното е да успееш да го стандартизираш и да го ползваш за всички обекти. Така следващият път след като си създадеш проекта вече в коректните цветове - имаш готова количествена сметка.
Каква може да е причината при мен полето Count при създаването на таблицата да не се появява ?
Кликни на отметката "Show count column"
Здравейте! Правя стъпките както сте показали във видеото, но като стигна до Combine Record Mode виждам, че тази операция не ми е активна. Каква може да е причината?
Намерих отговора и сама......всъщност Combine Record Mode се активира, когато избрах повече от един тип линии, чиито дължини исках да извадя в спецификацията
Виждам, че не само аз съм с горецитираната версия на Аутокад. От коментара на "soni4ka" и отговора на г-н Цукев, оставам с впечатление, че има някакви възможности и за нас, но аз изобщо не намирам командата за стъпка 1. Моля за по-подробно обяснение къде да я търся, тъй като на показаното във видеото място я няма.
Здравейте, Даниела! Няма такава команда в ЛТ, която да прави автоматична количествена сметка. Когато зададох въпроса имах предвид командата EATTEXT, която не е за това, по-късно го разбрах. Аз лично за количества използвам командата Select similar, защото става сравнителни бързо с бързото набиране, при положение, че всички елементи са ни блокове. За съжаление не мога да помогна с друга информация. Имам доста работа и все не намирам време да се поровя повече, не може да няма начин. Намеря ли ще се погрижа г-н Цукев да предостави информацията на всички. Поздрави и успехи!
Пропуснах да кажа, че и с BCOUNT също е доста удобна работата.
Здравейте,
ползвам AutoCAD LT 2013, появи ми се следния проблем: при опит да ползвам командата dataextraction, установих, че липсва нито като иконка в Insert, нито като команда. Как да я вмъкна, и изобщо има ли вариант.
Здравей, в LT версиите липсват доста функции ( доста орязани са тези версии на CAD ) спрямо пълните версии ( една от който е иманно Data Extraction ) - ето една тема от блога на инж. Цукев в която се коментира именно използванто на LT Версии - https://blog.tsukev.com/autocad-ili-autocad-lt.html#more-2608 може да прочетете и да видите какво още липсва като цяло в LT версиите, както и някои интереснии коментари под темата.Отностно проблема ви за изваждане на информация ( атрибутна информация от блокове например ) може да използвате ATTEXT ( тази команда я има и в LT ), ако не сте я ползвали и ви затрудни пишете мога да ви дам пример, който да ви покаже накратко принципа на действие на тази команда ( не е като data extraction , но в някои моменти върши работа ).Надявам се да съм бил полезен с отговора.
Здравей Юлиана,
Благодаря Ви за полезната информация. :)
Здравейте, когато искам да актуализирам таблицата, след нанесени промени в чертежа, при задаване на Update table data links, нищо не се случва. Не ми излиза диалоговия прозореца и количествата в таблицата не се коригират. Къде греша?
Здравей, имам няколко предположения за загуба на връзката между чертежа и dataextraction - a - виж да не би да си изтрила връзката, да не би да си преименувала /преместила/ чертежа, или пък да не би да си изтрила source файла в който се пази информацията за dataextracion - a , може и да си заключила таблицата да не се update - ва общо взето има доста варианти.