Здравейте,
На въпроса: Как можем да добавим 2 точка за вкарванре, посочвам отговор: Като създадем параметър точка и действие за местене. Системата ми маркира друг отговор и ми дава грешка и не мога да мина към следващия урок. Подскажи ми също не действа. Бихте ли направили нещо?
Това не е верният отговор.
Препоръчително е да се изгледа урока отново, мюно може да се презареди страницата и да се отбележи отговора, който системата подсказва за верен.
Благодаря!
Когато се използва в един блок действие със завъртян ъгъл - както тук увеличаването на крилото на вратата трябва да се откажем от действието flip,. След flip завъртяният ъгъл вече не е адекватен,, защото +90 градуса не увеличава, а намалява крилото.
При мен няма такъв проблем, крилото се държи адекватно
При мен има същият проблем като при Румен Драганов. Забелязах го в предишното упражнение.
Следвайте горните стъпки на инж. Иван Цукев и всичко се оправя!
Наистина ли трябва да се откажем от действието flip?
Ако е така да не се мъчим да откриваме топлата вода.
След flip завъртяният ъгъл вече не е адекватен,, защото +90 градуса
не увеличава, а намалява крилото. +90+180 след flip сигурно става 270. При огледално копиране на блока без flip разтягането в двете посоки се запазва.
Няма нужда да се отказваш от действието flip.
Здравей,
Качвам файла допълнително под видеото, за да могат и други хора видят решението.
За съжаление стигнах само до т.2. Как се прави модифицирането, за да се включат действията stretch - не разбрах. Аз избрах действията stretch като обекти (защото командата искаше избор на обекти), но не се получи.
А файла - свали врата с променливи размери след flip действие - не успях да отворя въобще. Работя на аутокад 2012, save - 2010. Само, че този файл не е аутокадски.
@Лидия, Модифицирането става по следния начин:
Правя го така и ми казва че няма параметър към действието Flip
Избери параметъра Flip, може би си ги изпуснал. За да не създаваш наново действие, може да направиш промяна на съществуващата селекция, както е показано в тази тема тук:
Здравей, Според мен правилния отговор е :
Благодаря Ви за изчерпателния отговор, сега ми е ясно.
Всъщност и двата отговора са правилни."Като създадем параметър точка или друг параметър с маркер за разтягане или подравняване" "Като създадем параметър точка и действие за местене"(вижда се от съдържанието на урока)
Autocad 2013
Здравей, само едно пояснение за да разбера какво точно имаш предвид.
Имаш предвид при селектирано действие Flip че не може да направиш корекция в Selection Set в Properties Палетата ли ( снимка 1 ) ?
ИЛИ когато си дала десен бутон върху самото действие Flip ( снимка 2 позиция 1 ) и отивайки на Action Selection Set следва New / Modify да са ти неактивни ?
Поиграх си и се справих . И го проумях. Благодаря за обратната връзка.
Моля, радвам се че казуса е разрешен :)
Здравейте,
преди да задам този въпрос се помъчих здраво за отговора, който така и не намерих.
Предварително благодаря на този, който може да ми помогне.
Имам една VARIO плоча за подово отопление, която е с размери 140x80 см.
Плочата трябва да се разпредели върху арх. подложка на стая на пода, но след, като стените никога не са равни,
имам трудната задача да направя такъв динамичен блок, който да е гъвкав във всички моменти.
Прилагам няколко мои снимки с опитите, които така и не са достатъчни.
Та, какви параметри и действия да включа та да мога да я моделирам както си искам, като пъпките вътре в нея се запазват, намалят или се увеличават в зависимост от желаната форма?
Колеги, за който има желание да помогне ето линк с файл към плочата и моите несполучливи опити. https://dox.abv.bg/files/listtree
Трудно ще си решите проблема с блок, помислете за друго решение - https://www.youtube.com/watch?v=9fW4c84MhVo
Ако плочата е с твърди размери и размерите не са кратни на размерите на стаята не виждам как ще я разположиш. Приеми ивица около 30 см около стените която няма да се отоплява и си изправи стаята. Хем ще си намалиш топлинните загуби!! Поздрави!
Благодаря за отговора колега, но разбира се че размерите не са кратни на тези на стаята, когато остане 50 см до стената плочата се изрязва на необходимият размер, а с останалото парче почваш следващият ред в стаята. Това става лесно с Linear i Stech, а за изправяне на стаята няма смисъл параметъра Aline e напълно достатъчен, има др дребни детайли, които не мога да съчетая за да е достатъчно гъвкава но...
Аз имам един принципен въпрос - желанието Ви за създаване на такъв тип блок от какво е продиктувано? Броене? По-малко проблеми при редене? Или може би нещо друго? (просто питам за мотивацията)
Здравейте инж. Димов, радвам се, че сте заинтересована от моя въпрос.
Мога да си свърша работа по първобитният начин и без да правя блок и то доста бързо, но понеже от тук от Аула ни учат да сме гъвкави, бързи и различни от другите колеги които с години ползват само еднообразни методи на работа, а на мен това не ми допада и искам, мотивиран съм и знам че е възможно, че мога да създам такъв блок. Желанието ми е продиктувано от това, че ще става по бързо, ще могат да се преброяват плочите и половинките плочи и ще се упражним да правим сложни динамични блокове.
