Повторете показаното и изпробвайте "асоциативността" на масива, като местите sp-линията.
Не е необходимо.
Може тук под тази тема да споделите в какви случаи сте намерили приложение на тази прекрасна команда в практиката си.
Здравейте! С AutoCAD 2014 съм и искам при стартиране на командата да се показва прозорец, в който да избера отстоянията, а не да бъде само в командния ред. Може би е много елементарна настройка, но просто не я отрих.
Здравей,
Разбира се, че беше полезен с отговора! Но точно контекстуалното меню ( снимка 2 ) горе в ribbon -a е проблемът, тъй като при мен не се показва. Когато стартирам командата ARRAY в командния ред ми дава избор между Rectangular, Path и Polar (както е на твоята снимка 1). Аз избирам Rectangular, тъй като искам да поставя координатни кръстове, след което нямам контекстуално меню горе в ribbon -a, откъдето да задам редове, колони и разстояние, а отново ми предлага опциите в командния ред (аналогичноно на снимка 1, но изписва вече Rows, Between, Columns и т.н.). Има ли променлива, която регулира това?
Да разбрах сега по - добре въпроса в минали отговор просто дадох примерите, сега си доста по описателна и мисля че разбрах проблема :)
Видях в миналия ти въпрос че си с версия 2014, въпроса вече каква версия на 2014 имаш, но да се надявам че със стойност 1 ще се получат нещата.
Версията е Civil 3D 2014 и с командата RIBBONCONTEXTSELECT нямаше търсения ефект. Стойността по подразбиране беше на 1. Пробвах с 0 и 2, но също не стана. Има ли друга променлива, която мога да използвам?
Здравейте! Можете ли да дадете препратка към материал на български /видео или текстов/, подходящ за първоначално усвояване на командата ARRAY?
Здравей, Дафина.
Array - е както знаем е Масив. С командата се прави масив от даден обект. Доста интуитивна команда като цяло.
От даден обект може да се създаде масив може бъде: ортогонален ( снимка 1 позиция 1 ) ; полярен ( снимка 1 позиция 2 ) и зададен по даден път ( полиния, spline и т.н. - снимка 1 позиция 3 )
Най - общо как работи.
Имаме даден обект който ще ни бъде основата за масива ( базов обект), например един правоъгълник ( снимка 2 позиция 1 ) ( този правоъгълник да го приемем за една седалка ( стол от трибуна ). Тази трибуна да речем има 5 реда и 4 колони ( т.е. масива който трябва да получим е 5 реда / 4 колони ), отивам на таба Home ( снимка 2 позиция 2 ), след това в раздела Modify ( снимка 2 позиция 3 ) и от там от Array ( снимка 2 позиция 4 ) избирам Rectangular Array ( снимка 2 позиция 5 ).
AutoCAD ми създава масив от избрания обект с брой колони и редове по подразбиране. Избирайки дадения масив ( снимка 3 позиция 1 ) може лесно и бързо в контекстуалното меню, което се появява ( снимка 3 позиция 2 ) да променим тези стойности ( снимка 3 позиция 3 - промяна броя на колоните ) и съотвенто ( снимка 3 позиция 4 - промяна броя на редовете ).
Съответно за броя на редовете ще променя от 3 на 5 ( снимка 4 позиция 1 ), ще натисна Enter и вече имам 5 реда ( снимка 4 позиция 2 ).В Between ( снимка 4 позиция 3/4 - съответно в колоните/редовете ) може да зададем какво да бъде разстоянието между отделните обекти формиращи масива.В Levels ( снимка 4 позиция 5 ) пък може този масив да го размножим в няколко нива по Z т.е. така както виждам масива в равнина X0Y той да бъде размножен през определено разстояние ( снимка 4 позиция 6 - Between ).
Има още няколко опции по промяна на базовата точка на масива, ресет на самия масив но да не влизам в подробности. Въпроса е каква е основната идея при работа.
По отношение на другите видове масиви.
Тук отново избирайки масива ( снимка 6 позиция 1 ) да променим броя на обектите в рамките на един "ред" ( снимка 6 позиция 2 ), можем да променим броя на редовете ( снимка 6 позиция 3 ) и съответно разстоянието между тях ( снимка 6 позиция 4 ) Доста наподобяват тези при Ортогоналния масив само че тук всичко се случва в оркъжност а не в редици :).
По отношение на последната упомената възможност - за задаване на масив по даден път. В урока към този въпрос е показано как се случват нещата. Допълнение прави тази тема тук : Как да се показва прозорец при стартиране на командата ARRAY?. Така че няма да се спирам на нея също иначе бих изписал и показал още много.
Надявам се да съм бил полезен с отговора и да си хванала основната концепция на array ... един обект на база на който правиш масив ( размножаваш този обект в 1. редици = ортогонален масив; 2.около оркъжност = полярен масив; 3. по даден път )
Съвета ми е разгледаш контекстуалното меню и да си "поиграеш" с настройките и ако има нещо неясно питай.
Забележителен отговор за забележителна команда! Ще се ползвам от съвета ти.
Има ли някаква база с растения в AutoCAD?
Пишете например "autocad tree blocks free download" или нещо в този дух в google и излизат всякакви сайтове с блокове на растения. Някои са платени но има и безплатни. В самия AutoCAD не съм сигурен дали има. В "Tool Palettes" изкарва се с "Ctrl + 3" има разни блокове но растения не съм срещал.
Благодаря!