Какво е масив и в кои случаи се използва?
Какво е масив и в кои случаи и за какво се използва? :) Не успях да намеря такъв въпрос във форума и затова го задачам :)
Казано с езика на програмирането, това е структуриран тип данни, който се използва за описание на еднотипни данни. Типът данни може да бъде обикновен или структуриран (тип запис - структура) Именуването на всяка конкретна променлива се прави посредством име и индекс. Ако имате някаква идея можете да я споделите, за да преценим дали точно масив е подходящото решение.
Линк от нета по тази тема: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%B2_(%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5
На български казано масивът е една таблица със записи, описващи нещо. Например да вземем учениците в един клас. Те си имат имена, ръст, килограми, рожден ден, цвят на очи, ЕГН и т.н. Като ги съберем в една таблица - получаваме масив. Важното е отделните данни да си имат свой уникален номер, по който да се търсят и намират. В случая може да е ЕГН или номера в класа.
@Венета.
По нататък в курса има урок за масиви, така че мисля там ще видиш някой приложения. Ето и урока от този модул.
В курса VBA за Excel също са разгледани масивите и приложението им.
Виждам че си супер активна в доста курсове в Aula, така че въпрос на време е да изгледаш уроците :).
Благодаря много на всички отговорили!
Да, всичко ми е Хипер Интересно и полезно! :)
Ето едно елементарно приложение на масив - Таблицата за умножение. Лек ден и успехи!
Масивът е група данни, която се намира на лист в съседни клетки. Като цяло всяка маса може да се счита за масив, но не всяка от тях е маса, тъй като тя може да бъде само диапазон. По същество тези области могат да бъдат едноизмерни или двуизмерни (матрици). В първия случай всички данни се намират само в една колона или ред. Във втория - в няколко по едно и също време. В допълнение, измежду едномерните масиви се избират хоризонталните и вертикалните типове в зависимост от това какво представляват - ред или колона. Трябва да се отбележи, че алгоритъмът за работа с подобни диапазони е малко по-различен от по-познатите операции с единични клетки, въпреки че има и много общи помежду им. Нека да разгледаме нюансите на тези операции.
Едно допълнение. Масивът представлява колекция от елементи. Елементите могат да бъдат текст или число. Всеки масив се дефинира с размер и измерение. Например в Excel: Когато елементите на масива (данните) са разположени в една колона или на един ред, това е едномерен масив - има едно измерение: една колона или един ред. Размерът се определя от броя елементи (единични клетки) в масива - 10 реда в 1 колона или 5 колони на един ред. Пример за двумерен масив е таблицата в Excel , която има 2 измерения - колко реда и колко колони. Когато добавим и името на работния лист, се получава 3-мерен масив: брой редове, брой колони и брой работни листове. Ако включим и името на работния файл, масивът става 4-мерен и т.н. Ако надзърнем в дебрите на VBA, максималното измерение за масива е 32 (признавам, това дори не мога да си го представя!), а в някои обектно-ориентирани езици за програмиране дори няма ограничение за размера на масива. В Excel използват формули и функции за изчисления с масиви, като за тях вместо Enter, използваме клавиши CSE - Control+Shift+Enter, т.нар. CSE-формули.
Пример: CSE-формула. Имаме продажби за март и април. Искаме да намерим максималното нарастване (максималната разлика на продадените продукти за двата месеца)
Пример: CSE-функция Transpose.