Принципи на анотативните мащаби
Команди от урока
SCALELISTEDIT - редакция на списъка с мащаби; добавяне и изтриване на мащаби.
Бележки към урока - Мащаб 1:1
Напомням правилото, че в модела се чертае в мащаб 1:1! Когато говорим в контекста на анотативните мащаби, ние чертаем 1:1 нашите линии, но текстовете, дименсиите и другите анотативни обекти са в мащаб!
В един пример със сантиметри и мащаб 1:50 - следва да чертаем 1:1, но в долния десен ъгъл да сме избрали "анотативен мащаб" 1:50cm.
Някои хора правят грешката да чертаят 1:1 и да се опитват да нагласят мащаб долу дясно 1:1 - това е грешен подход! Мащабът долу се отнася само за надписите (и другите анотативни обекти)! Това е все едно да се опитвате да разпечатате чертежът си в мащаб 1:1, което би било доста голям чертеж...
Бележки към урока - Units
Units не задава мерните единици на чертежа!
Units не променя мерните единици на чертежа и не премащабира чертежа (например от метри в инчове)!
Units само информира AutoCAD в какви мерни единици сте избрали Вие да чертаете! Настойките в units се използват, за да се вкарват блокове и за да се закачат XREF подложки. Полето, което се попълва в units е с име "insertion scale" - премащабиране при вкарване на обекти.
Ако получавате чертежи от хора, които са забравили или не знаят как да настроят units, може да се окаже, че чертежът е в сантиметри, а в units да пише футове. Това не значи, че чертежът е във футове, а че просто units не е настроен коректно.
Ако човек има един чертеж в инчове и иска да го смени в сантиметри, то една често срещана грешка е да се опита да смени мащаба на чертежа чрез командата units. Промяна в units, няма да премащабира чертежа! Това може да стане чрез командата scale.