Има ли вариант за поставяне на текст в две части, като двете части са с различна височина на текста?

AutoCAD Формула AutoCAD

Здравейте. При създаване на текстов стил (анотативни или не), който да е на две части. Да речем, че желая да напиша следното: "IV8". Желая "IV" да е с височина 3 мм, а "8" да е 2 мм. Има ли такъв вариант? Благодаря! :)

Здравей, ето два варианта за справяне с този казус.


Вариант 1 : Когато си създал Mtext ( или си в процес на създаване ), когато си в режим на редакция ( снимка 1 позиция 1 ) при отворен Text Editor можеш да избереш част от текста ( снимка 1 позиция 2 ) и за тази част от текста отивайки на позиция 3 снимка 1 да промениш височината на текста само за избрания от теб участък.

На снимка 2 позиция 1променям от стандартната височина за този стил 3 units на 2 units за избрания текст  и както се вижда часта от текста която беше маркирана стана по - малка ( снимка 2 позиция 2 ).

Запаметявам тескта и вече имам текст в който едната част от него е с височина - тази по подразбиране за дадения стил и другата част с височината променена ръчно от мен от 3 на 2 .



Вариант 2 : Използването на Lisp програмка.

Споделям я тук :

https://drive.google.com/file/d/0B7q74PlX2UYeUFViTzlOUjRuYXM/view?usp=sharing

Lisp -  а се зарежда стандартно с командата APPLOAD.

Стартира се с командата mymtext ( снимка 3 позиция 1 ) и от там започва да работи по същия начин както стандартната команда Mtext първо иска да се избере горния ляв ъгъл на mtext - a ( снимка 3 позиция 2 ) избирам го след което иска да се избере долен десен ъгъл за mtext - a ( снимка 4 позиция 1 ) - избирам го, след което се създава един mtext в който е записана една наклонена черта  ( снимка 5 позиция 1 ) който е на основата на текущия стил ( снимка 5 позиция 2 ) в нашия случай при използването на Lisp - a беше стила - Standard.

Отварям Mtext през Text Editor - a и какво следва този текст е разделен на две всичко което ще запишеш преди чертата ( в началото на текста) ще е с височината на стила който беше активен, а именно Standard който в моя случай е със стандартна височина 3 units ( снимка 6 позиция 1 ) , всичко обаче след чертата което ще бъде записано ще бъде с 0,667 пъти по - малко от стандартна височина или 0,667 * 3 = 2 ( снимка 7 позиция 1 ).

Накратко: лиспа е нагласен така че да създава един Mtext в който се записва една разделителна черта, която разделя по височина текста който ще се запише в този Mtext в ляво от чертата ще е с височина равна на височината на активния стил на текста по време на използване на Lisp - a, а от дясно на чертата ще е 0,667 по - малка от височината на текущия стил по време на ползване на Lisp - a .

На снимка 8 съм показал крайния резултат който резултат е същия както при Вариант 1.


В случая Lisp - a съм го настройл така че след чертата височината да е  0,667 по - малка, НО това бързо може да се промени като просто се промени едно число в кода на Lisp - a ( снимка 9 позция 1 ). Става като отворите лиспа през Notepad промените цифрата и пак запазите файла, като .lsp формат.

Попринцип този Lisp може да се разработи доста по - добре в случая си го взех наготово и  го преправих така че да сменя височина, защото реално сменяше Bold на текста :).... така че след време може да кача и по - хубава негова верися.

Надявам се да съм бил полезен с отговора.

Благодаря! С вариант 1 съм запознат и до сега използвам него. За вариант 2 - очаквах подобен отговор. Ще изпробвам лисп файла. Благодаря още веднъж.

Здравейте, не мисля, че с лисп файла е по-бързо, тъй като се губи време в това да отварям mtext-а с двоен клик (т.е. след определяне на прозореца не пиша директно), както и да изтривам наклонената черта. По-бързо е да изпиша текста, след което да променя височината на част от него. И ако не се лъжа идеята на инж. Ставрев е освен текста от дясно да е с различна височина, но и да бъде в индекс (което става със stack).


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация