SELECTIONANNODISPLAY - 1:виждат се текстовете от всички мащаби; 0: вижда се само текста от настоящия мащаб.
SCALELISTEDIT - редакция на списъка с мащаби; добавяне и изтриване на мащаби.
OBJECTSCALE - Дава възможност да се добавят или премахват мащабите за анотативен обект
Здравейте,
имам следния въпрос: Когато заглавието, което е "Разпределение М 1:50", отговаря на необходимия анотативен мащаб също 1:50 всичко е наред, но какво се случва със съдържанието на текста на заглавието и по точно в часта му за мащаб (М1:50) когато сменим анотативния мащаб в 1:100, а текста в заглавието не се променя? Това е за случай, когато са ни необходими и двата мащаба, а заглавието ни е едно единствено. Има ли възможност заглавието в часта си за мащаб да се променя в зависимост от анотативния мащаб?!
Ако трябва да сме съвсем коректни... текстът не трябва да съдържа "М 1:50", това обикновено нагласяме в лейаутите. Това може да доведе до объркване като сменим мащаба на 1:100, а текстът си остане 1:50.
Има вариант да сложим динамично М1:50 да се сменя на М1:100 чрез fields, които ще разглеждаме подробно по-нататък в курса.
В заключение: най-добре е в моделното пространство да не се пише мащаба никъде, а мащаба да се напише в лейаутите. В този пример не е така, но при него не правим лейаути и е само с демонстрационна цел.
При работа с лейаути и fields ще покажа как става това.
Работя на версия 2009. Направих в чертежа няколко анотативни мащаба, но когато се опитах да изтрия от списъка един или няколко излишни, Delete не е активно.
@Маринова
Когато Delete не е активно, това означава, че мащабът се използва вече и не може да бъде изтрит.
За да се изтрие трябва да се намерят обектите с този мащаб и да се сменят в друг. Чак когато нито един обект не използва този мащаб, Аутокад ще разреши изтриването му.
Настроих всички текстове в М 1:50, но продължавам да не мога да изтрия
Най-вероятно се крие някой обект с останал мащаб, който не виждаш.
Здравейте,
когато вкарам от архикад към аутокад някакъв чертеж,след това каквото и да правя с мащабите и текстовете - винаги са малки и не подлежат на никакво мащабиране? Как точно можем да импортваме файлове от архикад към аутокад и те да бъдат правилно импортнати?
@Георги Проблемът не е в това чертежите да бъдат правилно импортирани, а правилно експортирани от Архикад.
Не познавам Архикад, за да кажа кои са точно настройките, но в работата си често съм получавал чертежи от Архикад и ми прави впечатление, че някои са в отлично състояние и всички словеве, текстове са много добре организирани. В други случаи са в трагично състояние и чертежа е почти неизползваем. Това ме води до мисълта, че е въпрос на настройки при експортирането.
защо въпреки, че сменям мащабите в моделното пространство в лейаут1 не виждам разлика от промяната
@Reni В лейаута също трябва да се смени мащаба. Но нека не избързваме. В модула за плотиране това е обяснено подробно.
Здравейте колега Цукев,
Питам за следното: Когато затварям файл, в който са използвани анотативни текстове на по-ниска версия, примерно 2007, се получава неприятния ефект от "виждане" на всички мащаби на текстовете, което не може да се коригира или реши чрез selectionannodisplay в по-ниската версия. Има ли начин да се реши този проблем, освен начина като се изтрият предварително излишните мащаби в оригиналната версия от add/delete scale? Това отправиха като упрек към мен мои партньори, на които изпратих файл чрез eTransmit, затворен на 2007.
Ивайло,
не мога да тествам, защото отдавна не пазя 2007 версия, но би трябвало отделните мащаби да са в отделни слоеве и тогава могат да се изгасят слоевете за различните мащаби. Те се виждат обаче само на по-стари версии.
Под друго видео бях отговорил на подобен въпрос и добавям и тук отговора: Най-добре е да обясня какъв е принципът, който е скрит вътре в AutoCAD зад анотативните обекти.
Той е доста прост и някои по-напреднали колеги го правеха преди да се въведат анотативните обекти.
Принципът е следният: 1. Имаме група текстове в един мащаб и те са в един слой. 2. Добавяме втори мащаб и за него правим втори слой и там копираме текстовете. 3. Сменяме им големината, за да съотвества на новия мащаб. 4. Когато искаме да превключваме между мащабите просто светваме/загасваме съответния слой.
Е… анотативните обекти правят точно това в AutoCAD, но просто автоматизирано и AutoCAD ни показва само един слой вместо няколко.
Ако отворим по-стара версия, отделните мащаби са в отделни слоеве.
Здравейте, С AutoCAD Mechanical 2014 за студенти съм и нямам в Annotate Annotation Scale. Проверих и в другите менюта, но и там го няма. По някакъв начин мога да го добавя?
Командите SCALELISTEDIT и OBJECTSCALE работят ли?
Може да добавиш менютата чрез CUI, ако ги няма в ribbon-a
Тези команди работят. Но като използвам команди, имам чувството, че работя в Pascal. Как да ги добавя менютата чрез CUI?
Прегледай пак този урок:
http://aula.bg/autocad-nastroyka-na-potrebitelskiia-interfeys-chrez-cui
Избираш работното пространство (workspace), кликваш бутона custom и слагаш отметки на менютата.
Благодаря много!
Открих, че могат да бъдат маркирани няколко текста и едновременно за тях да бъдат направени настройки. Въпросът ми е: има ли бързи команди, с които да бъдат маркирани всички текстове с едни параметри за да може да се променят параметрите едновременно, а не да си играя за всеки текст отделно?
Вариант е да избереш един текст и с десен бутон на мишката избираш Select Similar или ако искаш допълнителни свойства като цвят, тип, слой и т.н. може да използваш QSelect.
Христина, много благодаря. Сега ще опитам:)
Методът от Христина е най-бърз в този случай.
Може и да прегледаш тази статия за повече варианти: http://blog.tsukev.com/4-metoda-autocad-select.html
Като асолютно начинаещ и досега несбъсквал се с Аутокад питам.
Ако в даден чертеж имам 3 мащаба, 1:25, 1:50, 1:100 и част от текстовете са дефинирани и за трите , а останалите само за 1:25 и 1:100 , и реша да разпечатам в М 1:50, с каква големина ще се разпечатат текстовете които не са дефинирани за този мащаб? С големината на М1:25 или на М 1:100
Здравей, Текстовете, които са дефинирани само с мащаб 1:25 и 1:100, а при плотиране в viewport-a на layout-a си задал мащаб 1:50, тези текстове няма да се разпечат въобще.Плотирането и анотативността най-добре се изясняват с доста нагледен пример в Модул 8 - Тайните на плотирането - Урок 3 Един чертеж с различни мащаб. ( който пример ще обясни и отговори доста точно и подробно твоя въпрос ).Надявам се да съм бил полезен.
Недефинираните за съответния мащаб дори не се виждат във viewport-a.
Здравейте, как мога да създам определн стил текст, който да е анотативен, да е с определен размер (paper text height) и да не се налага да го променям за всяко въвеждане? Работя с Ревит и там може да се създават различни стилове с различни параметри (като височина), които се избират от падащо меню и промяна в настройките за един определен "стил" се отразява в/у всички надписи направени с него в чертежа... как става това в Аутокад? Благодаря :)
Здравей, няма да влизам в подробности, защото в Модул 5 - "Надписи, оразмеряване и собствени стилове" е описано много ясно и подробно как да се създават стилове - така че там ще получиш най - точен и изчерпателен отговор отностно създаването и ползването на стилове.Но ето накратко отиваш в раздела Annotate ( позиция 1 на снимката ) след което отиваш на в раздела теьт и кликаш на стрлкичката ( позиция 2 на снимката ), след което ти се отваря един прозорец Text Style ( най - добре е да създадеш нов а не да променяш съществуващия анотативен ) и за това което питаш трябва да имаш отметка на Aнnotative за да е анотатвен текста и съответно в Paper text heigh му задай да речем 2,4, така като е активен този твой анотативен стил създавайки текст,той винаги ще е с големина 2,4 и анотативен . Надявам се да съм бил полезен с отговора, а всички тънкости ще ти се изяснят в Модул 5.
Супер! Благодаря за изчерпателния отговор :)
а защо като пиша текстовите ми ги изписва на латиница,въпреки че от долу ми пише че съм на български език
Здравей, сигурен ли си че като си в вече в едитора на текста ( цъкнал си и може да корегираш ) долу ти показва че си в режим на български, може проблема да е в това че когато си в AutoCAD да си на BG, но когато отвориш едитора да става директно на английски.Ако не е в това проблема, може проблема да е в това ако позлваш допълнителна програма за кирилизиране - ползвай вградени във windows.
Здравей, още ли стой този проблем с невъзможността да напишеш 2,4 акто стойност за Paper text. Има голяма вероятност ( 90 % ) да не ползваш правилен разделител за 2,4 ( да ползваш запетая вместо точка )Пробвай с точка пробвай и със запетая и виж кое е меродавното.
Ако не е от това проблема може ли малко повече информация за казуса. Какво точно ти изписва когато запишеш 2,4 ?
Здравей, в Aula направиха едно нововъведение. Въведоха Markdown.
В общи линии как се ползва може да прочетеш тук :
А тук има едно кратко набързо направено видео до инж. Цанко Дилов в което давам кратко обяснение именно на този казус с непоявяването на снимката при задаване на въпрос.
Надявам се да съм бил полезен с отговора.
Когато направя текстовете в два различни мащаба и двата са ясно написани ,не ми се получават като сенки не активнит-това при класическия метод.Когато искам да създам анотативни текстове не ми позволява да променям базовата височина на текста.С версия 2010 съм.
Здравей, danica.
Благодаря! Успях да направя всичко.
след като направих текстове по класически начин и други- анонативни в лейаут 1 се виждат коректно само класическите, а анонативните за М 1:50 са много,много дребни надписи?/ В модела всичко е ок/. Също така на част от анонативните надписи не мога да сменя цвета, а на другите се смени след Selectsimilar?
Здравей, попринц има доста варианти за да се обърка нещо в анотативните мащаби ( и така без прикачена снимка към темата е доста трудно да се каже какво точно се случва - снимка на целия екран докато сте в layout би помогнала в конкертния случай ) , както винаги ще дам съвет че анотативните мащаби почти никога да не кажа никога не се разбират от "първия прочит", т.е. изгледайте пак внимателно урока след което има вероятно пак да има питания които най - вероятно в Модула за плотиране ще разберете защо?
ОК прати ми файла на kr_krastev@abv.bg да го погледна и ще ти кажа какъв е проблема в случая.
Има ли начин текста, който създавам, по подразбиране да е подравнен с middle center напр., а не с left?.
Здравейте,
Здравейте приятели! Това с подравняването на текста наистина е полезно. Аз лично ползвам AlignTextToCurveV1-2 макрос който може да свалите от тук.
http://lee-mac.com/curvealignedtext.html
Здравейте, с версия 2014 съм, но при custom, когато се опитвам да изтрия даден мащаб, бутона не ми е активен? Самата версия ли не позволява или има някакъв начин да се реши това.(Ако аз съм създала даден мащаб, мога да го изтрия иначе не.)
Със сигурност текущия мащаб е този, който искаш да изтриеш. Избери друг мащаб за текущ и тогава избираш "custom".
Здравей, Дарина.
Здравей, коя опция визираш ? И какво точно се опитваш да направиш ?
имам няколко копия в различни мащаби и искам да изтрия тези които не ми трябват. Натискам add/delete scale ,след това маркирам ,натискам enter,и нестава нищо, така както съм показал на снимката.
реших проблема .
Здравей, опцията за редактиране на мащабите ми излиза на втория монитор,когато лаптопа е свързан към него,а когато не съм с втори монитор не знам как да ми се появи на монитора на лаптопа.
Здравей, може би си я изключил.
Отиди както и показано на снимка 1 позиция 1 и и кликни с ляв бутон на мишката, следва да ти се покаже списък с това което може да включиш или да изключиш ако искаш да включиш иконката за промяна на мащаба избери ( снимка 1 позиция 2 ) Annotation Scale.
Другия вариант за грешка е да не си включил опция на windows -a да е само за един екран и съответно макар да не е включен другия монитор, пак на монитора на лаптопа ти да се вижда само една част от AutoCAD, а другата част да бъде на втория монитор, който не го виждаш защото не е включен.
И кгоато имаш нов проблем който не е продължение на дадена дискусия ( тема ) направи направо една нова тема, по - удобно е и шанса да ти се отговори е по - голям.
Димчо Димов
Здравей, Димчо.
Идеята е че ти сам определяш 1 чертожна единици на какво е равна. Ако чертаеш по правилото едно към едно ( 1 чертожна единици = 1 ( см, м , дм - дименсията в която изчертавш обекта си ), т.е. ако имаш 50 мм отсечка следва да начертаеш отсечка с 50 чертожни единици. Ако отсечката ти е 50 сантиметра пак следва да начертаеш 50 чертожни единици. Ти сам определяш една чертожна единица на какво ще ти е равна на : мм, см, м.
Здравейте, първо да кажа колко полезен и интересен е този курс за мен с изключително добре подредени теми, определено инвестицията си заслужава! И сега на въпроса- не успях да намеря някъде из коментарите отговор на въпроса за разликата между Imperial и Metric Scale list, когато създаваме нужните ни на нас мащаби в кой от двата списъка трябва да се създадат?
Здравей, разликата е че когато става Imperial Scale List, се има предвид имперска система на четожните мерни единици т.е. инчове знаем някои страни се ползва тази система - Великобритания, САЩ... На снимка 1 съм показал как би излглеждал един мащаб в Имперска ( Imperial ) мерна система.
Както се вижда доста "къдрави" числа се получават ..... друго си е с метричната система която е кратна на 10.
Когато става дума за Metric Scale list, се има предвид метрична мерна система т.е. метри. Във България работим с този тип система, затова съответно създаването на нужните ни мащаби следва да стане в Metric Scale list.
На снимка 2 съответно е списъка с мащаби за метрична мерна система.
Това накратко е разликата, въвеждаме мащабите в Metric Scale List и когато правим Reset на листата правим Reset и избираме Metric Scales - снимка 3.
Надявам се да съм бил полезен с отговора.
Не знам доколко сте навлезнал в AutoCAD, но искам да вметна нещо по темата, което ако се използва стила на работа показан в AutoCAD формула, следва да е една доста интересна хитринка по отношение на ползване на Imperial и Metric Scale List в AutoCAD.
Какво имам предвид ?
В AutoCAD курсовете на Aula стои концепцията за чертане едно към едно и условното приемане че една чертожна единица ( Drawing units ) може да бъде равна на см, м, дм, мм и т.н. Това условно приемане оказва влияние при работа ни след това с мащабите в AutoCAD, но в основата на мащабите се корени 1 Paper units на колко Drawing units e равна ( снимка 1 позиция 1 ) ??? Това отношение Paper Units към Drawing Units е в основата и на Имперската и Метрична мерна система.
Списъците - Imperial и Metric Scale list са само списъци, реално те не задават коя мерна система използваме, те са просто списъци. Други са променливите на база на които променяме как да ни се възприемат отделните елеметни като съизмеримост ... дали като Имперска дали като Метрична система ( една от тях е MEASUREMENT )
Как може да се използва това че тези списъци не оказват влияние ами са просто списъци ?
Ами списъка с Imperial - го правя в мащаби в метри т.е. 1: 2500 мащаб в метри при чертане в моделното простраство едно към едно следва 1 Paper Units да бъде равен на 2,5 Drawing units и така в този списък попълвам всичките си мащаби които използвам често за метри,
А в Metric Scale list - го правя в мащаби в сантиметри т.е. 1 : 50 мащаб в сантиметри при чертане в моделното пространство едно към едно следва 1 Paper units да бъде равен на 5 Drawing units и така тук си попълвам всички мащаби за сантиметри.
Т.е. когато стартирам един чертеж който ще ми е в сантиметри, следва да направя един Reset за Metric Scale List, съответно следва листата с мащаби да ми е само в сантиметри, АКО чертежа ми е в метри правя един Reset за Imperial Scale List и следва да има листата с мащаби в метри.
Подчертавам тази "хитринка" може да се ползва при работа с чист AutoCAD, когато става дума за MEP, Revit, Civil там най - добре когато ползвате Метрична мерна система я ползвайте само нея, недейте да смесвате Имперска и Метрична дори и само като списъци с мащаби, там концепцията за мащаби е малко по - различна ! *Така че ако ползвате _Civil Metric_ - ползвайте само и единствено нещата които са там не комбинирайте ... може да се объркате сериозно *
Благодаря за бързия и изчерпателен отговор! Точно поради факта, че няма връзка между мащаба на чертеж, изчертан 1:1 и мерните единици, в които е изчертан не се сетих за инчовете! :)
Здравейте! Можете ли да ми кажете как мога да спра да дублирам текстовете. Когато натисна с левия бутон на мишката върху даден текст и той се дублира ?
Здравей, Ивайло.
Това е поради това че текста е анотативен.
Когато кликнеш върху даден текст той не се дублира, а се визуализира със всички мащаби които са записани в него.
Например на снимка имам един текст.
Кликвайки на него текстовете стават два - снимка 2.
Това е така защото текста е анотативен и съдържа в себе си два мащаба в себе си - снимка 3.
