Здравейте, Когато във сцената има само един високополигонален обект, и той няма да се копира по вече из сцената, трябва ли да се конвертира като прокси? Също така, когато един обект се конвертира като прокси, намалява ли се времето за рендване или се увеличава? Пробвах да използвам в сцена, ваза с цветя ( готов обект на Evermotion(vol.108) над 700 000 полигона) и когато я конвертирах в прокси обект времето за рендване се увеличи много. Не знам, това така ли трябва да бъде? Сцената без вазата: 1:16 часа, с вазата но не конвертирана 1:45 часа и с вазата като прокси 2:33 часа. Благодаря.
Здравей,
Добре, благодаря ще пробвам и ще пиша.
Пробвах и с други обекти, чайник с максимален брой полигони(64) и върху него 2 turbosmooth-а в съвсем елементарна сцена. С тази сцена разликата в времето е по-малко но я има: 3:30 минути към 3:56 минути, не знам, може би е несъществена. Но с вазата с цветята времето си остава много ( 16 мин. към 32 мин.) различно пак в същата сцена само с една V-ray plain и един източник на светлина. Вазата я пробвах с нейните си текстури и с един общ V-ray-mtl. Обектите ги конвертирам в прокси направо в сцената. Не съм убеден до колко е правилно това. Присъединявам всички елементи в един и с десен бутон върху обекта V-ray Mesh Export и както е показано във видеото. Пробвах и от външен файл да заредя прокси обект, обаче времето още повече се увеличи, не знам защо, може би бъркам нещо.
Направих няколко рендера с Proxy-та за да сравним още веднъж времето. Сцената в която експериментирам съдържа само една равнина, една камера и VraySun + VraySky с няколко дървета. Дърветата са с голям брой полигони и освен че са много детайлни, върху тях има сняг, който е допълнителна геометрия в сцената. Така броя на полигоните в сцената с копираната геометрия е около 3 млн.
Извън това заключение, ще опиша накратко как съм го направил, за да може да проследиш основните стъпки и да провериш за разминаване в самият set-up.
3DS MAX DESIGN 2014_64; V-RAY Adv 3.00.03
Здравей,
Здравейте, след серия "опити" с екстериорна сцена, имах противоречиви резултати, подобни на тези със сцената на Георги. Мисля, че в крайна сметка локализирах проблема, но така и не знам как да го разреша.
Здравей,
първо искам да тепоздравя за методологията която си развила при решаването на този проблем и заначина по-който си представила и систематизирала нагледно информацията отопитите.
Ще ти дамняколко съвета (препоръки, а не правила) докато разглеждаме въпроса и първият иможе би най-важният е винаги да рендерираме с GI. Защо да го правим – защото това еправилният начин за симулиране на разпространението на светлината в околнатасреда. Много „по-правилен“ физически модел, отколкото да разчитаме на хомогеннои равномерно осветление на обекта от всички страни от един светлинен източник –нещо което е напрактика невъзможно. Във вторичното осветлени се предаваинформация за посоката, интензитета, цвета и др стойности на светлината, коятое отразена от повърхността на обектите – нещо което в реални условия енеизбежно, а в CG условияе гарантирана стъпка към фотореалистичност. И така по-важният въпрос е не далида използваме GI,а по-скоро е с какви параметри. Най-използваният и „универсален“ вариант е дасе използват двойката Irradiance Map (IM) +Light Cache (LC). Аз лично избягвам Brute Force (BF) защото е много бавен, пройзвежда noise в сцени с по-комплексно осветление, зарешаването на който е необходимо увеличаване на лъчите, което го забавя ощеповече. Основно се употребява заради високата коректност в детайлите, но акоопознаеш още малко IM щевидиш, че и там са възможни много добри и чисти резултати за мнооого по-кратковреме. Най-важното от казанотодотук – всеки метод за изчисление на GI (IM / LC / BF) сеизчислява за различно време и произвежда различно качество.
Другото основно нещо на което искам даобърна внимание е антиалайзинга ... нещо, което според мен е довело дообъркване на крайните резултати в експеримента. Ако си използвала Evermotion: Volume 52, Model 55 в този файл Antialiasing-a e Adaptive Subdivision, докато в нов отворен файле Adaptive. Което прави некоректносравнението при промяна на повече от един параметъра едновременно ->антиалайзинг и GI. Допълнително объркванеидва и от това че във всички направени експерименти използваш IM+BF, но в сцената с къщата използваш BF+LC. Времето в случая отива над 40 мин,защото използваш 300 subdivs за BF и размера на семпъла за LC е намален на 0,01.
Като следващапрепоръка ще ти дам мойте „универсални“ настройки :
от настройките по подразбиране променям само :
1- Antialiasing-> Filter -> Catmull-Rom (за по-ясни контури в изображението)
2- AdaptiveImage Sampler -> Max subdivs=12
3- GlobalDMC -> Noise Tresh=0,005 (основният контролер накачеството/времето)
4- GI – правя го активен = IM+LC
4.1IM=Medium и subdivs=80
4.2LC subdivs=1500
Изпробвай тази система и пробвай допълнително оптимизиране когато даобвиш материали. Ако трябва виж пак последният урок от модул 2 за оптимизиране на качеството. Ако излезнат други въпроси или остава нещо неясно пиши пак, за да изясним въпроса.
Здравейте, благодаря за отговора!
С намаляването на този параметър намаляваш драстично събдивижъните за изчислението на GI, но само на избраните обекти, което "ще влоши качеството" в тази област, но ще намали времето и след като такъв trade-off между време и качество в тази сцена те устройва е добра идея да го ползваш така.
3ds max 2014
Здравей,
Селектирал съм обекта и когато натисна десен бутон не излиза опцията.По default ми е v ray engine.
Липсват ти всички опции за V-ray?
Пробвай, натисни това бутонче"V-ray menu registration" и трябва да се оправи.
Благодаря Много Георги!!! Излезна! :) :) :)
Здравейте, имам проблем. Има ли някаква условно приета "граница" за определен брой полигони в сцената, за да работи нормално компютъра? Първите две интериорни сцени, които се опитах да създам "забиват" ужасно много и не мога да работя нормално в файла. Използвала съм готови модели на мебели от интернет ,на пръв поглед нямам много детайли и елементи и се чудя дали проблема е в самите сцени (прекалено тежки) и може би големия брой полигони( над 1 000 000) или в компютъра ми, който уж покрива изискванията за работа с програмата. Някакъв съвет как мога да оптимизирам сцените, за да работя нормално? Благодаря!
Здравей, може да пробваш да направиш повечето от проповете, които са с голям брой полигони на проксита. Така работата във вюпортаа ще се облекчи много, а самите модели ще се зареждат само за рендера.