Как да запазя размера на изображението?

Уеб дизайн Wordpress HTML CSS Уеб сайтове с Wordpress

Намирам големи снимки, но щом ги сваля със "Запазвам изображението като..." се записват маx. на 300px Може би в настройки някъде автоматично се намаляват при копирането? (Windows 8)

Ivelina, 300px е резолюция на изображението при принтиране, и не е големина на снимката. Може да се намали, но не много за да не се пикселизира при принт. От показаните начини за редактиране на изображенията, за да са с големина, подходяща за Wordpress (1200x630), най-подходящ естествено е Photoshop. Има и допълнителни екстри с него. Можем да изрежем снимка с голям размер по такъв начин, че от нея да е избрана най-подходящата за публикация част. Освен това намаляването на нейния файл става много лесно.

При мен си се свалят нормално, ти да не даваш "запазвам изображението като ..." върху някакво умалено изображение? Отваряш изображението и както е голямо върху него натискаш десен бутон и .....
Не ми е известно да има настройка с каква резулюция да се свалят снимките.

Размер и резолюция на изображението са две различни понятия.

Наистина в уроците се посочва размер а се говори за резолюция което е малко объркващо за незапознатите предварително курсисти.

Размер - брой пиксели по хоризонтала и вертикала на изображението

Резолюция - брой пиксели на един инч от изображението ( Photoshop дава възможност за мерна единица брой пиксели на сантиметър, но за наше съжаление понеже американци са измислили стандарта се ползват пиксел на инч за мерни единици в цял свят ) Резолюция за печат  300 pixels/inch. От А6- до А0 стандартни размери за листи. Колкото повече изображението се увеличава толкова тази мерна единици намалява. Ако се печата мегаборд (10x8 метра) например може да се намали до 50 pixels/inch. пропорционално с увеличаването на размера. Това е така защото тези печатни материали са толкова големи че се гледат не от близко а то далече и качеството на изображението може да падне понеже човешкото око слива дребните детайли когато визира отдалече. Освен това има машини за широкоформатен печат които не отпечатват на повече от 70 pixels/inch, a и ще ви се получи огромен файл който много трудно ще се работи. Така че ако изображението ти е на 300 pixels/inch то става за печат но е с прекалено високо качество за web (и пак зависи колко му е общия размер).


Резолюция за всички web изображения независимо дали ще бъдат публикувани във Facebook или в отделен сайт - 72 pixels/inch.


А препоръчителния РАЗМЕР на изображението 1200x630 (първо се изписва широчината а после височината в брой пиксели ) е просто препоръчителен но не и абсолютен и е посочено че може да падне до 600x315.

Тук целта на по ниското качество и малките размери е всички изображения да се зареждат бързо. И целта на по малката височина за сметка на ширината е да може изображението да се вижда изцяло от потребители с по малки монитори и дисплеи. Например аз гледам този сайт през лаптоп и няма да видя прекалено високи снимки веднага а ще трябва да ги скролирам. Ако в един сайт имате галерия с ваши снимки и те са с огромно качество (резолюция и размери) ще се зареждат бавно и никой потребител няма да стой и да чака да се заредят за да ги гледа а по скоро ще премине към друг сайт. Потребителите в интернет са нетърпеливи хора с огромен избор. 

Ето някои разновидности на мерната единица резолюция които можете да срещнете при различните дигитални устройства.




SPI (samples per
inch- мостри на инч) е мярка за резолюцията при сканиране. Представлява
броя на индивидуалните проби, които са взети в един инч от изображението. За да
сканира едно изображение, скенерът взема проби от него. Колкото повече проби се
вземат толкова сканираното изображение ще е по-близо до оригинала.

PPI (pixels per
inch - пиксела на инч) представлява мярка за екранна резолюция - на екрана
изображението е представено от съвкупност от пиксели.

DPI (dots per inch -
точки на инч) е мярка за резолюцията на печатащото устройство. Отговаря на
точките от мастило или тонер, от които се състои едно принтирано изображение.
Колкото повече са тези точки, толкова по-добро е качеството.

LPI (lines per inch -
линии на инч) мярка за честотата на редовете в полутонов печат (най-често черно/бяло изображение - 85 lpi за вестници и над 133 lpi за списания ). Принтерът представя изображението като линии от
полутонови точки.

