Какво е предимството на Revit пред AutoCAD?

Revit Архитектура Revit Конструкции Revit MEP 3D Моделиране BIM

И има ли въобще предимство?

Въпросът е кратък, но доста комплексен и вероятно вълнува много хора. Трябва ли да минавам към REVIT?

В блога за Аутокад споделих моите мисли за строително информационния модел (BIM), който е основата на REVIT. Може да видите тази статия, ако искате да научите повече за BIM.

 

Какво мисля аз по въпроса?
REVIT категорично е бъдещето. Строително информационният модел предлага възможности, които пазарът ще започне да налага. Не става въпрос, коя програма ни е удобна на нас, а каква информация ще трябва да предаваме като продукт. Ще дойде моментът, когато строителите, инвеститорите и общините ще изискват BIM. Въпросът е кога, а не дали.

Правилното решение зависи от два въпроса: какво е нивото ви на подготовка с AutoCAD в момента и каква специалност сте?

Ако сега тепърва ще учим програма?
Ако сега абсолютно начинаещ и тепърва ще се учи програма, логично е да се започне с REVIT. Недостатъкът е, че програмата е по-трудна, има по-малко материали за обучение и по-малко курсове, но в дългосрочен план инвестицията ще си струва.

Решението зависи и от това каква специалност сте?
Ако сте архитект, наистина нямате никакво оправдание да не работите на REVIT. Revit Architecture е най-добре развит, а архитектите са първите, които трябва да наложат BIM и да започнат да дават BIM „подложки“ на специалностите.

Конструкторите имат условия да преминат към REVIT, но с не малко проблеми. Трябва повече новаторско мислене и приемане на концепцията, че чертежите им няма да изглеждат по начина по който са изглеждали до сега. Тук всъщност много не седи въпроса „AutoCAD или REVIT“. Принципът е, че моделирането се извършва в REVIT, а армировките се чертаят в AutoCAD (напр. Structural Detailing или ArmCAD) и се импортират в REVIT.

А Какво за ВиК, ОВК и ЕЛ?
ВиК инженерите по-добре да изчакат. Поне моите наблюдения показват, че REVIT за ВиК е голяма мъка. Ще се радвам ако някой от вас ме обори и потвърди, че работи ВиК на REVIT и това му върши повече работа.
За ОВК е доста по-добре развит, има вградени модули за анализ. ОВК да работи на REVIT е голямо облекчение за архитектите и конструкторите, било то само заради съглауването на оборудването и въздуховодите, които минават през шайби и заемат много място. ОВК инженерите би трябвало да направят усилията поне на едно проучване дали REVIT им върши работа.

За ЕЛ за съжаление нямам конкретни наблюдения и опит. Ако сте го пробвали, ползвайте коментарите подолу да споделите опита си.

В крайна сметка, всички ще минем на REVIT или алтернативен BIM софтуер в един момент. REVIT е нов продукт и инструментите за някои специалности все още се разработват. Можем да оставим и преминаването за по-късно. В този случай, ще е трудно да се навакса и да се догонят тези, които са преминали преди години. Да преминем сега на REVIT е по-трудно, но в дългосрочен план по-доброто решение.

Ето едно изображение от Ревит



А кога през ще започне начален/базов/ курс за обучение на REVIT ?

Работя на ARCHICAD. Ще бъде ли полезно за мен да премина на REVIT?

Архикад ползва по-скоро принципите на Ревит, отколкото на AutoCAD. Ако Архикад не ти върши работа, може да преминеш на Ревит, но ако си доволна от него не е необходимо да го сменяш.

Принципно Архикад губи популярност заради сериозната офанзива на Autodesk да наложат Ревит.

Силата на ревит от друга страна е това, че на него могат да работят всички специалности - конструктор, ВиК, Ел (ако работят на Ревит) и целия проект е БИМ със всичките предимства от това.

Скоро ще има ли урок за Revit ?

А кога през ще започне курс за обучение на REVIT ?

ВиК инженерите по-добре да изчакат. Поне моите наблюдения показват, че REVIT за ВиК е голяма мъка. Какво бихте ми препоръчали за ВиК

От опита си на практикуващ архитект, който комуникира с колеги проектанти по всички части, включително ВиК, работещи с Revit, бих казал, че софтуерът е много подходящ и за ВиК. В началния етап на премианване към новия софтуер е трудно, но след това се спестява много време и се повишава ефективността. Нямат проблем с българските норми и стаднарти за предаване на проекти и чертежи. Това не е съвсем така за колеги проектанти по част Електрическа. При тях е по-трудно, но това е друга тема. За Архитектура, Конструкции, ОвК и ВиК ползите са безспорни. При Електрическата част е усложнено, но има колеги, които успешно го прилагат и за нея.


Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.