Какъв е проблема при копиране на файлове?

Microsoft Windows OS Трикове и тънкости с Windows 10

Случвало ли ви се е да копирате файлове на флашка(или външен хард диск) и след известно време на копиране да ви изпише "the file destination is too long"? Това ми се случва когато си правя резервно копие на външния хард и е много неприятно след 40 мин. копиране, да ти откаже с подобно съобщение. Как си копирате големи файлове от рода на 800GB или 1ТБ? Четох из нета инфо за този проблем(имат го и други хора), но като направя стъпките, с които са описали решението му при мен не се получава. Пробвах и с total commander и да сменям разни настройки, които въобще не ги знам за какво са. :) Това, което е сигурно, че наистина пътя на файла е много дълъг, като го проверя(папка в папка, в папка, в папка....).

Случвало ми се е определено, но според мен се случва заради имена на файлове, и най-вече папки които са прекалено дълги и най-вече когато са на кирилица. Не мисля че проблемът е от размера на самия файл. Опитай да скъсиш имената или да смениш файловата система на флашката или външния твърд диск. Мисля че файлова система FAT32 има известни ограничения спрямо файлова система NTFS.

Да, като променя името или преместя файла няколко папки на зад се оправят нещата. Така процедирам. Интересно ми е, че съм ги копирал на компютъра без проблеми преди време на стария уиндоус. При качването на файлове в "onedrive" пък ме накара няколко файла(около 20-тина) да ги преименувам за да ги качи. Както и да е. И това отива в графата "неразбрани проблеми". :)

FAT32 поддържа файлове до 4 GB. Операционната система може да випоказва размера във мегабайти или гигабайти, но зависи как го изчислява тя. А на флашката или екторите на диска, един сектор е 512 байта и един килобайт заема два сектора от файловата структура. По принцип КИЛО е 1000 Мега - 1000 кило. Но в шестнадесеттичната бройна система числото 1024 е "кръгло число" затова един килобайт е 1024 байта а един мегабайт 1024 килобайта. На тая база някога търговци на хардуер продаваха един и същи "приказно голям" твърд диск от 504 мегабайта като 528 мегабайта с 15 долара разлика в цената и от това си купиха леки коли. И така - зависи как ОС изчислява големината на файла - 1000 х 1000 х 1000 или 1024 х 1024 х 1024 - вие виждате различни стойности в пропърти на файла, но физически той си остава това което е и изисква нужните сектори - под или над 4 GB. Затова и файловете ви може да не се събират. За големина на папка няма ограничение, но за файловете в нея продължава да важи същото ограничение. Ако флашката ви е по-специална ( примерно направена да зарежда операционна система ), то повечето продукти изготвящи такива флашки изискват флашката да е на FAT32. Същото изискват и някой смарт телевизори, ако искате да гледате филми от флашка, така че в този случай ще трябва да се примирите с ограничението от 4 GB заради FAT32

Колкото до имената на файловете - това не е сериозен проблем, нито че са на кирилица, освен ако файловете не са създадени като линкове от браузър. Според съобщенията на WIN можете да копирате или създававате дайкове с дължина на името + пътечката за достъп до 31 символа. На практика на моята машина има файлове с имена над 180-200 символа (дори не съм се занимавал да установя колко), така че това не е проблем. Кирилицата след късните версии на WIN 98 също не е проблем. Единствено файлове създадени като шорткъти от Internet Explorer имат имена почти двойно набъбнали по дължина заради един проблем с кирилските букви в имената, който се разглежда подробно в курса за WordPress на Аула. Като допълнение - Същият проблем прави SMS-ите на кирилица двойно о- дълги, те се "чупят" на два SMS-а и се таксуват и двата.

Когато влачим между различни устройства, то става копиране, ако искаме да преместим натискаме и Shift при влаченето. ако искаме да копираме от папка в капка на едно и също устройство - Ctrl и влачим. За копиране върху флашка е удобно с десен бутон да кликнем върху маркираното и изберем Send to ...


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация