Постоянство бета
0
Аула точки
21845
Постижения
41
Изгледани уроци
3105
Харесани отговора
58
Общо отговора
36
Въпроса
3
Последвани
0
Интереси
Microsoft Excel
AutoCAD
Revit Архитектура
Revit Конструкции
CAD/BIM Проектиране
BIM
MS Project
Autolisp
Excel VBA
AutoCAD Sheet Set
Основи на BIM и Revit
Потвърдени умения
от харесани отговори разделени по софтуер
21
AutoCAD
6
Microsoft Excel
3
Revit Конструкции
2
Revit Архитектура
1
SolidWorks
1
AutoCAD Sheet Set
Записани курсове
Завършени обучения
PDF удостоверения могат да се се свалят от лични настройки и документи.
Постижения
В АУЛА винаги се стремим да подобрим начина на обучение и поради това въведохме точкова система с постижения.
Принципът на работа е съвсем прост - за определено действие в АУЛА (като преминати уроци, преминат тест,
отговор на въпрос от друг колега) се получават точки и постижения. Така ще възнаграждаваме хората, които
регулярно гледат уроците и помагат на другите в сайта.
Имейл новини. Ниво 2
Най-интересното знание
Имейл новини. Ниво 1
Записани осем курса!
Записани седем курса!
Богатството на образованието
Непрекъснато израстване
Дай, за да получиш
Записани шест курса!
Записани пет курса!
Споделящ знанията си
Който помага на другите, помага на себе си
Записани четири курса!
Образованието е ключът
Нощна птица!
Инвестиция в знания
Записани три курса!
Обучение под пара :)
Продължаваме напред
Записан втори курс!
Страхотна екипна работа
Добра екипна работа
Благодарност
Потенциал!
Добро утро!
Най-мощното оръжие
Здрав напредък
Който дава живот на ума и знанието, той не умира
Стабилен напредък
Доказани знания
Пет влизания за една седмица!
Напредък
Който се учи, той ще сполучи
Три влизания за една седмица
Напред, напред, напред
Първи стъпки
Последни форум дискусии
Доколкото разбирам "03" и "RTE" са някакви характеристики, а "20" е номер. Имам lisp за преномериране (за мой блок), който лесно мога да преправя за Вашия. С този lisp може да се изважда от номера (примерно - изтрили сте няколко позиции и искате номерата от XX до YY да намалеят с А), може и да се добавя към номера (искате да вмъкнете няколко нови позиции и трябва номерата от XX до YY да се увеличат с B). Така не се налага да обикаляте чертежа и ръчно да сменяте номера. А ако искате изобщо да смените параметрите на дадения елемент (с различни номера и еднакви характеристики), това можете да го направите в "оригинала" и ще се промени във всички "копия" - по начина, който описах в предния си коментар. Ако проявявате интерес, моля да ми изпратите dwg-то на [email protected] - не обещавам, но ще се опитам в почивните дни да адаптирам lisp-а.
Веднага казвам - лесен начин с ползване вградените команди на AutoCAD няма. Вариант е да ползвате lisp, с който да търсите желаната стойност "20-03.RTE" (например). Тънкият момент е, че при стартиране на lisp-а Вие може да си въвеждате "20-03.RTE", но вътре в програмката трябва да е указано, че "20" е един атрибут, "03" е друг, "RTE" е трети. Така търсенето ще даде резултат само при съвпадение на трите атрибута. Оттам нататък промяната на стойности и ъпдейтването на Field-атрибута са подробности. Аз бих могъл да напиша такова нещо, но съм толкова затрупан с работа, че не се наемам да обещавам нещо, до което може и да не стигна в близките месеци. Има обаче още нещо, което искам да Ви кажа - ако става дума за еднакви блокове с еднакви атрибути, на които накуп да сменяте стойности, тогава Ви съветвам да си направите един "оригинален" блок и едно негово "копие" (желателно да е с друго име). След това в копието си заменяте всички "обикновени" атрибути с field-ове, които се теглят от оригиналния блок. Така ще имате два идентични блока, като с корекция на "оригинала" ще можете да коригирате "копието". В чертежа си запазвате един оригинал като темплейт, а навсякъде из самия чертеж ползвате копия. Така лесно ще правите корекции на атрибутите (само в оригинала), а и лесно ще разбирате колко пъти сте ползвали даден елемент (= бр. "копия") - в случай, че правите количествена сметка. Важно е да не изтривате "оригинала". По подобен начин аз правя етикети с номер (позиция), сечение (IPE, UPN, HE-A ...), стандарт (БДС ..., EN ..., DIN ...) ... става дума за стоманени конструкции.
Здравейте! Предполагам първият въпрос се отнася за седми урок в трети модул. Ако е така - прегледайте отново видеото между 0:50 и 1:10 и ще видите, че от настройките за Object Snap остават включени само Endpoint и Tangent.
Относно втория въпрос, доколкото разбирам става дума за чертане в относителни координати. Ако е така, положителните стойности се въвеждат когато чертаете по положителна посока на осите X и по Y, а отрицателните - когато чертаете противоположно на посоката им. Приемам, че координатната система не е местена или завъртяна спрямо стандартното си положение - ако чертаете вертикална линия отдолу нагоре ще трябва да въведете положителна стойност по Y (0 по X), а ако чертаете отгоре надолу - въвеждате отрицателна стойност по Y (0 по X). Разгледайте видеото към урок 6 на втори модул за по-голяма яснота.
Последната версия на AutoCAD Structural Detailing е 2015, т.е. от 2014г. и вече от 5 години няма развитие на тази програма, тя беше спряна в полза на Advance Steel. Като цяло Structural Detailing беше доста бъгава програма и липсата ѝ не е голяма загуба (макар че имаше някои удобни функции, които сега ми липсват в Advance Steel). В момента изобщо няма смисъл да се разучава. А Advance Steel може да се ползва напълно независимо от Revit и Robot. Колкото до употребата на Robot (аз лоша дума не мога да кажа за тази програма) ... имам чувството, че у нас масово се ползва Tower (на Radimpex), който е доста евтин и е с перманентен лиценз, за разлика от Autodesk, които вече предлагат само платени лицензи за програмите си. Вероятно ако имаше евтини алтернативи на Revit и Advance Steel - и те нямаше да са толкова популярни.
В онлайн версията на Excel нямате всички възможности за редактиране, с които разполагате в десктоп версията на програмата. Можете да смените Number format на клетките (с десен бутон на мишката), можете да сменяте шрифт, цвят на текста, запълване, подравняване, рамки ... от Ribbon menu-то или с шорткъти. Но "Format cells" във вида, в който го имате при десктоп версията, това го няма в онлайн Excel. Липсват и много други неща, които са налични в десктоп варианта, също така има проблеми с някои символи, не визуализира equation-и, не поддържа ActiveX и Form controls, Developer mode ... в общи линии - онлайн версията не е пълноценен заместител.
Езикът се сменя с инсталиране на language pack, това ще промени текста по менютата/ribbon-те ... Не си спомням дали промяната на езика (с language pack) се отразява и на кратките команди. Не пречи да пробвате и ако не стане - да преинсталирате изцяло AutoCAD. Ако в практиката си ще ползвате AutoCAD на немски, тогава моят съвет е изобщо да не пипате езика на програмата, а само да си смените кратките команди, за да следвате лесно курса. После може пак да си ги върнете на немски. Language pack можете да намерите на сайта на Autodesk, трябва да си изтеглите такъв, който е подходящ за версията, която ползвате.