Здравейте, В първия модул Вие казахте, че чертаем винаги в мащаб 1:1, но при чертане как по-точно да определим увеличението, така, че чертежа след запазване да не изглежда като точка и да се появява само след "zoom+", а да се вижда нормално. Това в "layout" ли става или в "model" ?
@Антон В модела чертаем 1:1 и можем да го виждаме чрез zoom.
Вече чертежът, който ще се плотира, за да не изглежда огромен или като точка се наглася в лейаута. Това ще го учим подробно в седмицата за плотиране.
@Делян
За мен да. Ако се включи прилепването nearest например то почти винаги хваща точки, които не искаме.
Най-добре е всички без nearest. Целта на уроците е да покаже какво прави всяко едно прилепване, за това понякога изключвам всички останали и оставям само едно.
Не мога да задеиствувам extension от менюто OSNAB, останалите прилепвания работят-Auto Cad 2009. Моля помогнете ми.
при мен удължените линии не стават под същия ъгъл какъвто е на основната линия независимо от това че AutoCAD ми показва че мога да начертая удължение под същия ъгъл? Къде е грешката?
Разбрах си грешката.
Подскажете грешката, понеже и аз я допускам. Благодаря.
При мен се е случвало подобно нещо и се оказа че като използвам прилепване то се маркира някъде си и като пусна линията или примерно дименсия, то отива някъде си по картата там където е прихванало че трябва да се прилепи.
Днес забелязах на един компютър, че Кад-а не ми дава пресечната точка на две окръжности при включена опция. За пръв път ми се случва и става въпрос за конкретен файл. От какво може да бъде?
Може би просто не се пресичат?
Получава се, ако неволно сме сложили "Z" координата на единия обект и реално в 3Д пространството не се пресичат, въпреки че в 2Д изглеждат, че се пресичат.
Провери в properties дали няма Z координата или elevation
Задай Z=0
Възможно е да са кръстосани, т.е в различни равнини
Обектите са в различни равнини най-вероятнол
Здравейте,
Здравей, надявам се да ти помогне простичкия пример който се сещам да дам.На първата снимка в червено са обектите който поради някаква причина имат Z ( нарочно съответно погледа е направен така за да се види че реално не са в XY равнината ) тъй като може да не знаем кой са обектите с Z координата давам ctrl + А за да маркирам всички обекти в рамките на моделното пространство. След което в комадния ред изписвам командата FLATEN, ( AutoCAD пита дали да изтрие скритите линии ( Remove hidden lines )- препоръчвам да дадете No в противен случай текстовете който са били с Z координатна ситема биха се разпаднали на отделни линии ) Резултата е показан на снимка 2 - надявам се се вижда как елементите който бяха със Z координата вече лежат в XY равнината.Надявам се да съм бил полезен с отговора.
Мерси това изглежда по - добре защото в бързината по стария метод ми се е случвало да пратя чертежа някъде си.
Много полезен съвет, благодаря
Благодаря за съвета. Много е полезен.
Много ценна команда - не я знаех. Тази Z-координата ми създаваше проблеми когато се лепна за някоя точка от архитектурата, и след това не работят командите за Fillet и Chamfer. Благодаря !!!
Голямо БЛАГОДАРЯ .
Здравей, може ли малко по подробно, защото след като маркирам с контрол А всичко и изписха FLATTEN не ме пита за линиии, но всякаш чака още нещо, защото не пожела да ги приземи на 0-Z
Здравей, Милко. Може ли да кажеш какво ти изписва след като зададеш FLATTEN за избраните обекти.
Не знам как да приложа снимка, направих един принт скрин но като сложа снимката излиза на целия екран и не мога да правя нищо друго. обаче като отворих пак проблемният файл, селектирах всичко изписах командата след което интервал и нищо,но след това кликнах с ляв бутон на мишката някъде в моделното пространство започна да прави нещо и се получи.А преди това пробвах и не и не, но понеже пишеше NO след стартирване на командата и аз написах YES и всичко заби.Благодаря пак мисля, че всичко е наред сега.
Супер е че всичко е наред сега!
Ето едно любителско видео с пример където може да видите как работи системата за markdown и за качване на снимка
Още за Markdown - a тук :
Пак сърдечно благодаря. А аз опитах чрез файл и за това не ми се получи, а то колко е улеснено.
За жалост ползвам програма за изчисляване на осветители и след като реша да не ги изчертавам на ново а ги експортирам в CAD файл от където съм ползвал подложката като помещения и става греда, защо програмата си ги смята и визуализира в 3Д пространство.Не намирам варянт още при експорта да ги слага на нула. Но с FLATTENa всичко е точно.
FLATTEN е много хубава команда, но за жалост ако не се внимава може да изкриви геометрията понякога. Осоебено ако файлът е .dwg създадено от друга програма. Има и алтернативен подход на пренебрегване на всички Z координати. Пуска се от OSNAP след това Options.
Дотук научих че да се чертае височина в триъгълника използваме intersection и perpendicular.
За медиана в - intersction и midpoint.
Интересно ми е има ли лесен начин и за ъглополовяща?
Аз използвам окръжности - както са ни учили по геометрия. Изчертавам две еднакви окръжности с центрове, разположени на двете рамене на ъгъла на еднакво разстояние от началната му точка. Съединявам началната точка на ъгъла с пресечната точка на окръжностите.
По лесно е да си измериш ъгъла и след това може да си дефинираш в polar trackıng половината на измерения ъгъл => команда lıne и си изчертаваш ъглополовящата
Здравей, може да използваш XLINE и след това BISECT, който БЕЗ да ти е необходимо допълнителни сметки и измервания на ъгли да ти направи директно ъглополовяща на който и да е ъгъл.В командния ред изписваш xline след това задаваш bisect ( снимка 1 позиция 1 и 2 ) след това те AutoCAD те пита за началната точка на ъгъла избираш я след което те пита за начална точка ( снимка 1 позиция 3 ) на ъгъла избираш края на едното рамо ( снимка 1 позиция 4 ) на ъгъла след което те пита за крайна точка на ъгъла избираш крайната точка на другото рамо на ъгъла ( снимка 1 позиция 5 ).
Ето и един lisp :
с който може да направите описано по - горе, само че накрая вместо да имате една X - линия следва да получите директно една линия тип Line.
Зарежда се като стандартен лисп.Стартира се с команда bx.
След като сме я стартирали, следва да изберем рамената на ъгъла за който правим ъглополовящата, след което изписваме каква да е дължината на линията която ще се създаде и готово вече имаме ъглополовяща.
Благодаря беше полезно и за мен
Бих добавил и още един вариант - чрез командата CENTERLINE (CL - кратка команда). Удобна е освен защото е супер лесна и бърза за използване, а и защото е "динамична". След стартиране на командата се маркира първата линия(или pline), след това втората е готово - вече имаме ъглополовяща. Бонусът е, че е асоциирана със съответните линии и ако някое от рамената на ъгъла бъде завъртяно, то ъглополовящата автоматично следва промяната.
Здравей, VAiOS.
Благодаря за това супер допълнение.
Хубаво е да вметнем към темата че CENTERLINE се появява като feature в 2017 версия на AutoCAD.
Здравейте и от мен. Моето предложение е да се начертае окръжност с произволен радиус и с център - центъра на ъгъла. Свързваме пресечните точки на окръжността с рамената на ъгъла с линия и към нея пускаме перпендикуляр от върха на ъгъла. Вече имаме ъглополовящата. В случая височината на равнобедрения триъгълник е и ъглополовяща. Благодаря :)
Здравей, Drive2go.
Добро предложение.
Чисто геометрично това е един доста удачен вариант за създаване на ъглополовяща.
Силно обаче препоръчвам да се използват вградените инструменти или лиспове в AutoCAD, така че бързо и лесно да се построява една ъглопоовяща.
Здравейте, интересува ме как да направя перпендикуляр(и) от линия, които да не започват от средата на линиятя? Примерно имам следните данни:
Има няколко варианта да изтеглиш перпендикуляр от т.А на опредлено разстояние. В този случай аз бих постъпил така:
1. Активирам иконата "Orhto" от Obsnap меню.
