Може ли да има зависимости между feature lines?

AutoCAD Civil 3D CAD/BIM Проектиране BIM Инфраструктурни проекти с Civil 3D

Например при бордюра: регулата сме я определили и сме направили успоредна на 3 см. с 15см. по-висока. Но решаваме да променим наклона на пътя. Отново ли трябва да създадем горния ръб на бордюра на 15см. височина или има начин при промяна на едната линия другата също да се променя?

Здравей. Подобна динамична връзка между feature lines можеш да постигнеш с помощта на Grading object. Например, след като си създал Feature линията на първоначалната регула (преди да я редактираш), създаваш grading обект, използвайки критерий Grade to Distance. В случая- на разстояние 3см и наклон 500% (заради денивелацията от 15см). Civil автоматично създава нова Feature линия, отговаряща на бордюр-горе. Сега, ако редактираш някоя от котите на регулата, ще се промени автоматично и котата на бордюр горе, така че да се запази критерия за разстояние и превишение между съответните точки. Всъщност дори и редакцията в план отново запазва модела на бордюра който сме направили.

Благодаря! А може ли да се виждат котите на възловите точки на feature lines ? Сега се опитвам да намеря подобна настройка, но не намирам нищо, само за редакция на маркерите виждам.

Да. Необходимо е да направиш нов стил на линия с компоненти за начало и край, които да съдържат съответно General Segment Start и General segment End в дефиницията им в Label Style Composer-a

След това отиваш в менюто за анотации на Feature line и избираш указаните в изображението стъпки. След посочването на Feature line, трябва да видиш котите в началото и края на сегмента. Това са етикети които се променят динамично при промяна в котите на Feature линията.
Все пак имай предвид, че вероятността котите да се застъпят е относително висока при близки feature линии. Затова предполагам, че от Autodesk са избрали варианта с етикети -там където е нужно и там където искаме да поставяме такива, а не просто стил на feature линия, който да показва и скрива всички коти по тях, така че да се преплитат и да стават нечетливи. Не забравяй и командата Quick Elevation Edit, при която само с движение на мишката без да натискаш каквото и да е получаваш инфо за котите.

Супер! Благодаря!

Да с Quick Elevation Edit даже много добре се вижда, но при обучението с файла получих няколко грешки и котите се сгрешиха. Така и като се виждат котите на чертежа ще имам обща представа за котите по терена и ще мога по-лесно да се контролирам и улеснявам при проектирането на вертикалната планировка.

Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.