Защо РН?
За разликата м/у анализа и цената в съответната позиция, а именно: 1,78 лв./м3 с/у 1,96 лв./м3 за масовия изкоп; 0,69 лв./м2 с/у 0,76 лв./м2 за ръчното подравняване и 10,78 лв./м3 с/у 11,86 лв./м3 за ръчния изкоп може би разбрах (сигурно е от печалбата 10 %), но защо е написано РН (разходна норма), като това е НИ (норма изработка). Разходна норма е, примерно, ? м3 или ? кг цимент или ? л вода, или ? м3 пясък или чакъл отиват за 1 м3 бетон, марка еди коя си, ? м3 дървен материал отиват за 1 м2 дървен кофраж, ? бр. електроди отиват за 1 м' заварка еди какъв си вид и т.н. и т. н. Това е РН, а, примерно, от съставените анализи 2,8 ч. ч. е времето, необходимо за изкопаването на 1 м3 земна маса от 1 р-к (изкопчия), степен 01, т. е. това е НИ, а не РН. И т. н. и т. н.
НИ към 1 час е 1/Нвр и съответно към 8 часа е 8/Нвр. Това е общият отговор.
Това би трябвало да ти свърши работа. Иначе ако искаш да влезеш по - навътре в ценообразуването опитай се да почетеш старите норми УСН и ТНС. Аз лично съм преписвал няколко книжки в следствие на една задача, която бях поел, но ползата за мен беше изненадваща.
Разликата между анализната цена и цената в съответната позиция се дължи на начисляване на печалба, която не е "видима" в анализа. Би следвало и тя да е елемент от анализа, съответно от анализната цена, респ. видима.