Относно това, каква височина залагаме при анотативните мащаби?

AutoCAD Формула AutoCAD

Здравей Иване, във видеото, точно във 2-та минута и 28-та секунда, обяснявяш какво се пише за височина на анотативния мащаб "Нормален" и се обръщаш към таблицата, като казваш: "...това са ето тези мащаби, които трябва да се заложат...." и посочваш с мишката, че трябва да напишем числата под видовете текст в заглавието на таблицата, а доколкото до момента съм разбрал от курса, това не са мащаби а базовите височини за дадения вид текст. Още повече, че в точно този момент, в урока сме избрали да направим анотативни стилове текст в предварително избран от нас мащаб - 1:15. На реда от таблицата за М 1:15 числата за височини на текста са различни от базовите височини ( и това е естествено, след като са преизчислени за съответния мащаб и стил) - вярно ли разсъждавам или не? Грешка на езика ли е във видеото или (по-вероятното според мен е "пак" нещо да съм пропуснал и да не съм те разбрал. Ще кажеш сигурно - "тоя пък се хваща за думата"! Извинявай, ако с този си въпрос съм провокирал такива мисли у теб! Но, аз като начинаещ, който изключително много харесва курса, си водя подробни записки, за да мога винагида се връщам към тях и съм си отбелязал да изясня този въпрос.
Златко Недев.

Трябва да прегледам отново видеото на въпросната 2ра минута, за видя точно какво се случва. В момента съм в движение и с много слаб Интернет и не мога да направя това. Ще го прегледам и ще пиша тук.

Много благодаря за отделеното време! Чакам твоя коментар с нетърпение!
Поздрави!
Златко Недев.

Здравей отново.

Точно това е разликата между анотативните мащаби и класическият метод за мащаби.

Ако използваме анотативните мащаби - няма нужда да задаваме различни височини за мащабите, а само веднъж ще зададем "базовите височини".

Аз за курса (което произлиза от опита в практиката) съм приел, че базовата височина за "нормален" е 2,4; за "голям" е 3,0.

Важно нещо, което може би си изпуснал е, че когато правим анотативни стилове - не задаваме мащаб предварително - само базови височини и след това по време на проектирането избираме или променяме мащаба, а AutoCAD сам си пресмята височините от посочената таблица.

Щом си начинаещ препоръката ми е да минеш уроците от този модул и след това да ги повториш. Няма нищо сложно, но е необходимо да се хване начина на работа на Аутокад. Това е материя, кото 99% от работещите с Аутокад не разбират, защото никъде не се преподава. Така че не се притеснявай, ако ти отнеме малко повече време да свикнеш с нея.

Поздравления за записките - така се учи най-добре.

Благодаря за поясненията! Ще се постарая да изпълня препоръките ти!

Златко здравей. И аз като теб съм начинаещ така че те разбирам напълно. Когато г-н Цукев показа таблицата се обърках, но при повторното преглеждане видях, че той взима базовата височина за различните стилове от най горния ред на таблицата и както той поясни по натам Аутокад си прави сам пресмятанията. Дано да съм ти помогнал.


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация