Смисъл, може ли да стане правен проблем ? или темата няма как да влиза в такъв тип проблеми, на кратко, която и тема да вземем няма да е проблем да си направим наш сайт и той да е в публичното пространство ?
Здравей,
MHm, ами добре, благодаря ти :)
Ако откраднеш тема, която е правена специално за даден сайт - да, проблем е.
wordpress
Здравей, това е обяснено в Урок 7: Редактиране на теми. Съвети
описание
Задълбочих се малко в изследването на зададения от теб казус и най-накрая отново опрях до ЗАКОН ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СХОДНИТЕ МУ ПРАВА. В глава 5, член 24 - Свободно използване без заплащане на възнаграждение - изключително подробно е описано кои действия са позволени и в какви ситуации. Упоменато е, че може да се използват цитати или части от произведения при изричното посочване на източника и името на автора с образователна цел или в подкрепа на направен анализ, коментар, отчет. Моят съвет е да допълниш и с връзка/линк към източника на материала.
Има сайтове, в които изрично се упоменава, че цитиране на публикуваната информация да не се прави без тяхно разрешение. Това трябва да се вземе в предвид!
Всеки, който е създал нещо сам има ексклузивни (изключителни) права върху своята работа (освен ако не е уговорено писмено друго с възложител и т.н.). Ако не са прехвърлени правата, творецът има право да бъде възпроизвеждана неговата работа, да се правят копия, да модифицира работата си (прави версии), да я разпространява или публикува (освен ако не в противоречие с други висшестоящи закони), правото да я показва. Всички права запазени означава, че просто казвате на аудиторията, че вие сте творецът и имате горните права, освен ако не е уговорено друго с насрещна страна. Може дадена работа на която попаднете в интернет (снимка, статия и други) да няма ясно означение за автор, но това НЕ ОЗНАЧАВА че можете да ползвате тази работа. Ако вие не сте творец на дадена работа, винаги трябва да търсите и искате разрешение за ползване на чужди такива. Показването на източник, референция при цитиране или ползване на чужда творба (снимки) не ви спасява в доста случаи, освен евентуално в случаи на образователна, учебна цел, други предвидени в закона, като и тук нещата могат да са спорни и винаги зависят в частни случаи. Нещо намерено свободно в интернет, не означава че може да бъде свободно ползвано, особено с комерсиална цел. Аз не съм адвокат, юрист или експерт по авторско право и по-горе написаната информация не може да я считате за правен съвет, а по-скоро за обща информация, до колкото на мен са ми ясни нещата по тази тема. Най-добре е да се свържете с професионалист в тази област, ако имате сериозни проекти или дейност.
описание
Здравей, Child темите в Wordpress са теми, които имат функционалността и стиловете на друга тема, наричана тема-родител. Когато искаме да направи промени по оригиналната тема, е препоръчително да се използват child темите. Има няколко основни причини да ги използваме:
Много благодаря! Ще се радвам да има такъв модул: Как се правят Дъщерни теми в WordPress.