Как да автоматизираме свързване на точки?
Как да автоматизираме свързване на точки с 3d полилиния по кодове? Основната работа при изчертаване на снимка е свързването точки можели да се автоматизира, както изчертаването на знаци шахти и стълбове?
Здравей, има начин да се свързват линии по кодове, както и може да се създават линии, свързвайки точки с последователни номера (посредством прозрачната команда 'PN). Обмислям да направим подобно видео, защото се очертава интерес от страна на геодезистите. Иначе моето мнение и опит е, че времето инвестирано на полето в обмисляне на кодовете за начало и край на различни видове линии е неоправдано. За последователно заснемане на точки от линии да не говорим до какво ходене може да доведе . Ако всички точкови обекти са коректно вкарани с Descr. Keys, то просто на екрана остават едни други точки, чието свързване обикновено става очевидно и чрез AutoCAD е доста по-бързо от времето, което бихме отделили за кодиране на полето.
инж. Груев, мисля че следното видео, на което попаднах наскоро, ще бъде полезно за вас и колегите ни, що се касае до прозрачни команди за автоматизирано свързване на cogo points - https://www.youtube.com/watch?v=R6K7P-ubX_o
Благодаря, по горе инж. Маринов спомена за прозрачните команди 'PN, но от видеото разбрах че и с 'PO също е доста добре. Тъй като все още използвам Ледн доста усилено докато още не съм се усъвършенствал на CIVIL там този трик е в меню Lines/Curves - се избира By points#Range и по пореден номер се изчертава линия която с pedit може лесно да се направят полилинии където са необходими за треренния модел.
Тплан разполага с възможност за свързаване на линии по кодове давам пример
- стотиците са водещи кодове (команди)
100 начало линия 4 (напр. 104 - изчертава вече линия водена с код 4 и започва нова след това във кода е само 4)
404 затваря контура в първата заснета (104)
Здравейте! Аз поне автоматичното крокиране съм го решил с лисп, като съм си разработил собствена система от кодове. Позволява ми да водя 9 линии от един и същ вид едновременно. Примерно 9 линии за сгради, 9 линии за нематериализирана ограда и т.н. Не е нужно да обхождаш една линия за да започнеш друга. Направил съм си и специални кодове за затваряне в първа точка от линията, затваряне на правоъгълник по три точки, перпендикуляри от линия към точка и от точка към линия, вмъкване на точка в линия, пресичане на линии и др. Вмъкването пък на блокове за условни знаци е елементарно. Не съм програмист и не мисля, че съм постигнал най-елегантното решение, но ми върши чудесна работа и дори ми е забавно. Разбира се, случва се да допускам и грешки, но после те лесно се забелязват на компютъра. Не споделям мнението, че коства повече време на полето за мислене отколкото работа на компютъра. Иначе, колега Груев, мога да кажа със съжаление, че по отношение на този лисп и аз имах проблеми с ТПЛАН и не получих съдействие. Както и да е, справих се и сам.
Здравейте, колега Петков може да ви поздравя за това което се сътворили на мен не ми се оттдават тези неща с лисп предполагам че не съм се пробвал тъй като няма невъзможни неща. Аз съм пробвал доста неща и съм споделил как за момента си свързвам снимките като ги сортирам по кодове и ги свързвах в ленда полу-автоматично, но както споделих съм ходил на презентации и на курса по Civil през 2007 мие демострирано че програмата го може и с няколко комади го прави но още не съм разбрал как. Английския ми куца :( и може би затова още не съм разбрал как става но и това ще стане един ден. Всеки ден човек разбира по нещо ново и се усъвършенства и така напред и нагоре. :) Успех!