Здравейте, не можах да реша под кое видео да задам моя въпрос относно точките и го задавам под последния урок от модула. Как да се премести точка от заснемане без да и се промени котата, която е необходимо да се премести на пресечна точка на две линии (заснети са ъглова точка от сграда и посока на продължаване на стената тъй като другия ъгъл е бил недостъпен по време на заснемането и е получен по ортогонален способ и при преместване на точката със захват за знака на точката и захват за край линия котата на точката се променя от котата на линията), имали начин за преместване точки със захвати. Аз сега ги местя като прихващам точката в близост до знака и я слагам макс. близо до линията, но предпочитам да работя със захвати. Благодаря предварително :)
Здравей, пробвай по следния начин:
1. На командния ред напиши OSNAPZ и задай стойност 1 за тази системна променлива.
2. Използвай командата MOVE, вместо да местиш точката със сините маркери (гриповете)
3."Хвани" точката с NODE и я постави с END на края на линията. Ако всичко е нормално, точката би следвало да запази първоначалната си кота.
Разбира се вместо END за край на линия, можеш да използваш който и да е друг захват- в твоя случай INT за пресечна точка на две линии.
Здравейте!
Здравей, виж настройките за Label Style, дали отговарят на тези, които съм посочил на картинката. Ако е зададена ориентацията да бъде View, е нормално Civil да върти точките по различен начин за всеки layout и да имаш проблеми с визуализацията. Ако обаче ориентацията е спрямо "Object" или иначе казано спрямо обекта COGO point- то не би трябвало да има значение завъртането на Layout-а и би следвало да запазим читаемоста на етикета. Въпроса ти е много добър и практичен . Пиши ако си успял да разрешиш "казуса" ,за да можем да търсим друго решение ако е необходимо.
Относно начина на въртене на Layout-а не би следвало да има значение, но на мен ми е по-лесно да използвам системната променлива VPROTATEASSOC = 1 и след това обикновено Rotate, а има и друг начин, но наистина не мисля че това има значение в случая.
За някои става , други не. Нещо може би бъгва при определени точки, въпреки че са един стил, един слой, една група. Същия метод за orientation reference правя и за маркера, но пак не иска.
Здравей, можеш ли да качиш файла примерно в dox.bg или google drive за да го сваля и разгледам ?
Дава ми несъществуващ файл, можеш ли да провериш дали си го споделил ?
Можеш да изпратиш файла и на адрес: civil3d@avb.bg
http://dox.bg/files/dw?a=77491c8758 При мен е валиден адреса. Пратих ти го на пощата
Извинявай, адреса на пощата всъщност е civil3d@abv.bg , а не civil3d@avb.както съм написал в предния мейл. Моя грешка в бързината. Ще те помоля да ми го изпратиш отново. Иначе от линка продължавам да получавам "несъществуващ файл/папка"
В конкретния случай говорим, не само за завъртени но и за преместени етикети. Причината за различното им поведение е, че в стила на етикета, раздела който отговаря за поведението на преместени етикети не беше AS COMPOSED, след като това се корегира на AS COMPOSED, можете да местите и въртите етикетите и да виждате ги виждате коректно независимо дали LAYOUT-а e завъртян или не.
Здравейте!При завъртане на куба точките започват да стават трудно четими и ако се гледа чертежа фронтално се виждат само едни чертички. Идеята е при заснемане на фасаден план да мога да си завъртя модела и да си изчертая фасадата лесно и бързо.
Здравей, подобни възможности за настройки на етикетите в 3D не мисля, че има. Вместо това обаче, ако говорим конкретно за фасади, можеш въведеш точките, като размениш севера и котата и ги импортираш по нормален начин. Остава само да промениш стила на етикета, който вместо кота да ти показва севера (който преди това в изходния файл си заменил и реално е котата) и ще получиш това, което ти е нужно за да виждаш котите по фасадата напълно коректно. Иначе моят опит с фасадите е да давам най-много 2-3 основни коти на фасада и повече оразмерителни линии, но това е начин на визуализация, който всеки избира за себе си, а и вероятно в зависимост на изискванията на архитекта.
Благодаря за отговора!
Благодаря и аз за поясненията ! Действително интересен въпрос. Това, което прави Civil доста тежка програма са именно взаимносвързаните и динамични обекти. Не ми се иска да мисля, какъв ресурс би искала подобна реализация на етикети, които динамично да променят читаемостта си в 3Д, а и критериите, настройките биха били доста сложни, но обещавам да помисля още по този хубав въпрос.
Няма критерии по който да кажем на Civil как да размести етикетите, така че хем да са нормално читаеми, хем да не се застъпват, а в същото време да не закриват други важни надписи и линии. Интерсното тук е, че при изчертаване на надл. профили има подобна опция, която размества надписите така че да са читаеми напълно автоматично, но там е ясно и пространството и ориентацията като критерии за разместване, така че Civil се справя отлично. Когато говорим за ситуация обаче това няма как да стане автоматично.
На първо място, колкото по-едър мащаб избереш- толкова по-малко подобна досадна работа ще имаш. Освен това- няма изискване на хартия да е отразена всяка една кота от заснемането. Просто можеш да скриеш доста от точките.
Друго, което работи много добре при застъпване е да завъртиш примерно котите в определен участък на 45 градуса, но прецакваш изискването за ориентация на север ако искаме да сме стриктни :)
За мен най-важно е проектанта да получи всички точки в цифров вид, както и модела да бъде коректно изграден.Същият чертеж да бъде приложен на диск към проекта, а самото оформление на хартиен носител си е формалност в днешни дни и крайно рядко някой го използва за да проектира по него.
Здравейте, да помоля за съвет! Да разкажа, какъв е случая - снимаме подпорна стена, която се изгражда от панели и и следим за нейната вертикалност да ли е според изискванията, панелите се поставят шахматно и отзад се извършва насип. Дотук добре, но в един момент Възложителя иска замерите да се представят в екзекутив за всеки ден по отделно и въпроса ми е. Как да визуализирам точките и линиите като работя в един чертеж до момента всичко ми е в различни леари точките по снимки са ми в различни групи и тъй като са една върху друга при направата на PDF как да ги скривам в различните чертежи? Единственото за което се сещам и точките по групи да си ги направя на стилове, както са леарите или има и друг вариянт? За да има яснота като се отвори чертежа или ще си ги гледат от лейаутите, Благодаря предварително!
Предложи им друг вариант. Таблица с разликата на котите между първата точка и котите за всички останали дни за всяка точка по отделно. Тези разлики може да се визуализират в графика. Excel е чудесена програма за тази цел.
Създай си нова група със "point style" - none и "point label style" - none в point groupe properties - include - чекни - include all points след това стъпи върху Point Groups, десен бутон на мишката - отваря се прозорче в което със стрелките отстрани можеш да променяш реда на групите, а от там и кои да се виждат. Когато първа е новата ти група точките трябва да изчезнат от екрана и ако след това пред тази група поставиш друга - ще виждаш само точките от тази група. Новосъздадената група се явява като разделител между групите. и визуализацията им. Поздрави! http://aula.bg/autocad-civil-3D-upravlenie-na-vizualizaciiata-na-tochkite-chrez-grupi