Да, изчислила съм я както е показано във видеото и на видеото излиза приблизително 80%... иначе съм ги разгледала всички начини за изчисляване, просто ми стана любопитно защо във видеото процентите са различни от моите
Здравейте , забелязах ,че при Вас вертикалната ос започва от минус 20, съответно и тренд линията отчита от минус 20. Може би от тук идва проблемът.
забравих да посоча ,че работя с версия 2010
@Теменужка Тасева: Да има! Заставаш в горния десен ъгъл на диаграмата, така че курсора на мишката да стане на двупосочна стрелка с такъв наклон "/"; Кликваш с десен бутон на мишката и избираш "Cut"; Диаграмата изчезва!!!
Колко лесно било!.А аз се измъчих защото докато се упражнявах доста диаграми нацвъках.. Благодаря
Проявявам интерес към промените, живота просто не спира , само ние се променяме трудно.
Здравейте, как мога да комбинирам в една диаграма стълбове и линии. Например - суми и брой от нещо? Благодаря.
Аз използвам версия 2013, но мисля, че няма голяма разлика.
Да и това е вярно, дори е много добре обяснено, но за версия 2013!
2010
Чрез настройка на вторична ос. Указанията според мен са разбираеми поради доброто онагледяване. https://www.excel-easy.com/examples/combination-chart.html
Много благодаря за интересния и полезен урок и примери!
Никола Петров, графиката която си показал е УЖАСНА. Да, коректно показва какво може да се направи с Ексел, но каква полза има потребителят от нея?
Какви изводи може да си направи?
Идеята на всяка графика е да може бързо и лесно да се възприеме най-важното, тенденцията, връзките и зависимостите между променливите.
А тази графика не помага за това. Тя преповтаря почти 1 към 1 данните от таблицата. Само дето е много по-шарена и очите направо се побъркват кое по-напред да гледат.
Здравей, сега като се позагледах малко повече в графиката, поне визуално ми прилича че сте използвала възможността графиката да e в 3Д вид.... което довежда до този проблем.
И аз имам същия проблем.Благодаря ви за урока!
Чудесно е обяснено, благодаря, инж. Кръстев!
Дами и господа, как да изтрия trendline -а?
Да, отговорих си.Кликвам с десен бутон върху trendline-а и от падащото меню избирам Del.
Може и чрез бутона Delete от клавиатурата! Лек ден!
Благодаря, това ми беше супур полезно!
Направи ми впечатление, че диапазона, който показват отделните trendline опции е различен и искам да разбера коя от всички показва най-реално търсеният резултат
По - скоро, поне за мен това е доста относително, зависи от набора от данни, които обследваш, т.е. ако набора от данни е линеен т.е. точките върху графиката образуват една почти линейна графика която се покачава или намалява с постоянен темп т.е. зафисимостта е линейна - > * F( x ) = x y=x * и искаш да сложиш тренд линия ... то тогава следва да използваш линейна трендлиния..... така че срямо данните ... в твоя случай какви са ?
Ако правилно съм качила графиката, би трябвало да виждате , че линиите на приходите и печалбата се движат приблизително в една и съща посока.Задала съм exponential trendline за приходите и polynomial за печалбата. Очевидно трендлиниите за двете са доста различни, въпреки, че първоначалните данни са приблизително сходни.Защо се получава такава драстична разлика?
Ами нормално е да има разлика. Имаш почти едни и същи стойности по X и по Y за приходите и печалбите, НО има различно уравнение на кривата която ги изравнява.
Експоненциална крива е формирана на база на Експоненциална функция. Графиката се описва с f(x) = y = e^x ( съответно e - неперово число )
Полиномна крива е формирана на база на Полином ( многочлен ). В най - общ вид : f (x) = y = a (n) * x^n + a (n-1) * x^(n-1) ... +a1 * x + a0 . ( Едно квадратно уравнение ax^2 +bx + c e полином )
Вижда се че двете функции са доста различни, няма как при едни и същи стойнссти на X и Y да дадат еднакви резултати.
Ако направиш да речем само за приходите ( т.е. имаш едни и същи стойности на X и Y ) тези два вида Trend линии ( експоненциална и полиномна ) следва да получиш коренно различни графики.
Най - лесно за разбиране е именно ако задаваш X в уравнението y = e^x следва получиш една крива, ако задаваш X в управнението f (x) = y = a (n) * x^n + a (n-1) * x^(n-1) ... +a1 * x + a0 , следва да получиш съвсем друга крива.
Благодаря за подробният и професионален отговор. Ако имам експоненциална и полиномна трендлиния за печалбата, двете линии ще вървят в съвсем различна посока. как да разбера коя от двете ще ме ориентира по-точно каква печалба да очаквам?
Trend линията ти дава осредняване на стойностите не ти дава какво да очакваш реално.
Т.е. аз имам база от данни за обект X ( било печалба към то месец, брой продукти за месец ) и тази база от данни е доста голяма, т.е. имам една добра представителна извадка за поведението на обект X през този дълъг период на обследване ( имам много стойности за X и много стойности за Y ). Правя графика от тях, която графика се получава ( в твоя случай е доста "назъбена" "колеблива" с доста инфлексни точки ( с много покачвания и падания във времето ). Ако имам такова изследване и искам да видя осредняването на тези стойности и по - точно места с инфлексни точки аз лично бих използвал Полигонална крива която да описва именно тези места и да ме ориентира при какви условия имам спад или покачване на Обекта X спрямо времето за което го обследва.Колкото повече инфлексни точки искам да имам и колко по подробно искам да опиша мойта графика посредством осредняваща крива, толкова по - висок ще избера да е реда на полинома - ако искам описването да е по - добро.
На снимка 1 позиция 2 съм показал от къде може да се смени реда на полинома.
Изключително Ви благодаря за подробните отговори и отделеното време.Сега вече нещата са доста по-ясни:)
Харесват ми професионалните отговори на Краси Кръстев!Благодаря, Краси!
Може да използваме функциите FORECAST или TREND, които дават еднакъв резултат, но и двете се отнасят за данни, които да очакваме в бъдеще.
Функцията FORECAST:
и функцията TREND:
Лек ден и успехи!
Знам че тези данни ги взима от самата графика но как може да си направим (зададем) формула от графиката ?
=$'U 3'.D23 - това не го разбирам =$'U 3'.I23
Здравей, интересен въпрос, но с така подадената информация ми е малко трудно да преценя какво точно се случва. Има ли възможност да ми изпратиш файл в който е поменстена тази формула с графиката към нея.Искам по-подробно да видя файла, за да мога да дам по конкретен отговор иначе така аккто е написана все едно дадения диапазон $U3:D23 разделен на диапазона $U3:I23 , дава подобните точки в графиката. Аз точно такъв конкретен казус не съм имал досега.Ще ми е интересно да разбера откъде идва наистина формулата.
Наистина ако имам файл ще мога да дам по-конкретен отговор.
Изпрати файла на kr_krastev@abv.bg ако е ти е възможно.
Радвам се че разрешихме казуса, макар и в разговор двама на двама.
Нека все пак да споделим до какъв извод стигнахме.
Накратко:
Както се вижда на снимка 1 позиция 1 към основния файл има връзка (link) към файла от който се взимат стойностите за посочената от Илия по-горе формула.
Листа от който се взимат тези данни е с име U 3, затова и формулата е = 'U 3' (снимка 2 позиция 1) след което съответно се взема съответната клетка като препращането е изписано !D23 (снимка 2 позиция 2) и формуалта стана ='U 3'!D23.
Т.е. формулата не беше вързана към графика, ами към друг лист.
Листа съответно намерихме като потърсихме във външните препратки (снимка 3 позиция 2) Existing connection в раздела Data (снимка 3 позиция 1) и съответно ни се отваря прозорец с връзки в които можем да видим къде точно е този външен файл с цел коригирането му.
