Какво е предназначението на точковите или XY диаграмите?
Интересува ме по-конкретно дали мога да ги използвам за обработка на резултати от тестове, като например имам 60 участника, отговорили на 20 въпроса с А, Б или В? За подобни данни кръговите, колонните и линейните диаграми не ми изглеждат добре. Благодаря предварително!
Здравей, идеята на XY диаграмите, поне по мое мнение, е подобно на линейните, обикновено я ползвам за да изразявам два параметъра, които са взаимно свързани X= f (Y) и обратното, и искам просто да визуализирам с точки резултата от зависимостта им една с друга ( реално това може да се направи и с линейните, като се махне линия и останат просто точките ).
Здравейте, мисля че ако ви се налага да раделите участниците в тестовете на групи, според съответни критерии и във всяка група ще може да обработите резултатите в XY диаграми- за отговорили на 20 въпроса с А, Б или В.Така получените линейни диаграми ще могат да се съпоставят /в съответен цвят за всяка група участници/.
Scatter се превежда като разпръсване или разсейване. Този тип диаграма е удачен при извършване на статистически обработки на данни (за наблюдаване на разсейването на получените резултати).
Когато ще се анализират отговори на въпроси, според мен трябва да се извърши подготвителна обработка на данните като преброяване на еднотипните отговори, след което се построяват диаграми за резултатите на всеки въпрос поотделно от избран тип.
- Кръговата диаграма е подходяща за една зона от данни, когато искаме да се изобразят (най-често процентно) дяловете на различните стойности.
- Хистограма или колонна диаграма е подходяща не само за една зона от клетки, но и за 2 и повече зони, чиито стойности искаме да сравним.
XY диаграмите са най-полезни, когато искаме да придобием представа дали има зависимост между две променливи. Примерно между възрастта на участниците в теста и % верни отговори. В зависимост от тенденцията, която очертават могат да се предприемат допълнителни статистически анализи, но вече с формулирани хипотези.
@ Чавдар - струва ми се, че има и по-добър начин за анализ на данните от едни тест. Дано да имам време в следващите дни, за да покажа какво имам предвид. Ще е добре, ако ми изпратиш файла с данните на [email protected], за да работя с твоите данни. Междувременно ето някои насоки:
Графика1 и Графика2 практически са едни и същи. Какъв извод може да си направим?
Колко е средният брой точки? А най-често срещаният?
Да не говорим, че трудно се възприема кой участник колко точки е получил. А това всъщност необходимо ли е за анализа?
Също така интересни въпроси са - в случай на грешен отговор кои отговори са посочвани, участниците грешат едни и същи въпроси или има някакво разделение и т.н.