Здравейте,
Като гледам този урик и се свтих за едно изключително полезно приложение на ексел, а именно това, че може да обработва двумерни масиви (матрици) по различен начин (малко по математическо използване на ексел). За съжаление аз съм запознат само с някой основни неща като намиране на обратна матрица или умножаване на матрици. Моята молба е ако можете да покажете някой по интересни функции с двумерни масиви, как точно се избират и как се обработват?
Всичко зависи от целта и конкретната задача.
Самият Ексел може да се възприема като масив/матрица - но тук влизаме в терминология, която е различна, в зависимост от различните приложения.
Един програмист би видял листа на Ексел като "двумерен масив" - колони и редове. Дори един ред с много колони е "едномерен масив". Тримерен масив е думерният масив на листа + в третото направление отделните листа (от там идва и името на 3D формулите.)
И аз се интересувам точно как се обработваха матрици
Гледайте "Матрицата" :) :) :)
как да изпиша формулата с averageif,но с определен масив в average range?ползвала съм примера от урока, но нароч1но съм добавила %, зада имам if и съм ползвала масиви за средна като искам едновременно да ги умножа и да ми даде средна за точно определени хора? Възможно е това и ако да как да изпиша формулата???
Не успях да си обясня предимството при използване на масиви в примера. При мен по-бързо и лесно се получи като написах формулата за заработени пари на Дамян и раздърпах надолу по другите имена. Може ли да дадете пример в който използването на масиви е наложително, защото не можем да раздърпаме.
Здравей, Кънчо.
Едно от основните предимства, който на този етап от обучението по Excel са :
масива си има име. На пръв поглед не е е кой знае какво, НО друго е да имаш масив с име "Продажби" ото колкото I3:N13 например, имам пред името те ориентира определно когато използваш формулата.
масива ти дава абсолютна препратка към точно определен обхват от клетки с точно определена база данни
може бързо да избереш дадения масив, избирайки го от списъка в ляво от лентата за функции.
особено полезни когато ги използваш във VBA като база данни с абсолютна препратка. Тук може да се използват и само за клетка, която да се наименова, в която клетка съотвенто стой параметър, който често използваш в кода. Тогава изписваш името на масива (едната клетка) и готово.
В Пивот таблиците, препратка към таблица или към масив е доста по-разумен вариант отколкото просто към даден обхват, който не е наименован. Поне за мен е по-разумен, защото съм задал даден обхват и след това управлявам масивите си.
като ги селектирам и после отида на B2, excel ми смята само първата клетка
За маркиране на несъседни зони от клетки се използва помощен клавиш Ctrl. В маркирана група от клетки винаги една остава бяла, всички други са сиво оцветени.