Моля обяснете стъпка по стъпка, как се получава съдържанието в клетката, а именно: 'Dinamichni danni'!$A$1:$F$10 /H2/ от урока, преди задаване на формулата с CONCATENATE, за наименоване на динамичен източник на данни за пивот таблица? Съжалявам не мога oа прикача изображението=
Здравейте, това което виждам е че в началния файл, лектора просто е написал ръчно в клетката H2 'Dinamichni danni'!$A$1:$F$10 с което показва кой ще бъде диапазона третиран като динамични източник на данни.
Самото име реално е препратка към този диапазон.
'Dinamichni danni - e листа (sheet-a) в който се намира диапазона;
'!$A$1:$F$10 - показва вече диапазона в дадения sheet (лист).
Надявам се това да е било питането и да съм бил полезен с отговора.
Ако питането е друго, посочете малко повече конкретност, за да може да сме по - полезни тук във форума.
В урока добре е обяснено динамичните източници на данни. Според мен същата работа върши и обекта таблица. За кои случаи е по добре да се ползва "таблица" и за кои "динамичен източник на данни" при създаване на Pivot таблици .?
Динамичните източници на данни позволяват промяна в броя на елементите. В този смисъл таблицата (списъкът) е динамичен източник на данни. Най-популярни динамични структури са стекът, опашката и както казах списъкът. Разликата е в това на кое място може да постъпи нов елемент и как се променя структурата при изтриване на елемент.
Възможно е да има и друго обяснение.
Благодаря за отговора, но не ми стана много ясно. Когато създам обекта таблица в Excel и започна да вкарвам данни, новите редове и колони се добавят автоматично , респективно при премахване се изтрива съответният ред или колона. По същият начин се държи и "динамичният източник на данни". Не мога да схвана разликата. За мен се постига един и същи резултат с "Таблица" и "Динамичен източник на данни"
И според мен те са едно и също нещо. Динамичен източник на данни се използва и като по-общо понятие - под което може да се разбира също стек, опашка и т.н.
Здравейте! Kогато задам функция (пр. Counta) върху динамичен списък, зададен с offset и името директно вписано във формулата, изчисленията са коректни (дава 168):
Но когато задам функция върху същия списък, но името е зададено от друга клетка с Indirect, изчисленията са грешни (дава 1). Защо е проблем да се извиква по този начин списък, зададен с offset, с име, посочено в друга клетка чрез Indirect?
Правя уточнението, че под "списък" имам предвид "наименован източник на данни", масив.
INDIRECT за съжаление не работи с наименовани области. Малко повече подробности и възможни решения тук
и
https://chandoo.org/forum/threads/indirect-using-dynamic-named-range.12282/
Според мен добра алтернатива също така е CHOOSE.
Всъщност какво се опитваш да направиш?
Напротив, Indirect работи с наименовани масиви, но само ако те са стандартно дефинирани. Ако обаче тези масиви са определени с Offset, Indirect вече не ги разпознава.
Идеята е да се направи списък от наименовани масиви (за да се избират динамично) и след това да се прилага някаква функция върху избрания от списъка масив. Тъй като с Offset може да се зададе динамичен масив сам по себе си, както стана ясно във видеото, щеше да е добре така зададени масиви да влизат в списъци и след това с Indirect да се препраща към тях, но не става.
В последния урок от модула се говори за това, но не се прави с Offset.
Идеята ми стана ясна още с първия въпрос. Питам какво искаш да постигнеш. Искаш нещо да пресмяташ, но не е задължително да става с динамични списъци, OFFSET и INDIRECT.
Въпросът ми е - каква е истинската цел на упражнението?