PPI (пиксели на инч) и
DPI (точки на инч), 
често се използват взаимозаменяемо понеже числовите им стойности във всяко примерно изображение са еднакви. За да бъде напълно правилно, си струва да се
отбележи, че резолюцията при дигиталните устройства и всички дисплеи се
измерва в PPI докато при принтерите се измерва в DPI. Сега вече вие знаете
разликата.

МEGAPix (1 мегапиксел =
1 000 000 пиксела ), използва се най-често като мерна единица за максимален
размер на снимка заснета  при даден модел дигитален фотоапарат.
Представлява умножения брой пиксели по височина и дължина, тоест сбора на
всички пиксели от които се състои  изображението. Например снимка 1280 x
1024 = 1 310 720 пиксела. Това е равно приблизително на 1,3 мегапиксела.













 

Blagodarq, много пълна информация, но все още имам проблем и то май доста елементарен. 

1.Избирам голямо изображение напр. 3070 на 2480
 2. С десен бутон "Запазване на изображението като..."
3. Давам му име в jpeg формат Save
4. Щом го отворя в папката си вече е с размер 360 на 115
И ако реша да го увеличавам с Ph Shop не стои добре И тъй като това става при абсолютно всяка снимка си мисля, че е някаква генерална настройка. Моля подскажете ми вариант.

Ivelina, от една страна смяташ проблема си за доста елементарен, а от друга допущаш, че е необходима генерална настройка!? Освен това работиш с Photоshop, където увеличаваш изображение, което не стои добре. Най-вероятно се пикселизира. Както се казва варианти много, но не очаквай отговори с изображения, след като задаваш въпроси без такива. Виж как се прилагат изображения със специалния инструмент на Аула, и каквото и да покажеш от твоите картинки, ще ти бъде от полза. 

Аз под размер до сега разбирах размер на файла на изображението в някакви байти, кило, мега ..., а пикселите ги разбирам като брой, броят формира разделителната способност. "От своя страна “пиксел” (pixel) произлиза от комбинацията “PICture Element”, или това е един базов елемент от графично изображение. " - https://www.computers.bg/piksel_megapiksel_i_gigapiksel.html


Здравей Peter,

Как не разбираш какъв е размерът на изображенията и какво  са пикселите, след като си завършил успешно курса "Тайните на Фотошоп"?! И с този линк, който си приложил, можеш само да се объркаш. Става въпрос за камери на телефони и други джаджи, които правят само растерни изображения и които за "простота" най-вероятно наричат цифрови графични файлове. Подсказват какво е мегапиксел, /като произведение от ширината и височината на изображението, които са в пиксели/. Друг е въпросът в каква дименсия са мегапикселите, след като например см.х см. са сантиметри на квадрат.

Здравей Ивелина,
Ако търсиш снимки в Google и си задала да са с голям размер, трябва да кликнеш на изображението. След като се зареди голямото изображение, му даваш "Запази изображението като..." Тъй като иначе сваляш само превю-то на снимката.
Можеш и да отидеш на линка (маркиран с 2) и да отвориш в нов прозорец... понякога има по-добър размер на търсеното изображение. Надявам се да съм помогнала. Успех :)

Ивелина, имам един пост по Вашия въпрос в урок 2 на модул 3, който е малко дълъг и затова не искам да го повтарям тук. Това, което основно си струва да знаем, че в даден сайт за картинките са зададени предварително (по настройка) размери (не "резолюция", а физически размери в пиксели) напр. 1200х630 или 600х315 или 300х201 в зависимост от мястото, където поставяме картинката. Пример: имате картинка с размери 12000х6300. Ако я поставите в заглавието на публикация, Wordpress (WP) ще намали размерите така че да я вмести в разполагаемото място до 1200х630. Т.е. в сайта Вашата картинка ще е 100 пъти (10 по ширина х 10 на височина) по малка. На екрана на един лаптоп картинката е приблизително със същото качество (ако екранът е примерно 1200х800). Но големият размер на картинката ще направи зареждането на сайта Ви много бавно. Следователно разумно е предварително да намалим размерите в съответствие с изискването за съответното място -за заглавна картинка - 1200х630, за картинка в текста - 300х201 и т.н. НИКОГА не увеличавайте размера на малка картинка - качеството ще се влоши задължително.


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация