Здрасти това не го знаех, но аз използвам "растер дизайн към акад" и там нещата са много добре направени за тази цел, но и това е добре. Поздравления за трика
@Grigor
Raster Design вече има много повече възможности. Тук целта ни е да използваме вградените инструменти в Аутокад.
Здравейте, имам следния въпрос и имали решение на проблема?
Здравей, реално няма ли как да промениш пътя към файла, той как е закачен с основния чертеж ?
Здрасти, аз не знам имали такава възможност затова ми е питането при вкарването на растерното изображение няма я опцията да се зададе "релатив път" както е във видеото. Практикуваме така с колегите, като обработвам сканирани платна аз ги разпъвам и като ги давам на колегите те си правят същите директории на машините за да може да виждат от долу платното и след това оцифряват, но след ъпгрейда се получи тази авария и търся решени от вас.
Ако те разбирам правилно ти трябва eTransmit с настройките на eTransmit setup,които инж. Цукев показа в курса. Така когато направиш .rar на dwg-то си, то ще прикачи всички необходими xrefs,images,стилове,принтери и т.н. и твоите колеги при двоен клик на dwg-то ще отварят всичко така както ти на твоето PC, без да има нужда да си създават пътищата на файловете както на твоя компютър.
Много често изображението се мащабира коректно по една от двете оси , но заради изкривяванията при сканиране, по другата ос има голямо разминаване. Когато имаме карта с кръстчета, както в примера, аз се справям с този проблем, като превръщам изображението в блок. Това позволява в лентата "Properties" да се въведе (в Geometry) scale фактор по "x" или "y", който компенсира деформацията и разтяга картинката, където е необходимо, в една от двете оси.
Аз използвах твоя метод да превръщам изображението в блок но като го направя, scale фактора е активен само по "x" и ако искам не мога да компенсирам деформацията по "y". Дали бихте могли да дадете още подробности?
Благодаря много за допълнителната информация, ще ми бъде от голяма полза.
Това съм го правил преди години 6-7 и във версия 2004 по по-примитивен начин. Теорията по темата е проста аритметика, но практиката би трябвало да изглежда така: В минути 5:00-5:30 от урока г-н Цукев трябваше да избере като първа точка може би долу вдясно първата координатна точка+ и като втора горе вляво крайната +. Така ще имаме по-голяма база и ще се покрие грешката от кнанирането на хартиения носител на картата. Нататък програмата ще минимизира грешката. А мащабът ще се изчисли при първото измерване. 100м=0,143м. Мащабът може да се посочи в scale и като дроб. Важно е отношението. Всичко ще зависи от това какво задача решаваме и каква точност търсим. Мисля аз. Урокът беше много ценен за мен. Брагодаря.
след като вкарате растерен файл, има трик той е да винаги отдолу. напишете команда imageframe - това е за 2009 версия, за 2010 мисля че може само frame. ввъдете стойност 0. картинката ще се заключи и ще стане само отдолу. рамката на картинката се скрива, което също е важно защото понякога тя стои много грозно на чертежа. Картинката не може да бъде случайно изтрита, преместена и др. А линии на чертежа винаги е горе.
@Olga По принцип ImageFrame контролира това дали се вижда и плотира рамката на изображението. 0 - рамката не се вижда и не се плотира 1 - рамката се вижда и се плотира 2 - рамката се вижда, но не се плотира
Алтернатива да се скрива рамката на снимката е в properties да се зададе color 255,255,255.
Защо когато вкарам растерно изображение от типа pdf или jpg, в Аутокадския чертеж растерното изображение се появява като бял правоъгълник и самото изображение не се вижда ?
@Вал
Това за конкретна картинка ли го прави или за всякакви различни растерни изображения?
IMAGEFRAME 1 и REGENALL оправят ли положението?
Това се получава когато картинката при вкарване в Autocad е прекалено малка. Трябва да се зададе scale например 100,1000 пъти и да се види разликата. После може или с imageframe да се скрие рамката или с properties-color в бяло ,за да не се отпечата.
Този Растер Дизайн към самия Аутокад ли е или се инсталира отделно от него. Питам, защото ми се налага да използвам планове и карти като подложки и да ги оцифрявам, което си е доста тежка и неблагодарна работа :)
Отделна програма е Raster Desing и като се инсталира добавя ново ribbon меню в самия Аутокад.
Ето една статия с полезна информация за теб: https://blog.tsukev.com/autocad-scan-kum-dwg.html
Здравейте!В AutoCAD 2004 използвах Insert Raster Image.А в AutoCAD 2012 можели да се използват същите команди? Питам понеже не ги открих в менюто.
