При избора на домейн, освен че тирето не изглежда професионално (само за хората, които разработват сайтове), има ли и други недостатъци при използването му? Лично мнение - за обикновените посетители е по-лесно да прочетат името с тире, когато е съставено от 2 думи, така че наистина ми е интересно тирето какви други негативи носи и оказва ли влияние върху индексацията на сайта?
Здравей, Преди доста време имаше значение за Google дали домейнът ще съдържа тирета или не. Сега ситуацията не е такава. Дори преди се е препоръчвало домейните да съдържат тирета като разделител на думите, за да се адресират по-добре от търсачките. Един от негативите обаче, ако изобщо може да се сметне за такъв, е проблемът с марката и логото. Ако искаш да наложиш марка на пазара или да направиш лого на фирмата си, би било малко неприятно при домейн с тирета. Един вариант е да пропуснеш тиретата, но когато хората веднъж свържат и асоциират дадено лого и марка с определена компания, то има голям шанс да изписват грешно домейна на сайта след това. Ако пък запазиш тирето, то в логото и всякакви рекламни материали няма да стои толкова добре. Действително хората по-лесно прочитат домейна, ако има тире, но при произнасяне на адреса и споделянето му устно, ще е доста трудно да обяснят къде има тире, затова често се заменят домейни от вида your-name с yourDASHname.
Използването на долна черта в името на домейна обаче според мен е нежелателно. Причината - че в последните 3-4 години силно нарастна дялът на мобилните устройства. По ценови причини поне у нас (откъдето обикновено очакваме посетителите на сайта си) се купуват главно мобилни устройства с Android. В повечето, ако не и във всички популярни виртуални клавиатури за Android долната черта е неудобна за намиране. А нивото на подготвеност на мнозина от потребителите е такова, че те на практика не могат да я намерят и впишат, ако се наложи да се въвежда линка ръчно. Ако долната черта е част от линк за кликане или избране на мобилно устройство, това не би създало проблеми, но в изписването на бренд-марка-лого които е логично да бъдат изписани и на визитки - да. По същата причина (макар че вече не е по темата) използването на долна черта в потребителските имена и паролите също може да затрудни и опитен потребител, ако използва мобилно устр-во. При браузърите за Windows според настройките им по подразбиране обикновено линковете са подчертани и невинаги долната черта се вижда ясно.
Освен самият урок вашите коментари бяха много добри. Благодаря Ви
От година време съм регистрирал домейн от две думи с тире и не съм имал проблеми до сега.
Бих желала да работя по моя сайт, който го е правил нает специалист. Тъй като не съм доволна от подръжката реших аз да мога да работя с него. Може ли кодовете да се изчистят и да продължа с работата по сайта?
Здравей,
Всеки сайт е изграден с помощта на HTML и CSS. При Wordpress обаче е направен интерфейс, чрез който потребителите да могат да извършват промени по дадени елементи с цел различна визуализация и то без да виждат кода или поне да е съвсем малка част от него. Имаш няколко варианта:
Ако виждаш HTML кода в браузъра при зареждане на твоя сайт в браузър, то това, което можеш да направиш, е да провериш дали някоя скоба на някой HTML таг не е отворена.
Ако виждаш обаче HTML тагове и код, не в браузър, а в самия Wordpress интерфейс, то това може да се дължи на допълнително добавени от специалиста тагове. При тяхното изтриване обаче можеш да премахнеш доста елементи или стилизация на такива.
Третият вариант е да си отворила "текстовия редактор", който показва и съдържанието и HTML-a.
Моят съвет е да прикачин един printscreen с нещата, които те притесняват, за да дадем съвети. :)
Благодаря! Тъй като все още съм много „зелена“, нека първо да се ориентирам в целия речник и след това точна ще задам въпроса си. Много благодаря!
Здравейте. За мен всичко е ново и непонятно. Но бих искала да създам сайт за електрона търговия.Хората на моята възраст. трудничко ще се справят но ще опитам.Въпрос;Може Ли сайта да бъде на български.Защо когато отида на bitnami за регистрация отхвърля моята парола която досега ползвам.
Буквата "Ц" също спада към тези, които е добре да се избягват, защото може да се изпише на латиница като "с", "ts", "tz". Това е и една критика към Иван Цукев :) защото Здравец на латиница: "zdravec", англоговорящите ще го произнасят като "здравек".
Въпрос на стил на използването на транскрипция. Всъщност преди около 15 години имаше опит на мин. Николай Василев да въведе унифицирана таблица за транскрибирането на звуците, понеже подобни аномалии стават и с имената на селищата и улиците, но не знам дали това се използва реално.
Да, има официална транскрипция на кирилицата. Използва се от полицията например за лични и официани документи и т.н.
транслитерация ;)
Mariyan, нещо обърках - вместо върху звездата, щракнах върху иконата за "dislike" и така намалих положителната оценка, вместо да я увелича. Моля да ме извините.
по-точно ЗАКОН ЗА ТРАНСЛИТЕРАЦИЯТА
Аз бих избрал "Здравец" на български при избор на домейн, ако държа да е на български. Ако сайтът е ориентиран към хора без кирилица по клавиатурите, бих търсил свободен домейн с вариация на името на растението на латински Geraniaceae или на името на цветето на английски - crane's-bill (cranesbill).
Здравейте, ако сайта е например за дейност, свързана с книгите, какви предимства и недостатъци може да има, при избор на името на сайта? дали да е "knigite"; дали е "thebooks"? И как стои въпроса с името при сайтове, които имат опция за избор/смяна на езика, при разглеждане?
Според мен и двата варианта са добри, но изборът зависи от хората, за които е предназначен сайта Ви. Ако е само за България, първият вариант е по-подходящ.
Да, благодаря, и аз предполагах, че определяща би трябвало да е аудиторията. Но тъй като не съм наясно със търсенето в Гугъл, се опасявам дали този вариант не води до някакви ограничения.
http://pcworld.bg/25584_balgarskiyat_domejn_na_kirilica_eyu_veche_e_fakt
Само името на домейна може да е на кирилица. Разширението трябва да се изписва както и за останалите домейни – с латинси букви. Интернет не работи с кирилски символи, а заменя имената с т. нар. „puny code“. Кодът винаги започва с „xn--„.
Здравейте! Може ли към моят съществуващ онлайн магазин да добавя още един домейн?Защото ми се струва ,че избрах доста трудно име ,което разработих /до определена степен/, но при изговаряне е трудно т.е. при устна реклама. Магазинът е с име Just S'bag justsbag.com , струва ми се ,че ако го променя /ако може/ ще бъде по-лесно при търсене и насочване на клиенти. Благодаря!