Възможно ли е 1:1 да съвпада с 1:10?

AutoCAD Формула AutoCAD

Освен показаните в това упражнение мащаби, аз създадох и мащаб 1:10 и при него 1 paper uits = 1 drawing units, което е същото както при мащаб 1:1. Съответно, когато превключвам между 1:1 и 1:10 - няма разлика.
Това така ли трябва да бъде или има нещо неразбрано от мен?

Да така трябва да е няма проблем може да имаш мащаби при които да съвпада мащабното число ..... Както е в примера който даваш в въпроса .... Неможеш да имаш обаче едно и също наименование на мащаб два пъти.

Архитектите чертаят в см., инжинерите в мм. а геодизистите в м. Ако спазват правилото да чертаят в моделното пространство 1:1, то за различните размерни единици трябва съответно да си създадат и различни мащаби съответно  1:10, 1:1 и 1:1000 като при всички съотношението е 1 paper uits = 1 drawing units. Това много добре се вижда в таблицата за големина на на текстовете при различни мащаби за чертеж в метри, сантиметри и милиметри. Еднаквите големини на текста в отделните таблици са при посочените по горе мащаби. Следователно мащабите трябва да са вързани с чертежите - по точно с размерността им. За яснота е хубаво в съответния мащаб да се посочва за какво се отнася - мм. , см. , м.

Вероятно аз не съм се изразила правилно.
Имах предвид, че няма как в мащаб 1:1 аутокад мащаба да съвпада с този на 1:10. Вижте приложената таблица.
Нали в мащаб 1:10 аутокад мащабът за анотативните обекти е 1.
Но отговорът на инж. Николов, че трябва да си създам мащаба 1:1, ме наведе на мисълта че аутокад мащаба трябва да е 0.1 /според изчисленията/, за да видя разликата при смяната на 1:1 и 1:10.

Обърка ме това че нали така или иначе си чертаем 1:1 и не трябва да създавам анотативен мащаб за това съотношение.

Галина, прегледай пак урока за мащаби много внимателно, виж из форума многобройните коментари и теми за мащаби и ще разбереш каква е идеята.

Идеята е, че чертаеш 1:1 ( под 1:1 се разбира, че ако имаш чертеж в сантиметри и имаш дължина 50 см, следва да направиш една полилиния, която е с дължина 50 units ) с мерните единици, които си избрала, 1 unit какво да означава, т.е. аз мога да имам мащаб 1:1 ( 1 paper unit = 1 drawing unit ) този мащаб се разбира така : Ако съм чертал в милиметри мащаба при плотиране, ще е 1:1, ако обаче съм чертал в сантиметри, следва мащабът при плотиране  (1 paper unit = 1 drawing unit  ) да се разбира като 1:10, ако пък съм чертал в метри следва да е 1:100.
И ето тук идва 1:10 и 1:1 може да съвпадат, защото AutoCAD няма как да знае ти как си решила да ползваш неговите units дали са метри дали са сантиметри или милиметри.Ако си чертала в сантиметри 1:10 ( 1 paper = 1 drawing ) формалното означение ( наименование ) 1:10 ще съвпада с мащаба ти - този, който ще пише и на чертежа ти , обаче, ако избереш мащаб 1:1 ( 1:1 е едно формално наименование пак казвам ..... служебно дадено от AutoCAD ), то тогава избирайки го пак, ще имаш 1 paper = 1 drawing unit НО името на мащаба 1:1 просто няма да съвпада с името на мащаба, което ще стои на чертежа ти, което ще е М 1:10, НЕ ГЛЕДАЙ на наименованието на мащаба като закон и да си мислиш, че ако долу пише 1:50 и чертаеш в сантиметри при плотиране ще имаш мащаб 1:50, защото този 1:50 може да е 1 paper : 5 drawing ...може обаче да е и  1 paper unit = 50 drawing unit ... в конкретния случай щом е чертано в сантиметри 1:5 е вярното.

Прочети внимателно този коментар и коментара на инж. Николов, който правилно посочва, че е най - добре да си създадеш мащаби, в които си сигурна, а именно за какво се отнасят, като пишеш в наименованията им mm цм m, прегледай и други теми свързани с мащабите ( seаrach - ни малко в сайта :) ) , виж пак урока за мащаби.

Мащабите са едни от ключовите неща при работа с AutCAD и там е хубаво да няма неясното.

Надявам се да съм помогнал и ако недоразбираш нещо след като си попрегледала нещата, пиши и пак ще помагаме :).

Галина, ако поставиш до показаната таблица и останалите две таблици за метри и милиметри  и си избереш една големина на текста, ще видиш че за трите таблици съответстват различни мащаби. Нали крайната цел е при различни мащаби напечатаните текстове да са с еднаква големина.

Грешиш за крайната цел. Налага се текста да е в различен мащаб от чертежа, за да се чете. Не е казано, че при различните мащаби на чертежа големината на текста трябва да остава една и съща. По - скоро за конкретния чертеж  трябва да избереш подходящ мащаб на текста. Така че чертежът да изглежда добре. Има елемент на налучкване или на собствен стил ако предпочиташ.


@Здравей, Антоанета Ангелова


Не казвам че твоето, това на Николай Николов, казаното в курса от Иван Цукев или  това което ще напиша по долу аз  е вярно, всеки човек има своята представа за вярно (  правилно ) / грешно.

НО смея да твърдя че техниката която научих от курса тук и с допълнение от четене на различни статии и книжки, съм я изпитал и работи по един прекрасен начин и мога само да ти я препоръчам.

За конкретния чертеж ако ти е зададено да е в мащаб 1:500 вече мащаба за текста ти е предопределен ( става дума ако ползваш анотативни мащаби ) ... може би искаш да кажеш за определения чертеж с вече приет мащаб на разпечатване, да се избере подходяща височина на текста.И използвайки анотативни мащаби следва в какъвто и да мащаб да решиш да разпечатваш чертежа си текста винаги да е с определена височина.Т.е. височината на текста да е константна и независима от мащаба на чертежа.

Да не е казано че за всеки чертеж трябва най - малкия ти текст да е с височина 2.5 или пък най - големия ти 15 мм,  сам определяш може да е 2.4 най - малкия ти , това тук е наистина до стил, въпрос на лична преценка ( въпреки че между 2,4 и 2,5 няма кой знае каква разлика ) Според мен са важни пропорциите между отделните видове височини на текста.
 Кагато имаш малък, нормален голям и т.н. ( както е показано и в урока ) ти решаваш кой кога да използваш.


Т.е. не се налага текста да е в различен мащаб от чертежа ( ако е така това би довело до налучкване, сметки, проблеми при ползване на анотативните мащаби ) по - скоро се налага персонален подбор на височините ( и по - точно техните пропорции ) на текста.

И целта е в различните мащаби 1:1000 1: 2000 1:3000, ако имам текст за който съм казал че искам винаги да е с големина 2,4 мм когато го разпечатвам, да знам че залагайки този текст аз във всеки един мащаб от изброените 1:1000 1: 2000 1:3000 ще го разпечатвам с големина 2,4 мм.
Мога да имам различни стилове на текст които да се различават само по височина 2,2 мм 2,3 мм 2,4 мм 2,5мм 5 мм 6 мм 10 мм, и да използвам всеки един от тях по моя преценка, НО искам да съм сигурен че ако текста ми е 5мм ще ми се разпечата като 5 мм независимо от мащаба на чертежа.


Както съветвам всички във форума, изгледай модула за плотиране прегледай пак уроците за мащабите и ако ползваш Формулата за ползване на анотативни мащаби и плотиране на курса AutoCAD Формула следва чертежите да ти изглеждат идеално и сменайки мащабите пак да изглеждат по отличен начин, като това ще го правиш без да се замисляш и налучкваш.


Весело посрещане на Новата 2016 година !!!

Благодаря! Както винаги сте изчерпателен. 

Прекалено изчерпателен.От многото обяснения,може човек да се обърка.Моя съвет е :Прегледай няколко пъти лекциите на инж.Иван Цукев.

Подкрепям! много приказки не помагат! изгледай съответния урок, колкото пъти е необходимо, направи настройки , опитай и виж и нещата се получават разбираемо.

Здравейте,

Подкрепям всички коментари :)

Проучвания са доказали че някой хората възприемат чрез слушане, други възприемат чрез четене, други само от това което виждат ... така че понякога за някой трябват и малко допълнителни примери и обяснения ... именно за това е форума :) да споделям примери, казуси и техните решения :)


Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.