Това, което ме учудва е, че повече от четири дена не получавам никакъв коментар по темата от хората, които са по вещи по темата.
Иначе предполагам, че колегите които са коментирали по горе изобщо не са погледнали прикаченият файл към въпроса.
Дадената плоча има пъпки по нея си на които първият и вторият ред са различни и това прави за мен блокът малко по сложен, и освен, че трябва Linear в комбинация със Strech и Alignment за подравняване ми трябва и друго действие, което аз не мога да измисля. За свиване и разтягане на плочата да кажем съм ок,
но когато стената не е права, а има колона на нея например като тук
трябва част от плочата да се изреже за да долепне тя до стената, тук вече става кошмарно.
Надявам се в тази главоблъсканица да съм дал отговор на вашият въпрос
г-жо Димов. Поздрави,
Както те разбирам искаш да си редиш плочите както е при играта "Тетрис". На тази база си създай блок. Може и да е съставен от няколко еднакви блока всеки с възможност да си променя размерите. Аз не бих използвал блок а обикновен правоъгълник с асоциативен щрих. Като редактирам правоъгълника - добавям точки и променям очертанията му според конфигурацията на помещението ще се променя и щриха.Втора идея:Направи си един основен динамичен блок - правоъгълник. В него постави една динамична колона която ще можеш да местиш в блока която да стои и да закрива основата така както вратите и прозорците закриват зидовете. Пробвай по този начин, пък пъпките ги вгради в колоната. Така ще имащ пъпки навсякъде където са необходими. Това ми са идеите на пръв прочит.Поздрави!
Здравейте, инж. Линдов! Приветствам желанието Ви за създаване и прилагане блокове и то динамични! Обаче понакога в желанието си да сме различни не си ли усложняваме излишно живота. Имайки предвид, че помещенията, които трябва да се покрият с такива пложи са N на брой варианта (Вие мислите за колона, която е правоъгълна; ами ако колоната е кръгла или пък с друга, нестандартна форма???? можете ли да го предвидите и да го заложите?). Може би прилагането на динамичен блок би било по-удачно на друго място? Но разбира се, Вие преценявата времето и усилията, които да хвърлите в решаването на една такава дилема, с толкова много неизвестни. (от практиката си мога да Ви нахвърлям още куп по-нестандартни ситуации)
Здравейте колежке, да по принцип в последното ваше твърдение сте права. И въпреки всичко ще се помъча още няколко дена, ще пробвам задължително и вариантите на колегата инж. Николов. Ще пиша допълнително какво се е получило.
Здравейте, и от мен.
Първо много се радвам че остана време да прегледам този интересен въпрос, който иска малко повечко време за рамисъл.
Подкрепям мнението на Vicka Dimov, за това че когато създаваме нещо, ТО трябва да си зададем въпроса заслужава ли си инвестираното време. Въпрос, който често трябва да си задаваме.
Подкрепям и упоритоста на Мартин Линдов, който винаги гледа да прилага наученото в Аула, така че да си спести време и нерви в работата.
Хубава дискусия се е заформила и всеки е дал интересно предложение.
По отношение на създаването на динамичен блок, не е невъзможно може да се направят N на брой стречове, които да бъдат за отделни незатворени N на брой контури, който да могат да се стречват - снимка 1.Ламелките (контурите) на снимка 1 естествено може да са и в двте посоки и да са доста по дребни с цел по-висока прецизност, НО пак не бива да се прекалява т.к. след това задаването на параметри ще е игра голяма :), Съответно в ламелите трябва да се Hatch-нат с пъпките и те да се стречват заедно с ламелата в която са. Остава въпроса обаче какво правим при друга форма различна от полигонална :)
Пробвай с този вариант.
Другото ми предложение, което може да приложиш е SuperHatch, плочата с рамерите си я правиш на блок (снимка 2 позиция 1) и този блок го прилагаш като SuperHatch за помещението (снимка 2 позиция 2). Тук работи и за форми различни от многоъгълник (снимка 2 позиция 2).Образувания SuperHatch е в група, може да я Ungroup - неш и следва да получиш изходния блок като отделни части, който след това може да извадиш бройка на плочите посредством Dataextraction.
Една препоръка:
Марто по възможност качвай файловете, които споделяш в Google Dox, т.к. в Dox.abv имат период на актуалност мисля 10 дни и след това ги трият нещатa, изпатил съм си от такова изтриване от тяхна страна и затова силно препоръчвам линкове от облаци които имат по-голям период.Именно поради тази причина не успях да ги погледна и блока който си сътворил, НО пък по снимките и дискусията предполагам че съм се ориентирал какво точно искаш да постигнеш.
Надявам се да съм бил полезен с отговора.
Хм здравейте колеги, с нетърпение чаках точно твоето включване Краси, ще се опитам да осмисля многото неща които си ми написал ще ги приложа и ща пиша ако има въпроси и за постигнат резултат. Мерси за помощта на теб и на колегите.