Каква е разликата между Вид 1 и Вид 3, като спектри за сеизмично въздействие?
Съответните анализи след изчисленията ще покажат конкретните разлики в резултатите, но още сега в диаграмите има значителни различия. При еднакви други условия, сградата по която се обучаваме, ще има еднакво решение например за Търговище, Шумен и Варна.
Разликата е в стойностите на параметрите описващи приетите ЕЛАСТИЧНИ спектри на реагиране. От там следва разлика и в ИЗЧИСЛИТЕЛНИТЕ спектри на реагиране(коригирани с коефициент на поведение). В по горе дадените диаграми примерно за период 1s при тип3 ще имаме спектрални ускорения 0,13, а при тип 1 окомерно отчетено ще имаме ускорения приблизително около 0,06 т.е. близо два пъти разлика.
Ако сметнем спектралното ускорение точно, а не "окомерно" ще имаме стойност 0,075
И за двата вида спектри, agR и q са еднакви. Поради различните стойности на S, TB, TC и TD обаче, се получават различни криви. От графиките на спектрите, може да се види, че за по-меки конструкции с по-голям период, Вид 3 може да се окаже меродавен, тъй като е отгоре (със зелено). За по-корави конструкции меродавен ще бъде Вид 1.
Първоначална оценка може да се направи като се сметне с единия и другия спектър и се сравнят напречните сили в основата. Ако има категорична разлика и сградата е сравнително регулярна "конзола" с корави диафрагми, може да приемем оттук нататък само единия. Ако моделът е по-сложен, може да се окаже, че дори и за една и съща конструкция, за различни елементи ще е меродавен различен спектър. Тогава трябва да направим два анализа и да вземем по-неблагоприятните усилия.
За опростяване, може да проектираме първоначално сградата с единия спектър, който мислим за меродавен, а после да направим проверка с другия и да увеличим където трябва. Ако това е съществено и ще преразпредели усилия, не е лошо след това да повторим проверката с първия спектър.