Може ли да се моделира плоча на кота 0,00 ?

PSCAD Design Expert Проектиране Строителни конструкции по Еврокод

Ако решим да нямаме настилка на кота 0,00, а стоманобетонна плоча, подпряна на ивичните фундаменти (за сграда с ивични фундаменти без сутерен) може ли да се моделира такава плоча тъй като на "етаж фундамент" в PSCAD не можем да поставим плоча защото програмата ще я възприеме като фундаментна плоча.

Може да си направим плоча на първия етаж, поставен на кота 0.00.

Все пак, какъв е смисълът на моделирането на плоча на кота 0,00 или -0,05 например?! От една страна ще изравни донякъде земните ускорения на фундаментите и може би няма да има нужда от рандбалки, което е съмнително, защото от плочата се свалят товарите и ще затруднят изчисленията и анализите. От друга страна една плоча е икономически неизгодна, в сравнение с настилка.

Смятам , че понякога е целесъобразно да се изпълни плоча вместо настилка за да се избегнат негативните ефекти от некачественото изпълнение на насипните работи под настилката. В проекта каквито и характеристики да са дадени за насипа под настилката(материал за насипа, дебелина на пластовете за уплътнение,коефициент на уплътнение и др.), много често изпълнителите не ги спазват (понякога дори изпълняват настилката върху естествения терен-хумус).

Напълно сте прав инж. Сандулов. От български изпълнители, инвеститори и предприемачи, може да се очаква всичко. На практика много от тях са неконтролируеми. Да си представим много горещ летен ден. Някъде около обяд. Полага се бетон с висока влажност и съответна консистенция, за плоча над първи етаж на жилищна кооперация, примерно. Изчисляваш, анализираш, оразмеряваш, разбира се предварително при проектирането. За всеки случай, си ползвал и допълнителен коефициент на сигурност, от руския строителен фолклор "дуракоустойчивост". Всичко е окей. Да, ама не! Изведнаж "руква" пороен дъжд, който не само не спира, но се и засилва все повече. Бетон-помпата продължава да "бълва", бетоновозите не спират, а бетоновият възел изпраща същия бетон, като за "африканска жега". Виждаш (ако си там в този "щастлив" момент) и не можеш да направиш нищо. Няма спиране. Циментовото мляко като поток изтича по стълбите. Ама се представят документи за бетона и неговото изпитване, за кубовата му якост. Ако ще да представят документ и за цилиндричната, дори и за пирамидална, фактът е че на плочата, бетонът е никакъв. Е, ако си видял с очите си всичко това, и се опасяваш за конструкцията, има куп контролни органи, като се почне от РДНСК, лицензирани строителни надзори и т.н. В най-добрия случай могат да се предприемат допълнителни изследвания, изпитания, и нещо като локални укрепвания. На нов строеж, който токущо се "ражда". Но така е колега, в криворазбраната цивилизация. Времето е пари, а печалбата e uber alles! Този сценарий не е плод на въображение, а по действителен случай. Колкото до настилките, плочата избягва негативни ефекти, независимо от изпълнението на обратните насипи, от инженерно геоложките или геотехническите /все едно/ доклади, но количеството на армировката буквално "скача" спрямо тази на конструктивно армирана настилка. А какво гледа най-напред в конструктивния проект инвеститора: количеството на армировката. Ако се работи по нестандартен архитектурен проект, и в което няма нищо лошо, армировката може да не е онази на метър кубичен, писана по разни справочници. Причината може да е в архитектурното решение. Няма как да обясниш това на Възложителя, зад гърба на архитекта. Той сам може да предложи идейни варианти, като след консултация с конструктор, честно да обясни кой е по-скъпият варианта. Изборът остава за клиента. За съжаление много от архитектите, не изпитвайки никаква отговорност към конструкциите, и обсебени от творчески ентусиазъм, забравят, или не знаят, или не ги интересува. А други, които са наясно, се правят на "умрели лисици". За щастие има и трети, както има трети и между лекарите, примерно!

Абсолютно точен анализ на действителността инж. Дилов. Мога да добавя само ,че процесът на инвестиционното проектиране се ограничава само до три параметъра: 1.Визуализации; 2.Квадратури и общи части; 3.Количество армировка; и всичко останало няма значение. При все това давам предимство за решението на плоча вместо настилка и поради свободната планировка на тухлените зидове. При настилка и съответно образуване след време на "кухини" в определни места под настилката , ще има проблеми и в зидарията. Но при изпълнение на плоча не се вместваме в параметър No 3. Въпрос на личен избор, мироглед и преговори с възложители, строители, надзори и т.н.


Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.