Въпрос към урок: Brush от курс: Тайните на Photoshop CS6

Как разбираме дали едно изображение от интернет е обект на авторско право?

Фотография Графичен дизайн Ретуш Тайните на Photoshop Adobe Photoshop Растерна графика

Photoshop cs6

Здравей,

най-добре е когато търсим изображение (особено в търсачка) да използваме думичката free след ключовата дума за търсене, но ако вече сме в сайт от който искаме да използваме изображение, правата са упоменати в самият сайт. Ако пише например : Can be used free of charge или Commercial use allowed можем да ги използваме, но например ако пише All Rights Reserved -всички права са на собственика на сайта и за употребата им трябва допълнително разрешение. Като обобщение - правата за самото изображение трябва да са изяснени в самият сайт в който се предлага. 

Според ЗАПСП може да се използват само и единствено изображения, за които авторът е дал съгласието си. Липсата на индикация за копирайт  (c), "All Rights Reserved " не отменя авторското право на автора - по закон авторското право е неотменимо и респ., свързаните с него последствия при неправомерно ползване.

 

с алт и десен бутон на мишката не мога да намалям и увеличавам размера на четката , за МАК дали е друг бутон , пробвах различни но нестава

При мак е с контрол вместо алт, но може и да има разлика в зависимост от използваната  клавиатура.Ако си с оригинална на Apple пробвай и вариант с opt.

Ивалина здравей! Може да опиташ с кликване на една от квадратните скоби, където с [ се намаля размера на четката, а с ] се увеличава. При мен поне функционира, дано и при теб стане. Успех

Обикновено освен,че е описано в сайта с какви права е изображението е хубаво да се повери за CC BY, CC BY-SA, CC BY-ND......и т.н. Има случаи в които могат да се ползват изображения, които имат авторски права, но трябва да се упомене задължително с линк от къде е използваното изображение и кой е неговия автор. :)

Ивайло Искренов,
Това, което сте написал не е точно и съответно вярно. Само и единствено, ако изрично пише : Can be used free of charge или Commercial use allowed, или Copyleft, но след като проверим в условията, точно как и за какво можем да ги използваме. Във ВСИЧКИ останали случаи трябва изрично (вкл. и писмено) разрешение.
И не е от собственика на сайта, а от създателя на снимката, това е физическото лице натиснал0 спусъка. Четете го тоя закон - ЗАПСП! Той е затова! Щото останалото са интернетски спам и тинейджърски пожелания.


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация