Защо новосъздаденият терен не е с реалните размери?
Направих терена, следвайки указаните в урока стъпки. Проверих мерните единици на аутокадския файл и когато създам терена първо само в мащаб 1:1 излиза с нормални дебелини на линиите, а след това надморската височина не отговаря на мерената надморска височина. Правейки разрез през терена се вижда, че като че ли терена е в друг мащаб, защото разстоянието между двете нива 270см е много по-голямо от разреза на целия терен. Също така командата "Spot elevation" не може да бъде използвана. Благодаря, Ви предварително!
Здравейте! Ще Ви помоля, за малко повече информация. Ако можете да направите скрийншот и на 3D изгледа на модела, за да добия представа какво правите. Също така един 3D изглед на DWG подложката ще е от полза, за да се ориентирам каква подложка ползвате. В момента виждам един правоъгълник в разрез, който не ми дава добър поглед към модела. Това което е важно е просто да проверите дали ви е правилна подложката, дали всички височини и разстояния са правилни в DWG файла. Ако там всичко е правилно - то после терена в Revit няма как да се получи грешен. Всички зависи от подложката която изпозлвате и правилното ѝ зареждане в модела. Проверете я още веднъж и вероятно ще си покаже къде е грешката.
В един и същи файл съм направила модел на сградата и на терена. Какъв е най-добрият начин да се свържат двата? Предполагам, че се задава реалната кота на терена, приета за 0.00, но не знам кога и къде. Или се наглася в разрез по нивата? Сградата едва ли автоматично изрязва терена при сглобяването - как е правилно да се процедира в този случай и въобще?
Забавям се с отговора, но е най-добре, да не продължавате стара тема, а да направите нова, защото въпроса ви е по-различен. Що се отнася до терена. Една от най-разпространените практики е да създадете терена в отделен файл и той да бъде приложен чрез "Link Revit" и да се настроят споделени координати както е показано в едно от видеата. Разбира се може терена и сградата да са в един модел при малки къщи например. За да имате кота 0.00 и едновременно с това да имате и абсолютни коти се изпозлват двата вида точки в ревит. Става дума за т.нар Survey Point и Project Base Point. Survey Point е отбелязана с триъгълник, а Project Base Point с кръг. Survey Point трябва да отговаря на реалната 0, все едно на морското равнище. Project Base Point пък трябва да отговаря на проектната кота 0.00 По начало двете точки се намират на една и съща височина. За да ги видите изберете режим на показване на скритите елементи. Ако работите в един модел може да създадете терена си по абсолютни коти. След което влизате в страничен изглед, за да виждате нивата от модела и терена. Включвате режим на показване на скрити елементи и маркирате Project Base Point , натискате кламерчето (за да не преместите допълнителни елементи) след което добавяте към селекцията нивата и премествате по височина там, където трябва да е се намира кота 0. Прилагам анимация на процедурата. Надявам се, че това ви е помогнало. За изрязване на сградата по терена може да изпозлвате инструмента Building Pad , намиращ се в раздела Massing & Site. Създавате скица, както при създаването на под и терена се прихваща по нея. За да модифицирате терена може да изпзолвате и допълнителни точки с коти - например взети от вертикалната планировка. Няма автоматично "сглобяване" на сграда и терен.
https://s1.gifyu.com/images/ProjectBasePoint.gif
Супер, Така - с въвеждането на нивата на скритата точка, ми харесва - аз успях да реша проблема както сте показали във видеото за подравняване и завъртане на свързан Revit модел - с подравняване на нивата, но така е далеч по-културно. Междувременно възникна друг въпрос - в аутокад подложката са дадени с ниво само хоризонталите, а липсват Z-координатите на точките. Още не знам дали те щяха да са ми полезни при моделирането на терена и се чудя дали да поискам нов файл на снимката с тези данни. Според Вас полезно ли ще е? Благодаря за изчерпателните отговори и за напасването на нивата, и за изрязването на терена.
Занапред ще отварям нова тема според съвета Ви.
За създаването на терена височините на хоризонталите са ви достатъчни. Чрез тях може да създавате терена. Ако искате да изпозлвате координатите на точките, тогава при създаването на терена няма да изберете по CAD подложка, а по файл съдържащ координатите.
Благодаря!