Команда MBUTTONPAN Включва/изключва PAN (ръчичката) със сркол бутона на мишката: 0 - изключено, 1 - включено;
Команда NAVBARDISPLAY Включва/изключва лентата с помощни команди под куба за погледи: 0 - изключено, 1 - включено;
Ако не използвате тези два съвета, няма как да работите бързо:
Обикновенните мишки с два бутона и скрол в две посоки на Microsoft и Logitech за около 20лв вършат чудесна работа. На пръв поглед по-добри мишки (и доста по-скъпи), може да се окажат с много твърд скрол бутон и ползването на PAN да е доста трудно. Аз лично препоръчвам за AutoCAD да се избягват мишки, които имат скрол в четири посоки.
При избора на обекти чрез прозорец също е важно какъв е контура на прозореца, запълващите цветове могат да бъдат съвсем различни или въобще да ги няма въпрос на настройка.
Да, наистина може цвета на прозорците да се смени, важен е начина на селекция ( контура на прозореца ). Добро допълнение.
Аз имам проблем със скрула на мишката . Като го вътря на пред на зад чартежа се мести на горе на голу а като го натисна е не включва PAN функцията а стандартната като във линдилските програми . Не можах да намеря настройките й моля помогнете
@Христо
Пробвайте с тази настройка:
Команда MBUTTONPAN Включва/изключва PAN (ръчичката) със сркол бутона на мишката: 0 – изключено, 1 – включено;
Десният ми бутон на А-11 не извиква команди по подразбиране за меню или селектиран обект,а последната избрана команда.
@Веселина Мисля че от доста версии това не е опцията по подразбиране.
Как се държи десния бутон на мишката (напр. дали пуска последната команда или показва опции) се настройва от: Options -> User Preferencies -> Right Click Customization
Двойният клик върху скрола е изключително полезна функция. Имам колеги, които не знаят за нея и се е случвало при едно неправилно движение на мишката целият чертеж да изчезне от видимата част на екрана. И след дълги безуспешни опити в отчаянието си изтриват чертежа и започват от начало, което е направо ужасяващо.
Така и не се уточни до какво води двойния клик на скрола?
Елена, можеш да разбереш това, като отвориш един от чертежите си, направиш "zoom out" със скрола на мишката и съответно чертежа ти ще се отдалечи. След това натисни "double click" на скрола и ще видиш ефекта. Много полезна команда.
Всъщност това с двойният клик би работило, ако настройките на мишката са по подразбиране. Аз съм с различни настройки е ефектът не е същия.
Десният бутон на мишката ми изпълнява команда "Повторение на предходната команда", а настройките на мишката в Options са за "Кратко меню". Къде другаде да погледна за настройките на мишката?
@Маноела Да, може да се получи такова нещо, ако има дори точица някъде далече в пространството и човек ако не знае какво се случва, може да си помисли, че чертежът се е загубил.
@Мария
Разгледайте добре опциите в options. Там са настройките.
Options -> User Preferencies -> Right Click Customization
Например да не е сложена отметка на "Time Sensitive click"
Всичките три опции ли са " Shortcut menu"?
инж. Н. Генов
Инж. Цукев специални поздравления за прекрасните курсове. Кратки ясни пестят много време и няма излишно разтягане на "локуми". Поздравявам ви за това че сте измислили и най вече че сте успели да реализирате този проект. Чест и Почитания. На мен лично тази опция на десен бутон (изпълнение на последна команда) ми е много полезна и удобна включва се и се изключва точно от там където е указал инж. Цукев "отметка на "Time Sensitive click" " и само да допълня че ако се задържи малко повече десния бутон се изпълнява обичайната му функция - "Кратко меню" Друг вариант за изпълнение на последна команда е клавиш "Enter"
При мен тази команда "NAVBARDISPLAY" не работи unknown command.
Някаква идея защо? Само в по новите версии ли я има тази лента с инструменти.
Аз съм с версия 2010.
ОК.
Много са разбираеми уроците.До този момент много от нещата ги разбрах, но това ще стане ясно, когато сама започна да чертая.Само дето не мога да си настроя да ми се отварят директно чертежите от аутокад ,защото ги вкарвам сега в отделна папка на десктопа,но това не е кой знай какъв проблем за мен.Справям се и без това! Благодаря Bи много г-н Цукев за подробните уроци!
@Татяна
Какво имаш предвид под "не мога да си настроя да ми се отварят директно чертежите от аутокад" ?
Не е необходимо всички чертежи да са в една папка. Просто пусни командата OPEN и навигираш през папките докато стигнеш до тази, в която е файла и го отваряш директно от Аутокад.
Каква е командата за премахване на сферата с посоките и изгледите над NAVBARDISPLAY? Благодаря
NAVVCUBE с подопция OFF ще го изключи :)
Когато са маркирани няколко обекта, но сме маркирали и един излишен, за да не се налага да омаркираме всички и да започнеме маркирането им отначало, можем да задържим Shift и да кликнема върху нежелания обект, за да го отмаркирме само него. Аз лично често използвам тази опция.
Да, това е наистина полезна опция, която се използва често.
Тези, които използват десния бутон на мишката за бързо извикване на командите, за да им се появи падащото меню просто трябва да задържат десния бутон на мишката при неселектиран обект. Ако има селектиран обект тогава се натиска десния бутон един път без да се задържи. Аз използвам този метод, затова исках да го споделя.
Това зависи дали човек не е направил лични настройки в options в полето за Right Click Customizations
Благодаря за полезното включване.
Наистина това е друг вариант и можем да използваме това, което счетем за по-бързо или по-удобно.
Не го знаех този номер.Хитро и полезно:)
Благодаря за полезния съвет - не го знаех до сега. Настина е много удобно!
Интересна възможност, но работи поне 3 пъти по-бавно от escape :)
объркани са отговорите на 2 от въпросите в този раздел - това са тези за селектирането с прозорец
Да, разменени са отговорите и ще ги коригираме.
Вече трябва да са ОК отговорите.
нещо не е наред в първи и трети въпрос от теста-мисля , че въпроса е един същ и ключовата дума е изцяло
все още не са оправени......към днешна дата 26.06.2015г........
ctrl (shift) + десен бутон активират osnap опции и често го използвам за корекция на линии.
Да, това е много полезна опция, за която има отделен урок, когато говорим за osnap.
Бих искал да споделя опита си с конкретна 2D мишка на logitech. Възможно е и да греша но според мен почти никой не се възползва от мишка с опционални бутони. Аз имам такава мишка и освен обикновенните бутони имам допълнителни пет, които са позиционирани изключително удобно. Въпросните опционални бутони могат да се фиксират по желание. Аз например съм си преценил че командите "delete", "escape", "F8 (ortho on/off)" ги ползвам доста често и извършвайки въпросните команди чрез мишката ми ускорява продуктивността. Вече дори не мога да си представя да работя с обикновенна мишка, и дори възнамерявам да си купя "trackball" мишка, която според мен е задължителна за професионалисти. Смятам, че инвестицията си струва.
Инвестицията в мишка определено си струва, но трябва да е удобна.
Проблемът при мишките с повече бутони е, че производителите решават да направят и скрола в повече посоки. Когато скролът може да се мърда наляво и надясно става прекалено твърд и неудобен в повечето случаи за pan.
Аз лично не съм намерил мишка, която да има скрол наляво и надясно и да ми е удобна, но това са си мои лични изисквания.
Иначе да, повечето бутони може да са много полезни, но пък има друг проблем. Като свикнеш с мишка със 8 бутона и трябва да си ходиш навсякъде с мишката :) Ако седнеш на друг компютър с обикновена мишка не можеш да се оправиш :)
Да, определено се свиква с мишката и при работата с някоя друга отначало се бъркам много и наистина си ходя с нея на работа. :)
Trackball не съм пробвал в AutoCAD в интерес на истината. Този тип мишки никога не са ми се стрували удобни, въпреки интересният им външен вид.
аз на местоработата си съм със такава мишка на компютъра на CNC рутер фрезата но там няма autoCAD иначе веднага ще я пробвам и не мога да я взема със себе си защото е фиксирана за плота до клвиатурата,При нея като скрол играят малките бутони които са прилети във по големите основни и са само това няма никакви други.Удобна е за сърфиране и когато нанасям корекции на програмата там числата са доста малки и се справям добре.
инж.Н Генов ТМММ
Благодаря за командата PICKAUTO ...
Аз съм с мишка с 2 бутона и скрул,само ,като натисна скрула излиза "ръчичката" и мога да местя моделното пространство на където си искам.Когато избираме обекти със зелен прозорец т.е. от дясно наляво при размаркиране на обекти ако са достатъчно увеличени е достатъчно да натиснем Shift и да кликнем на пунктира между двата сини маркера за окръжностите в скучая не е нужно да правим малко прозорче за размаркирания обект.
Естествено човек може да избира и обектите един по един, а не чрез прозорец. Зависи колко са обектите :)
Ако е избрана опция за маркиране на един обект, то следващи обекти могат да се маркират с Shift и ЛБМ
да
И все пак мишка с 1000 dpi за 20 лева вече купувам няколко пъти и пак не уцелвам модел които да е прицизен при селектирането. Ако някой все пак има успех с определена модел нека да сподели и да спрем да се мъчим. Цената не е от значение стига да не се налага да губим време в прекалено зуумване на чертежите.
Ползвам една от първите излезли на пазара Logittech - лазерна. Но има настройки за мишките които са валидни за всички модели и трябва да се направят. Комромиса е между скорост на придвижване на маркера и прецизността!
Колкото повече dpi има една мишка, толкова по-прецизна е тя. Аз използвам тази и нямам никакви проблеми с нея. https://www.emag.bg/mishka-wireless-hp-x4500-1600dpi-cherna-h2w26aa/pd/DMNLD2BBM/
Здравей, напиши в комадния ред PICKAUTO след което когато AutoCAD те попита за стойност на този параметър - задай 3 и би следвало вече да имаш нормалана селекция.Надявам се да съм бил полезен с отговора.
Здравейте, отново имам проблем с маркирането, който ми е трудно да обясня. Когато се опитам да селектирам обект, някакси не мога да приключа самата селекция в избрана от мен точка (т.е. в черното пространство на екрана). Примерно искам да маркирам острова и осовата линия от снимка 1, но AutoCAD не ми позволява да приключа в произволна точка (в случая 1,която е някъде в 2D пространството). Единствената ми възможност е да кликна с мишката в конкретна точна, която съществува на чертежа (пр. посочената от мен с жълто точка, която е част от острова. Има ли решение по този въпрос, да не би да е някоя отметка от прилепванията?
За да станат стандартните правоъгълни, кликвате само един път, пускате и после теглите (маркирате до където и каквото искате).Така ще стане правоъгълник.Общо взето не мога добре да ви разбера въпроса!
Някой може ли да даде решение на проблемът ми. Освен затрудненото маркиране също така установих, че когато искам да преместя обект не мога да го направя от съвсем произволна точка, а само от точка, която съществува (пр. ръб на елемент) и съответно при поставянето на преместения обект не мога да посоча произволна точка.
Здравей, Велияна. До колкото виждам от снимката мисля, че ти е включен grid-а (иконка изобразяваща синя мрежа, долу в дясно до иконата model) Пробвай да я изключиш и пиши дали е станало :)
Получи се, вече мага свободно и да маркирам, и да премествам обекти. Много Ви благодаря.
Здравейте, отново ми се получи същият проблем с маркирането (на елементи произволно в 2D пространството) и този път изключих grid-a, но сега няма положителен резултат. Може ли да ми предложите друго решение?