Много Благодаря.
Здравейте! Задавм въпроса си тук, понеже е свързан с горната команда. Ползвам AutoCAD Civil 3D 2014 / Draftinf&Anotation. Имаше сървърен проблем и вече не ми позволява да използвам командата Attach - не се появява "дървото" с файловете, а изисква да изпиша пътя в командния ред. Същото се получава и при опит да запиша нов файл, или да презапиша съществуващ. Някой знае ли какъв би могъл да е проблемът?
Здравейте, изпишете в командния ред FILEDIA и задайте стойност 1 - ца и ще решите този казус. Пак ще си излизат стандартните прозорци за Save / Attach.
Безкрайно съм Ви благодарна за бързия отговор!
Защокато вкарвам PDF-карта записана от AutoCAD, премащабирам и слагам най-отдолу на чертежа, за да го ползвам катоподложка (изглежда като прозрачен и чертая отгоре), а когато е PDF със сканирано иликопирано изображение стои като лист с бял фон върху начертаното от мен и не се подпъхва отдолу(не е прозрачен и не се вижда какво съм начертала отдолу)?
Здравей, първо и така доста важно .... препоръката ми е когато имаш сканирана подложка е да я слагаш винаги като някакъв image файл било jpg tiff и т.н., на снимка 1 съм показал чертеж на който има вмъкната сканирана подложка след като я селектирам AutoCAD директно ме препраща в контекстуланото меню ( снимка 1 позция 1 ) Image в което мога да правя някой настройки по тази подложка - снимка 1 позиция 2 - да я изсветля или затъмня, позиция 3 да и променя контраста и позиция 4 с която мога да направя снимката си прозрачна. На снимка 2 съм покал същата подложка само че малко по - прозрачна ( надявам се да се вижда разликата ). Естествено преди всичко сканираната подложка съм слектирал и с помощта на draworder и след това back ( снимка 3 ) съм я сложил най - отдолу.
Благодаря за бързия отговор. Ще проверя как действа като ми остане малко време. :)
Защото pdf създаден от програма чрез Save as PDF запазва информацията такава каквато е на dwg-то, докато сканиран лист от скенер и със зададен краен формат да излезе като pdf го прави като един обект - изображение.
По този начин при scan даден чертеж няма нищо общо с autocad-ски pdf.
.Здравейте и от мен ,поздрави за страхотния сайт !Искам да попитам има ли начин чертеж който е записан на PDF да бъде отворен и редактиран с AutoCAD ?
Здравей, това може да стане. Може да закачиш PDF - файла като XREF - снимка 1 позиция 1, 2 и 3.
След като go закачиш в по - старите версии на AutoCAD до 2016, може да променяш някои основни неща по PDF - a. Избирайки PDF - а излиза едно контекстуално меню в което има опционалност за промени по него.... те не са кой знае какво може да изключваш или включваш Layer - и ( снимка 2 позиция 1 ) да променяш контраста и изсветляване ( снимка 2 позиция 2 и 3 ) или да изрязваш част от него ( снимка 2 позиция 4 и 5 )
В новата версия 2017, която мисля официално излезна преди 5,6 дни, има един нов инструмент с който обектите от PDF - а могат да бъдат вкарани като обекти на AutoCAD - снимка 3 позиция 2, инструмента пак се намира в менюто PDF Underlay.
Не съм видял доколко инструмента е читав, НО е едно от нововъведенията от версия 2017, което на мен ми допада, НО с оглед че е доста нова версия, все още не съм я инсталирал на компютъра си но в най - скоро време ще го направя и ще върна обратна връзка тук в тази тема :)
Това със слоевете е е удачно да се направи когато PDF е генериран от компютър и в него са запазени слоевете.
Надявам се да съм бил полезен с отговора.
Благодаря за полезната информация !
А би могло да стане и с програми от сорта на pdf2CAD и Any PDF to dwg, които успешно обръщат файла в необходимият формат.
Полезни съвети! Благодаря на всички колеги!
AutoCAD 2016
Здравейте, по подразбиране настройките са следните.
Изпишете Z в командния ред.
Натиснете Space ( или Enter )
След това изпишете E в комадния ред.
Следва всичко начертано в моделното пространство да Ви се събере в рамките на Display - a.
Препоръката ми обаче е да ползвате двоен клик върху scroll - a на мишката (средното копче).
Надявам се да съм бил полезен с отговора.
Благодаря ти много полезна информация разбрах.
В Autocad не може, но в Raster Design Autocad е възможно.