Защо не се получава числото и не се закръгля правилно числото?

Microsoft Excel Тайните на Excel

Здравей,

Работата ми изисква много често ползване на Ексел. Непрекъснато се сблъсквам със следния проблем: сборуването на числа, които са резултат на формула, съдържаща процент. Като лесен пример ще дам сбора на D2+D3 в m3v9-2xlsx.: 345+1 194 = 1 539, но Ексел дава 1 540 и толкова би изписал при сумиране на тези две клетки. Намерил съм решение с изключително сложна формула за изчисляване на процент. Моля, за Вашето решение!

Извън въпроса: Комисиона е съществително и се пише с едно Н. Правилото за двойно Н се отнася за прилагателни.


Здравейте, в отговор на въпроса Ви използвайте функцията ROUNDDOWN, която е описана по - подробно в следващите уроци, иначе набързо работи по следния начин: на примера на картинката съм събрал позиция 1 и позиция 2 като в тях с функцията rounddown съм задал закръгляне на надолу на 0 единици след десетичната запетая след което пак с нея позиция 3 съм сумирал двете числа ( позиция 3 на картинката ) и съответно в позиция 4 може да видите и получения резултат.Надявам се да съм бил полезен.

Много благодаря!

=round(B2*C2;0) закръглява до цяло число D2=345 D3=1194 D3+D4=1539

или просто форматирайте колоната за суми да ви дава резултата до два знака след запетайката

@Виктория Данаилова - Здравейте, силно се надявам, че под " Форматирайте колоната за суми да ви дава резултатата до два знака след запетайката " - не означава това което съм показал на снимката, защото е погрешно разбиране.Едно да закръгляш числата до определен знак с Round едно е да задаваш в клетката колко знака след запетайката да се Показват.

Много полезен урок! Наскоро използвах условно форматиране за колони с 30000 клетки  и ми бе изключително удобно, но тук научих и много други неща, както и клавишната команда за селектиране на колона от таблицата, която, ако я знаех преди, щеше да ми спести доста време!

Благодаря, ето че научих още нещо!

Здравейте, ако правилно съм разбрал в примера на Краси се закръглят събираемите по зададен критерии, а в примера на Виктория Excel закръгля сумата.  

Ами не точно Виктория е дала пример за форматиране по - скоро което форматиране до втория знак не означава че числото реално е закръглено на стотна, ами просто се показва до стотна.Реално ексел може да работи с точност 31 знака след запетаята форматирайки ние не закръгляме....закръгля се с функцията Round ( може да се зададен нагоре или надоли да закръгля up или down ).Стана ли по - ясно Альоша или ако искаш малко снимки за да ти се изясни идеята.

Здравей Краси. При включена функция Roundup числото 15,26 се закръгля на 15,  а числото 17,52 на колко ще се закръгли на 18 или на 17. Същият въпрос е и за техния сбор 32,78, на колко се закръгля на 33 или на 32.

Здравей, Альоша.Най - най - краткото и семпло обяснение : Round закръгля на принципа на математическите  правила 17,52 = 17,5; 17,56 = 17,6 ;

 Ако е Roundup винаги ще е нагоре 17.52 = 17.6 ; 17,56 = 17,6 .
Примера е в условие че имаш точност на закръгляне десетици ( един знак след запетаята ).За да стане малко по - ясно съм направил един файл в които са направени примера който ти дадох по - горе и още някои неща качвам го 
тук : https://drive.google.com/file/d/0B7q74PlX2UYeWERMbE83UUxoNFE/view?usp=sharing . Изтегли и го прегледай.
Надявам се да ти е полезен и да хванеш логиката, ако има нещо пак питай докато не стане ясно и изясним проблема.Тествай и ти това е един добър подход за да разбереш едно нещо :).

Здравей Краси. Обяснението ти както винаги е просто и разбираемо, но в примера който посочва Иван Гурменов той работи с цели числа без десетична запетая и се опитваме по разбираем за нас начин да обясним откъде се получава разликата.