Според мен е най-добре да върнете настройките на аутокад по подразбиране. Прави се от стартменю-то -> папката на AutoCAD -> Reset Settings to Default. Имайте в предвид, че ще загубите настройките на интерфейса направени до сега.
Здравей, Емил Личев - това решение е доста крайно в смисъл така ще развалиш и други настройки които си направил през времето - в крайна сметка при Велияна Тонева проблема се оказа от настройката - Selection preview. Може да прочетеш тази тема в която се разреши този проблем - https://aula.bg/question#id-114688000001 .
Съгласен. Благодаря!
Това е функцията "Ласо". Активира се в Options-Selection и отметка на "Allow press and drag Lasso". Работи като задържиш левия бутон при маркиране на пространство и прави примки с които улавяш обекти които не са в правоъгълник.
И аз имах този проблем с ласото, но се оправи след съвета на инж. Николай Николов. Благодаря!
Благодаря за командата PICKAUTO ...
а аз благодаря за превключването на 'PICKADD функцията, беше ме заболяла лявата ръка да държа шифта натиснат /той и затова май сдаде багажа, сега не работи и нямам главни букви/ та, съвсем навреме... )
Натискате два пъти с ляв бутон в празното пространство и след това маркирате. При мен така се оправи.
Здравейте колеги,
Здравей, ето линкове, които изясняват малко по-ясно твоят въпрос. Вторият е за геймърска мишка и точно Аутокад. https://www.microsoft.com/accessories/bg-bg/support/how-to/mouse/reassign-buttons https://cadtips.cadalyst.com/misc-user-tools/program-gaming-mouse-cad Във втория линк е обяснено, как точно трябва да си направиш командите в текстови блок и да включиш Use Unicode Playback да ти е включено да работи.
Auto CAD 2007
Здравей, когато стигнете до положение че да не може повече да увеличавате или намалявате напишете regen и ще може да продължете да scroll - вате с мишката.
Защо когато напиша командата NAVBARDISPLAY не ми се включва помощната лента под куба.С версия 5010 съм
След командата NAVBARDISPLAY когато AutoCAD ви пита за променливата задавате стойност 1 нали ?
Не ме пита,а ми казва да натисна F1 за помощ.Съшото се получава и като напиша командата NAVCUBEDISPLAY.
Версията ми е English.С NAVVCUBE се получи,а иначе с трите стъпки също се получава.Благодаря!
Да за 2010 най - вероятно е тази особеност че се ползва NAVVCUBE -> ON.
Здравейте,
Поздравления за добре направения и систематизиран курс!
Успях да си включа куба по описания по-горе начин.
При тази манипулация осите на координатна система промениха формата си и станаха цветни.
Как мога да върна предишният им формат и цвят?
Освем това 3D Wiereframe успях да го открия в панела Render, а не в панел View. Освем това не знам как и дали може да седи горе в ляво както е при вас.
Работя с AutoCad 2010.
Аз имам същият проблем по изваждането на куба и помощната лента под него. Ползвам версия 2010 English. Многократно прилагах описите стъпки от инж.Кръстев, както и съвета на инж.Николов, но задоволителен резултат не се получи. След последователно прилагане на 3-те стъпки описани от инж.Кръстев, кубът се появи, но при отдалечаване на курсора се скрива, а при доближаване се появява.Моделното пространство смени цвета си( от черен на светло сив) и координатната система е цветна, както при 3D
Здравей, на снимката която си показал към въпроса не виждам нищо нередно в това как ти изглежда курсора. Цъкни някъде на черно поле ( снимка 1 позиция я ) и придвижи мишката отляво надясно или отдоясно на ляво ( снимка 1 позциия 2 ) и съответно ще получиш селекция със син или зелен прозорец.
При втория най-бърз вариант само с натискане и задържане на средния бутон (колелцето), много често, вместо само да се мести с непроменен размер, чертежът ми се увеличава по размери?
Възможно е да имате проблем с мишката. Пробвайте с друга мишка. Случвало ми се е в AutoCAD и основно това е бил проблема е бил в мишката.