Как се тълкуват армировките в ивични фундаменти въведени като греди ?

CAD/BIM Проектиране BIM PSCAD Design Expert Проектиране Строителни конструкции по Еврокод

В примера разглеждате ивични фундаменти чиито горе ръб е на 80см под кота 0.00 . Ако приемем че конструкцията ни е запъната на кота 0.00 (например при сгради без изба) става ли да си въведем ивичните фундаменти директно като греди с Т и Г сечение и така да си решим фундаментната конструкция ? Питам понеже въвеждането на ивични фундаменти като греди е доста по лесно и вероятността за грешкйа от колкото въвеждането на ивични фундаменти като плоча + стеничка е по-малка ? След като получим надлъжната и напречни армировки може ли да ни посъветвате как да ги тълкуваме - горната армировка да се конструира като армировка на пояса на кота 0.00 или по-друг начин ? Напречната армировка предполагам трябва да се тълкува като мрежа разположена по височина на стеблото на ивичната основа , а долната армировка като долна армировка по-дължина на гредата ?

Ивичните фундаменти е добре да се моделират като греди, защото е по-просто и резултатите са по-практични за ползване по-нататък. В контекста на програмата, нивото на фундамента трябва да се въведе 0, а като Етаж 1 - например 285. Ако гредите са обърнато T или Г, резултатите за армировките са както следва: - долната армировка е в пояса по долния ръб - горната армировка е в горния ръб на стеблото - напречната армировка е в стеблото за съответната ширина и височина.

Няма ли как да се оптимизира някак изчислението на ивични фундаменти и в частност на минималната армировка долу в ръба на гредата и горе в горния ръб на стеблото ? Питам защото на втори обект ми казват вече - много армировка си сложил в основите . Успявам да ги залъжа вече втори път със мои си маньоври , но трети едва ли ще има ..

PSCAD работи по Еврокод и дава минимум 0.13%. Иначе е 0.1% по нашите норми. За фундамент 50*80, 0.13% излиза 4.68 cm2, което е приблизително 4N12/25. Ако има земетръс, това дори е малко. Ако подпира минималната армировка, може би сеченията са прекалено големи. Колко армировка ти се получава? Кой казва, че е много и по какъв критерии, спрямо какво?

Ако се въведе Т-образно гредово сечение за ивични основи на еднофамилна къща, която е три стъпала над терена, с размери: 130см височина, 50см/50см ширина на стъпката и 25см стебло, минималната армировка се получава в този порядък: 4,1см2 ДА и ГА - или 4N12. Техническия контрол недоволства за тая армировка, че е прекалено за едноетажна сграда.

инж. Ганчовски говоря за това което казва колегата Борисов . Не е виновна програмата във всеки случай - тя си дава минималната армировка . Това че на ТК и техническия ръководител на обекта мрънкат че е много армировката е друга тема . Въпросът ми е по-скоро има ли как ако работим с приравнените коефициенти на PSCAD за БДС (тези които вие от Проектсофт разпратихте на клиентите си) да сменим минималният процент на армиране от 0.13% на 0.1% както е по БДС и то без да изчисляваме на ръка минималната армировка ?

Не може да се смени в програмата. Но нищо не пречи, където армировката е конструктивна, да сложите процента по нашите норми.

Когато армировката се получи конструктивна а височината не може да се напмали по други съображения (ВП), аз търся начин да разглеждам ивичния фундамент като бетонов и да армирам само с пояс в горния крайна ив.фундамент. Стига моментите да се поемат от бетоновото сечение. Дали това е много редно? Или минавам на малки единични фундаменти и рандбалки.

Това по нашите норми или по Еврокод? Там в сеизмични райони бетонни фундаменти не се разглеждат изобщо. Но и не пише изрично, че са забранени. Все пак остава въпросът, какво става с тях при земетръс.

По Еврокод. Заради това са и съмненията ми. Но за едноетажна сграда с цокъл 60-90 см и дълбочина на фундиране 100 см, с каквито и да е мин. проценти да се армира ив. ф-т висок 160 см и повече, все ще е много. А разрезните усилия М са малки. Може би въпросът е каква е носимоспособността (Mrd) на бетоново сечение на огъване. Дали е достатъчно опънните напрежения да не надвишава якостта на опън на бетона?

Не знам защо е необходимо чак такова пестене. 4N12 не са кой знае колко армировка нито струва кой-знае колко. 35 кг излиза за фундамент 10 м. Да сложим 50 кг с напречната. По левче... Голяма икономия!

От друга страна, една сграда се прави за 100 г. Трябва да е здраво. Всичко може да стане. Може да протече канал, да има разни слягания. Един стоманобетонов фундамент много по добре може да поеме подобни неща, а един бетонов фундамент ще се напука. При едно земетресение дори и по-леко може да има разместване на земни пластове. На една жена в Перник, половината къща се срина от земетресението, защото имало каверна близо до къщата и фундаментите тръгнали.

Ако е по Еврокод, има изискване фундаментите да се оразмерят с капацитивно завишени усилия, като коефициентът може да достигне до 1.4. В това има много логика. Иначе се обезсмисля цялата тази армировка, която я слагаме нагоре. Тя просто няма да заработи, ако поддаде фундамента.

Тук проблемът, коментиран по-нагоре изобщо не стои. Програмата е направена по Еврокод и ако не се сложи така получената армировка, просто няма да отговаря на Еврокод. Проблемът, коментиран в предишните постове е в случай, че проектът е по нашите норми. Там армировката е по-малка и няма такива изисквания.

Напълно съгласен съм с инж. Ганчовски . Колеги слагайте си армировката , а в случая за едноетажни къщи и завишената армировка по ЕК в ивичните основи намерих много лесно решение на проблема :) Случи се вече веднъж на обекта да ме чакат инвеститор и строител с надеждата да икономисват армировка в основите . Питах инвеститора колко ще спестите ? Той измънка нещо от сорта на 800/900кг . Рекох им колко струва - ами около 1500 лева . Като му казах на инвеститора че обзавеждането на тоалетната му ще е по-скъпо от колкото икономията и всичко си дойде на мястото

В примера от урока височината на колоните в първи етаж е 280+80=360см до нивото на фундамента, а в действителност поради рандбалки и греди в двете посоки с отчитане на запъване в тях, тя е 280см. Как това влияе на изчислението на колоните с PMM Expert и възможно ли е да се отчита действителна височина?

В PMM Expert може да се смени дължината и усилията да се редуцират до "ръбови" и да се сменят.

Как става това? Аз съм опитвала в PMM Expert , в полето за височина да я сменя, но програмата че "изхвърля"?

По същия въпрос: Не е ли по добре да се задава ниво на фундаментите 0,00, колоните се получават с вис. 280 и където трябва, да се редоцират усилията във фундамента?


Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.