Ако имаме стоманобетонна плоча/настилка/ на кота 0.00 положена върху уплътнен насип, в съотвестивие с 4.4.1.3(4) и 4.4.1.2(11) от БДС EN 1992-1-1 за бетонното покритие се получава с=к1+5=35+5=40мм (к1=35мм от националните приложения). Правилно ли е или има някаква друга особеност.
Не е точно така. Трябва да е cmin + 10, но не по-малко от k1. Т.е. става 35 мм, подобно както е дадено на фундаменти.
Увеличаваме бетонното покритие, както е определено по-горе и получената стойност трябва да бъде не по-малка от к1 и к2. Но не увеличаваме самите к1 и к2. Те са си конкретни минимални стойности, който трябва да спазваме. Обикновено те са меродавни. За България са избрани така, че да съответстват на тези, които ползвахме по старите норми.
Благодаря за коректното и изчерпателно разяснение.Явно точно това е по- особеното в случая.
Тук файла, което се тегли е с упражненията за следващия урок.
Ясно ми е "защо", но Аула иска да задам въпрос. Ползвайки командата "Вмъкване на прът" видях, че бетонното покритие е всъщност до оста на армировката, т.е. човек предварително трябва да си добавя 1/2 от диаметър на пръта. При такава концепция на модула за чертане трябва да се внимава за бетонното покритие при евентуално увеличаване на диаметъра на пръта.
Бетонното покритие не е до оста на армировката, а си е до ръба. Просто изчертаването е по-опростено. На практика, това е полилиния с дебелина, Полилинията е изчертана по външните габарити на прътите и така са означени размерите. В AutoCAD обаче няма как да се зададе дебелината едностранно навътре, а се изобразява симетрично.
А аз гледах дебелите полилинии и по техния ръб си намествах разположението на стремената и железата в другата посока. Не се усетих, че показаните размерите всъщност не са по центровете на полилиниите. При дебели железа (моя случай) изобразяването видимо се разминава с показаната (вярна) дължина. Ще го имам предвид.