Това е накратко по-отношение на тази формула.
Разгледах формулата във въпроса, но не забелязах удивителен знак, с който се означава листа. Кога се получава това (да няма удивителен знак)? Кога се добавя знак $ преди име на лист?
Не няма $, само в снимката на Илия, по- горе е записана така самата формула е 'U 3'!D23
Здравейте, първо искам да честитя новата 2018 год. на целия екип на Аула, както и на всички които използват тази платформа. Пожелавам им много здраве и творчески успехи. Сега за проблема. Създавам нова линейна диаграма, но единият от параметрите ми чете от клетка в която има формула (снимка 1). В диаграмата празния стринг който съм записал в клетката се изобразява като стойност "0" (снимка 2). По този начин диаграмата и тренда се деформират много. Каква стойност да присвоя във формулата на клетка AN16 за да избегна този проблем.
Не знам с какъв ексел си, но някъде в Select Data трябва да намериш един бутон, на който пише Hidden and empty cells.
Като кликнеш на него ти излиза едно меню, в което пише "Show empty cells as" и има три опции: Gaps, Zero, Connect data pointts with line.
Най-вероятно на теб ти е отметнато Zero и затова ти се получава така. Поиграй си с тези опции и виж дали няма да ти се реши проблемът
Лек ден и успехи!
Благодаря за отговорите. Пробвах това което ми е отговорил Никола Петров но и при трите опции диаграмата няма промяна. Според мен проблема е в присвоения празен стринг във формулата. Диаграмата го чете като стойност "0", както е показано в третеата снимка. Работя на Excel 2010.
Формулата ти е: IF(OR(AM16="";516="");"";AM16+516) Ако АМ16 и 516 едновременно са празни, тогава резултатът ще бъде нула. Възможно ли е това да е проблемът?
Предоставената информация не е достатъчна, за да разгадаем проблемът. Повечко снимки на данните или целият файл ще помогнат.
Мисля, че става въпрос за тези две клетки, съответно диапазон между тях:
Лек ден и успехи!
Здравейте, изведох данните и формулите на отделен работен лист за да стане ясно какъв е проблема.
Използвам за диаграмата данните маркирани в двата червени контура. В клетките за отчета с натрупване са въведени формули за изчисляване разликите с натрупване. Конкретно за клетка R10 (показалец 1) е направена проверка дали има въведени данни в клетки Q10 и R6 (показалец 2) и ако има сумира двете клетки. Във диаграмата се вижда ( показалец 3) , че при липса на данни в клетки R6 и R10 стойността за м.XII е нула и графиката се деформира. Това се опитвам да поправя.
При изтриване на формулата в клетка R10 нещата си идват както трябва ( Показалци 1 и 2). От там си вадя заключението, че проблема е в присвояването на празен стринг във формулата. Пробвах да присвоя NULL стойност, но не ми го прие.
Вижте това:
Лек ден и успехи!
Г-н Петков, използвах формулата която сте ми показали, но за съжаление пак не получавам желания резултат. Когато нямам стойост в клетка R6, в клетка R10 е празна но диаграмата пак е със стойост 0.
Когато въведа стойност за месеца - имаме FALSE и стойност в диаграмата 0.
Извинявам се, че ви обърка името г-н Петров.
Г-н Карагяуров, щом само за този месец се получава грешка , вижте предишния месец каква е формулата! Да не би да е пропуснато нещо или пък написано неправилно? Дано се намери решение на проблема ви! Лек ден и успехи!
Г-н Карагяуров, дали е възможно да коригирате формулата за проблемния месец?
Лек ден и успехи!
Извинявам се, при всяка стойност в клетка R6, която е различна от нула, ще покаже сбора от стойностите в двете клетки, а ако е равно на нула, ще покаже стойността, която е в клетка Q10, според формулата, която сте написал г-н Карагяуров! Лек ден и успехи!
Здравейте, стигнах до заключението, че щом имам формула в клетката от която се чете за диаграмата, резултата от функцията винаги ще е числова стойност. Затова малко ще променя подхода, но ми трябва малко помощ. Имам да реша следния случай :
Имаме някакви данни в клетки А1 и А2. Ако едната от двете е празна (покалзалец 1) , присвояваме празна стойност на клетка B1. Каква команда да използвам за да се присвои на клетка B1 сумата на А1 и А2, ако има стойности в тях?
Извинявам се, като се замисля горната задача е нерешима, защото клетка A3 в която е формулата остава без стойност.
Лек ден!
Здравейте. интересува ме дали има команда или начин с който да извадя параметрите от формулата на Trend линията или трябва да си ги преписвам :D? Показъл съм формулата с помоща на excel , но до там. Благодаря предварително.
чукни с десния бутон на мишката върху уравненийцето -> Edit text -> SHIFT + End -> CTRL + C
След това може да си го пейстнеш, където трябва
Това е еквивалентно на това да си препиша стойностите. Целта е да има връзка между тях.
Разбрах казуса и има начин да стане.
Само че съм забравил теорията. Имам смътен спомен, че уравнението y = bx + c беше свързано с разликите на квадратите.
По принцип в Ексел има няколко математически и статистически функции, които могат да помогнат в случая: SUMX2MY2, LINEST, INTERSECT и други.
Ако ми припомниш теорията, ще измислим начин да ти се получава уравнението на готово
b = tg(а); а е ъгълът който сключва правата със оста X , а ,,c'' е разстояние от 0 до пресечната точка на оста Y с правата. y=bx+c; y=b*0+c; y=c;
това е ясно. Идеята обаче е да се изчислят b и c с формули по известните х и у. Помня, че се попълваше някаква таблица, в която се изчисляват квадратите на х и у и техните произведения и разлики. После се решаваше някаква система с уравнения.
Нещо такова трябва да се направи като функциите, които съм посочил могат да помогнат.
Може ли ексел да "изчисли" кога ще достигнем 100% ако работим с това темпо, използвайки уравнението на "тренд лайн"? Атанас Атанасов - "КАОЛИН ЕАД". aatanasov@kaolin.bg
Може, но трябва да почетете за статистическите формули LINEST, INTERSEPT
Не е ли достатъчно да се види от графиката, че ще бъде през месец април?
как така с две Х-аксциси? Тя винаги си е една.
В зависимост дали искаш да увеличиш дадена стойност с 5% можеш да го представиш като 1,05 . За намаляване на дадена стойност с 5% можеш да запишеш 0,95. Разбира се тази стойност трябва да я умножиш по някои от тези стойности.
Здравей, има значение кое правиш като първа и кое като втора стъпка. 1. Вариант - най-добре първо да натиснеш на бутона % и после да въведеш 5. Малко контра-итуитивно е, но така работи с най-малко стъпки. 2. Вариант - въвеждаш 0,05 и след това натискаш %. Тук трикът е да се сетиш, че 5% = 0,05 като число. 3. Ако вече си задал 5 и % и Ексел го е превърнал в 500%. Не ти остава нищо друго освен да редактираш клетката и вътре да въведеш коректно 5%.
Как бих могъл да построя такава графика, като входни данни имам серия от поръчки с час на потъпване и час на изпълнение. Бих искал да онагледя времевите диапазони на натовареност. Всяка една поръчка, трябва да качва една единица, а края да сваля с една и всичко това във времева ос по "х"
Благодаря
Благодаря, ще тествам и ше дам обратна връзка.
Ето още едно видео от сайта Excel Training101.com: https://www.youtube.com/watch?v=7L6RreFw5YQ&list=PL-n8f1cY_Qw92K5pBxQ_H2Jh_k6vym62W&index=89. А ето и моето повторение на базата на видеото:
Лек ден и успехи!