Няколко въпроса и предложения?

AutoCAD Civil 3D CAD/BIM Проектиране BIM Инфраструктурни проекти с Civil 3D

Какъв е начина за сканиране на карта, от която съответно да получим хоризонтали в поли линии, на които да зададен коти. И също има ли начин, когато имаме вече нашите поли линии, да зададем на първата да кажем височина 100.00м и от нея в определена от нас посока всяка следваща да бъде да кажем с 5.00м по висока? 

Също ще ни покажете ли в следващи уроци работа с GIS Data ? В голяма част от европейските страни, камарата на геодезистите, са си цифровизирали картите, и дори  включват в себе си, обекти и атрибути към тях(например контурите са полили линии и имат зададена височина, дървета са блоковe и си имат собствен слой и т.н. не са просто снимки). 

Точно преди да изпратя въпроса си, направих кратко търсене , и намерих това видео https://www.youtube.com/watch?v=YAEIB2NOPcE . Общо взето точно за това питам.Като проблем в случая е, че човека обяснява как за вземем данните и да ги вкараме в Autocad MAP 3D, от там можем ли директно да ги експортнем към сивил, и ако да какви настройки трябва да изберем, формати и прочие? Също според вас колко от тази налична информация ни е нужна, освен основните контури, когато проектираме път или ВиК? И какви са стъпки за да достигнем повърхнина върху която да започнем да проектираме, такава каквато е показана на 17,30 в клипа?

 До сега говорехме само за повърхнини създадени на базата на геодезическо заснемане, но доста интересен момент е как да използваме данните които са налични в сайтове като digimap. Смятам, че знания в тази насока биха били полезни на всички, особено на хора които биха работили в чужбина , но също така и на колегите които работят в България, въпрос на време е да започне цифровизацията на картите и в България. 

В тази връзка, смятате ли, че бихте могъл да добавите няколко урока за извличане, обработване, вкарване на данни и в крайна сметка създаване на повърхнини, от digimap в сивил, в бъдещия бонус модул ? Ако да, бихте ли могъл да ни ориентирате кога да очакваме бонус модула? 

Аз не съм работил досега с програмата, и затова задавам толкова въпроси.Защото ми се струва крайно не ефективно, при положение, че е наличен ресурса като digimap(в някои страни), където потенциално са налична цялата ни необходима информация, да отида и да правя заснемане на терен, данни които в последствие да вкарвам в сивил, или пък данните да ги има налични в digi map , но аз да не съм ги пуснал при опита ми да вкарам данните в сивил и да трябва да губя седмици да задавам ръчно височини на точки и атрибути на блокове...


Благодаря за отделеното време!!

П.П. Много е вероятно да има отговор на част от въпросите ми до края на модула, но ориентирайки се само по заглавията прецених, че тази тема не е засегната, или ако е не е очевидно от заглавията на уроците в модула. И за това реших да напиша коментара още тук, пък и ако сега не го напиша, шанса да забравя въпросите си до края на модула е голям, и затова изпратих въпроса си. Ако сте засегнал въпросите ми в последващи уроци се извинявам, че съм ви изгубил времето. 


Здравейте,
Има доста програми, които са специализирани в автоматичната векторизация на хоризонтали от сканирана карта. Не съм видял обаче тази, която с натискане на икона да даде пефректният резултат. Може би най-интересни са тези с полуавтоматичен режим, когато стигайки до пресичане на хоризонтала с друга линия, софтуера изчаква потребителя да зададе посоката в която да продължи хоризонтала. От фамилията на AutoDesk -Raster Design е програмата, която се използва за тези цели , както и за качествено обиране на дефромацията от сканирането, чрез различни видове трансформации. Определено обаче тези задачи са извън стандартните за Civil Design. 
Същото както сам подсказвате важи и за GIS възможностите. Civil е специализиран продукт за инфраструктурно проектиране и ако търсим такива възможности по-скоро трябва да се насочим към AutoCAD Map или друг GIS базиран продукт. В Civil има възможност да се създават повърхнини от GIS системи- Home tab, Create Ground Data- panel, Surfaces- create from GIS, но лично аз не съм използвал тези функционалности и не знам до колко надеждно работят.
Вероятно трябва да се направи специализиран курс за GIS програма като AutoCAD Map, което е една добра препоръка към отвореният за предложения екип на Aula. Тук говорим за Civil и не съм склонен да го надценявам като GIS възможности.
Идеята да се зададе дадена кота на полилиния и стъпка (височина на сечение) за всяка следваща полилиния, не съм я срещал до този момент като стандартна функция, но мисля че много лестно може да се реализира на AutoLISP, буквално с 3-4 реда програма.
Темата за Digimap  и извличането на данни е много интересна и заслужава внимание. Обещавам да проуча въпроса. Като цяло съм скептичен относно точностите, които дават подобни глобални модели. В опитите които съм правил до сега- не съм успявал да извлека вярната височинна информация примерно за диги, за откоси край пътища, мостове и подобни. Въобще всички регулярни модели имат този недостатък. Там говорим за правоъгълници в който примерно Lidar система определя коти през определена стъпка, без да се интересува от характера на терена. Определено обаче -темата е важна и заслужава внимание. Разбирам въпросите и за сроковете с бонус модула по принцип :). Проблема е ,че съм практикуващ инженер и наистина трудно успявам да съчетая работата си с ангажиментите  тук, но бонус модул ще има определено !
Благодаря изключително много за въпросите и мнението. Въобще в платформа като Aula никога не си напълно сигурен дали самият ти си обучаващ или научаш нови неща, както беше в случая с мен :)

Здравейте, по отношение на въпроса за автоматичното задаване на Elevation на изчертани полилинии може да използвате този Lisp: https://drive.google.com/file/d/1zq5I4HMf5Z4UHRk4KhEW2zwP249-Qlnx/view?usp=sharing Ред на работа в AutoCAD: 1. Зарежда се lisp-a - APPLOAD, избирате chelev.lsp и го зареждате; 2. Избирате първа точка; 3. Избирате крайна точка; 4. Задавате кота на първия хоризонтал; 5 . Задавате стъпката на хоризонталите. Автоматично хоризонталите/полилиниите/ приемат стойностите по височина. Надявам се да съм бил полезен.


Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.