Може ли
Няколко съвета и пояснения за работа с флашка:
1/ НЕ РАЗЧИТАЙТЕ НА ФЛАШКАТА КАТО НА ОСНОВНО И НАДЕЖДНО МЯСТО ЗА СЪХРАНЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ!!! Нагледал съм се на флашки, попаднали в пералнята, или с огънати USB куплунзи от това, че някой ги е закачил с ръка или коляно, докато са включени. Шансовете за спасяване на информацията от такива са ниски.
2/ Информацията на флашката макар и рядко се съсипва и ако носите флашката на машини с различни версии на Windows. Ако у вас сте със 7, а на работа с XP или WIN 8 (засега нямам наблюдения за WIN 10) вероятността да се повреди информацията е доста голяма. Не знам защо става, но многократно съм опитвал да спасявам информация именно от такива. Затова не разчитайте на флашката като място, на което да държите единственото копие от важна информация. Тя е по- скоро като едно време „дискета за прехвърляне”.
3/ При „грубиянско” изваждане на флашка или друг хардуер можете не само да загубите информация, но и да си повредите флашката, USB порта или в лошият случай и двете. Особенно неприятно е, ако това стане на лаптоп, понеже практически няма как да бъде ремонтиран. От пръв поглед се сещам само за два хардуера, които не излизат на иконката, за която спомена инж. Цукев – приемо-предавателят за безжична мишка и електронният подпис. Повечето съвременни безжични мишки са с приемо-предаватели, които едва се подават от корпуса на машината и много рядко се налага да се вадят, а за подписа – ако го ползвате рядко оставете подписването и изпращането на документите за накрая преди изключване.
ЗАБЕЛЕЖКА: Понякога от иконката не можете да изключите флашката. WIN дава съобщение, че устройството е заето. Причината е, че или имате отворен документ или стартирана програма от флашката, или файловият мениджър има отворена папка във флашката дори и нищо да не правите, или понякога интернет браузъра скрито прави нещо с флашката и можете да я затворите едва след като затворите браузъра си, или антивирусната програма се занимава с нея.
СЪВЕТИ: 1/ По подразбиране инсталацията на WIN оставя отворени иконки на системни приложения и процеси на малко по- скрито място. За да не забравяте да изключите флашката намерете иконката и я провлачете в лентата до часовника в таскбар-а. (това на WIN7) Същото можете да направите и с иконките на скайпа и каквото си пожелаете.
2/ Ако въпреки всичко флашката не се изключва от иконката, или ви свиди да си затворите интернет страничките, то „приспете” компютъра си или го „хибернейт”-нете и когато чуете да спрат вентилаторите – тогава я извадете. Тогава няма активен вход/изход на USB порта, евентуално само захранване (което следи за събуждане през KEY/MOU и няма да стане беля. Хибернацията е удобна и за друго – машината заспива или се замразява и при включване отваря всички прозорци и приложения както са били със започнатата работа, дори и повечето от интернет страниците, които са били отворени – на аула, фейсбука и др. Някой страници все пак имат таймаут но са малко. Помни ги дори и да изключите машината си от електрозахранването. Проблем с хибернацията може да има само, ако драйверите на Power Management-a не са точните. Привидно в Hardware Monitor-a изглеждат нормално, но не работят. С фабричните драйвери това не се получава, освен ако нещо не е донастроено в менюто на BIOS-a където също има Power Management опции. Често тия, които правят инсталациите обаче не им обръщат внимание. Ако хибернацията ви работи и я намерите за удобна – лесно можете да настроите компютъра си да не се изгася, а хибернейтва. Можете да го настроите за постоянно от тук:
Показаното с копирането на файлове с провлачване от или на флашката всъщност става винаги, когато копираме по този начин файлове от едно дисково логическо устройство на друго - не само с флашката. Същото става и ако копираме по този начин файлове или папки през локалната мрежа на друга машина, дори и да не е МАП-ната като логическо утройство,
Много полезни и практични съвети, относно флашка, копиране и съхранение на файлове. Разбираемо и нагледно поднесени. С благодарност към инж. Ангелов