2. От точка А изтеглям на ляво произволна линия
3. С командата Offset правя успоредни линии на тази изтеглена от т.А на разстояния кавито са ми необходими.
Весело посрещане на Новата година!
Здравейте и от мен !
Благодаря за отговорите и на двамата, много ми помогнаха :)
Активирай AUTOSNAP c (F11) и тогава може да теглиш перпендикуляр и от наклонени линии. Само трябва по вниматилно да действаш с мишката. Като прихванеш перпендикуряра докато линията е в началото после направлението само се поддържа.
При наклонени линии за мен е най лесно да се чертае със завъртане на координатната система: в командния ред "UCS" след това като подопция се изписва "е", кликва се върху линията и координатната система вече е перпендикулярна с направления посоката на линията. За да се върнем в нормална координатна система: UCS, после "w"
Много удобно. Благодаря.
Прави се произволен перпендикуляр към линията и после се премества в точката.
Аз се опитах да си сваля лсп програмата, но не иска да се отваря. Да не би проблемът да е във версията ми 2015?
Здравей, Елини.
Как се работи с Lisp програмки може да научиш от този урок тук:
Автоматизация с AutoLISP за НЕпрограмисти
от курса на Аула.
Ето и една полезна тема в която може да научиш, малко повече за зареждането на даден лисп и последващата му употреба -
Мерси, сега ще ги разгледам.
LIPS-а вече не е активен!
Искаме LIPS. :)
Здравейте! Системата на обучение в aula.bg много ми допада, благодаря Ви за това което правите! Видеото, в което обяснявате как да използваме lisp програмата не е активно, а и не намерих друго място, където накратко да са дадени указания за това как да зередя програмата в аутокад и да я използвам. Благодаря!
Здравейте, настройките в OSNAP постоянно ли се настройват и променят с всеки нов чертеж?
Здравей, Пламен.
Osnap настройките се пазят в паметта на AutoCAD програмата, А не в самият чертеж.
Един семпъл пример: Ако имам два чертежа отверени през един AutoCAD, следва промяна на Osnap При отворен първия чертеж да се отрази и във втория чертеж. Ако затворя AutoCAD, респективно двата чертежа, следва при последващо отваряне на който и да било чертеж Osnap настройките да са такива каквито са били последно при затваряне на чертежа.
Едно малко допълнение АКО имаш два отворени AutoCAD - a .т.е. програмата е отворена два пъти посредством кликване на иконката ѝ например. С една дума имаш отворени две отделни апликации на AutoCAD. Сътоветно в тези две изцяло отделно разботещи отелно AutoCAD - и следва да няма взаймовръзка по отношение на Osnap. Имам предвид че Ако в първата аплицация имаш отворен чертеж 1 а във втората апликация имаш отворен чертеж 2, промяна на Оснап в чертеж 1 в Osnap не би довела до промяна в настройките на Osnap в чертеж 2. Това се дължи именно на това че чертежите са отворени в напълно различни самостоятелно работещи AutoCAD - a. Тук идва въпроса ... КОИ настройки ще се появят след затваряне на двата AutoCAD - a .... ще се запазят настройките по хронологично последно затворения AutoCAD :)
Ако имашнещо допълнително, което искаш да знаеш Osnap не се колебай да питаш :)
при изписване на https://drive.google.com/file/d/0B7q74PlX2UYeVElMaUN5emtpazg/view?usp=sharing, ми дава че файла не съществува. Извинете за въпроса, но съм начинаеща с AutoCad.
Благодаря Ви!
Здравейте, Интересуваме как мога да превключа настройките в долния десен ъгъл от икони в надписи на AutoCad 2018? Опитах с десен бутон над тях, но не стана ( както беше показано във видео от предишните модули). Благодаря предварително!
В последните версии на Аутокад, няма възможност за показване на надписи. Вече има само икони.
Благодаря! Мислех, че за не правя нещата правилно.
Здравейте, За завъртането на обект използвах прилепването Perpendikular, но изведнъж ми изчезна, правя си го по същия начин и не се появява?