Ако бяха повече мащабите записани вътре за текста следва повече визуализации на текста
Вариант 1 е да изтриеш ненужния/те мащаб/и , това оабче не е най-удачния вариатн т.к. понякога както се вижда от поаказаното в урока са нужни и двата мащаба.
Вариант 2 е да спреш тази визуализация на всички мащаби само когато се кликне върху дадения обект. Изпиши в командния ред SELECTIONANNODISPLAY (снимка 5 позиция 1) и задай стойност 0 за тази променлива (снимка 5 позиция 2)
Здравейте, искам да попитам нещо, което ми направи впечатление в този урок. Въпросът към урока не е ли зададен малко подвеждащо? "Кликваме върху анотативен обект и виждаме, че за него има множество мащаби. Как можем да изчистим чертежа визуално и файлът да стане по-лек. -Задаваме SELECTIONANNODISPLAY да е равно на нула, за да не се виждат текстовете и в другите мащаби -Чрез бутона Add/Delete Scales (команда OBJECTSCALE) избирам обектите и премахвам ненужните мащаби"
С командата "SELECTIONANNODISPLAY" реално изичистваме визуално обектът, а с "OBJECTSCALE" изистваме излишните мащаби. В този случай бих казал, че и двата отговора са правилни.
Здравей, Любомир.
Определено има уловка. Уловката идва от там че има две равноправни условия, които трябва да бъдат изпълнени.
Условията са да се почисти визуално чертежа и да стане по-лек. С Object Scale премахвайки ненужните мащаби изпълняваш и двете условия на въпроса ... да го изчистиш визуално и да стане по-лек.
Или просто аз не съм успял да запаметя промените?
Здравей, Орхан.
Ако template -ния (шаблониия файл с който стартираш изцяло нов чертеж) ти файл съдържа тези мащаби следва това да не ти се налага да ги създаваш при започване на изцяло нов чертеж.
Ако обаче получаваш изцяло нов чертеж и в него има много на брой анотативни мащаби в списъка и искаш да имаш само тези които ползваш, то прегледай тази тема тук:
Каква е разликата между Imperial и Metric Scale List?
в която може да разбереш акк може да създадеш списък с мащаби и пири получаване на нов чертеж чрез Reset да ресетнеш именно списъка с мащаби до този който си създал в настройката показана в темата в която те препратих.
Пробвай и пиши да кажеш дали всичко е наред :)
Понеже нито с курсора става, нито с пан. И също няма център самия надпис, който да натисна и да преместя.
Здравей, Елени.
Мога ли да те помоля да поставиш една снимката за да видя какво точно виждаш когато селектираш само един текст, мисля че трявба да имаш маркер с който можеш да го преместиш ... НО ако нямаш маркер за местене на текста винаги може да използваш командата Move. Селектираш текста и след стартираш move и може да преместиш текста спрямо произволна избрана точка от теб.
И с преместване пробвах, но отново се местят и двата размера едновременно.
Здравей, Елени.
Да ако е с Команда Move, се мести текста във всичките му нанотативни състоятния.
И правилно си се ориентирала, че ако искаш да преместиш текста само в настоящото му анотативно състояние трябва това да се случи посредством.
И сега мисля че знам откъде идва проблема при теб, НО нека да видим :).
Имам предположението, че най-вероятно маркера на тескта ти е доста малък и не го виждаш.
За да го увеличиш, отиди в Options. Изпиши в командия ред Options и следва да ти се появи прозореца Options (снимка 1 позиция 1). След това кликни на раздела Selection (снимка 1 позиция 2) и след това увеличи чрез плъзгача (снимка 1 позиция 3), след което приеми настройките с Apply (снимка 1 позиция 4), след което запази настройките с ОК (снимка 1 позиция 5).
Да, това е бил проблемът. Мерси.
Моля!
намерих отговора на въпроса във един от уроците ви, благодаря
Надписите са анотативни обекти и за тях с бутоните долу вдясно задаваме мащаби. Защо изобщо се появяват и са видими няколко мащаба за един анотативен обект, след като веждъж сме задали долу 1:50 например и е нужно с командата OBJECTSCALE да трием ненужните мащаби?
подобен обект\n
Желаният ефект както е на урока при мене не се получава.Трябва ли да в комбинациа с друга команда? Когато го изключа и променям мащабите и текста също се променя. Благодаря предварително.
Най-вероятно защото вече са вкарани текстовете в различни мащаби. Ако вече щетата е направена, това ще работи за бъдещи анотативни обекти. За вече "омазаните" обекти, пусни командата objectscale и изтрий мащабите, които не се ползват.