Здравей, Альоша.
Първо разгледай реалния пример - изтегли си файла без никакви корекции.
Така както е зададен въпроса от Гумнеров изглежда наистина все едно ексел си прави какво иска, не е така всичко е логично и базиращо се на правила.
Отвори си посочения от Гумнеров файл и гледайки първия отговор и този който ти ще опиша отдолу ще разбереш какъв е проблема.

Така; 10 % от 3 452 лв е 345,20лв - мисля че тук ако не е закръглено няма как да е цяло число - това че се показва само 345 не означава че числото е С ТАЗИ  ТОЧНОСТ толкова може само да е форматирано така ТОВА НЕ ЗНАЧИ ЧЕ Е И ФОРМАТИРАНО ( затова в отговора ми по - горе посочих и разликата в закръгляне и само форматиране ) също така на 5972  -  20 % е 1 194,40 не е цяло число ако не го закръглим следователно за сбор  345,20 + 1194,40 = 1539,6 което като резултат вече ако тогава го закръгля ( на стъпка резултат между не закръглени стойности ) с Round до първия знак - Round ( число ; 0 ) - 1539,6 ще се получи 1540 лв ( логиката която описах в предходния отговор ) , ако обаче преди това 345,20 е закръглено на 345 с ROUND ( число;0 ), съответно същото и за  1194,40 ако е закръглено с Round ( число; 0 ) ще е на 1194 и какво се случва накрая 1194+345 = 1539 - това число ще се получи дори и да не закръгляме сумата с Round защото вече Excel 345,20 ( същото и за 1194,40 ) го разбира за 345.

Надявам се сега конкретно говорейки с числа от примера да е станало по - ясно.Основния проблем идва от това че си мислил че форматирайки число означава че сме закръглили числото НЕ числото си се помни такова каквото си е :).

Здравей Краси. Всичко което го обясни до момента мие ясно и то се базира на математическите правила, което важи и за  ROUNDUP. Интересно ми е в какви случай се използва функцията ROUNDDOWN, която според мен нарушава тези правила, или аз греша.

ROUNDDOWN е на същата логика като ROUNDUP , само че в обратна посока.UP не е на база математически правила, както ти си написал  по - горе.UP  вижда до кой знак искаш да ти се закръгли числото и го закръгля по - нагоре, DOWN прави същото само че го закръгля надолу.Относно употребата на UP и DOWN ще се радвам наистина ако споделят за какво ги използват ... лично аз 99 % от случаите ползвам ROUND.

Здравей Краси, ще се прилагам твоя опит.

Краси, последното изречение, написано от професионалист, ме успокои. Аз също използвам ROUND в 99% от случаите.

"Относно употребата на UP и DOWN ще се радвам наистина ако споделят за какво ги използват ... "

Пример за ROUNDDOWN:

Машина трябва да премине преглед и профилактика след изработка на не повече от 50,000 детайла. Иначе рискуваме да се развали, от което фирмата ще претърпи големи загуби. Машината изработва средно 3,000 детайла на седмица. След колко седмици трябва да се извърши профилактиката, без да рискуваме? 50,000 / 3,000 = 16,67 седмици И за да не рискуваме излишно - закръгляваме надолу и се обаждаме на сервиза в 16-та седмица.

Пример за използване на ROUNDUP:

Таксуването за говорене по мобилен телефон е на започнати 60 секунди. Ако сме започнали разговор в 10:05:25 и сме приключили в 10:07:02 с ROUND ще сметнем 2 минути, но само с ROUNDUP ще изчислим времето, което ще ни таксува операторът коректно - 3 минути.

Друг пример е с разходните норми. Примерно ако за 1 кв. м. площ са необходими 200 гр. боя, то за 110 кв.м трябват 22 кг. Но боята се продава само в разфасовки от по 5 кг. 22/5 = 4.4, но 4.4 кофи с боя не можем да купим. Тогава закръгляме нагоре, защото 4 пък ще са малко.

значи пишеш функцията, даваш критерия и получаваш ТОЧЕН резултат, съгласно критерия до кой знак да се закръгли.

Много полезен урок! Благодаря!


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация