Може ли Print Screen-изображение да се отвори във Photoshop?
Здравейте, искам да знам дали е възможно PrtSc-изображение да се отвори във Photoshop. Ситуацията е следната: имам чертеж направен в AutoCAD, като съм създала pdf за разпечатване, но истинската ми цел е да вкарам чертежа в word като снимка (задължително трябва да бъде в мащаб и с определени дебелини на линиите). След като имам pdf (задавам 100 % на изображението), използвам PrtSc и го отварям в Paint, там изрязвам частта, която ми е необходима, но при запазване на файла във формат .png, дебелините на линиите от чертежа се уеднаквяват. Има ли начин всичко това да се случи с помощта на Photoshop и да получа желания резултат?
Дебелините на линиите не би трябвало да се променят. Единственото, което може да се развали, е резолюцията на изображението. Когато му дадеш Print Screen, ти взимаш резолюцията на екрана и загубваш детайлите. Чертежът ти сигурно се печата с 300dpi, а ти го превръщаш приблизително на 72dpi. Трябва да отвориш PDF файла във Photoshop и от там да го изрежеш с crop, запишеш с 300dpi png и вкараш във Word. От там го оразмеряваш на колкото трябва да е, ако не е станало автоматично
Благодаря Ви, получи се точно както трябва.
Чудесен трик! PDF от CAD чертежи, отворени във Photoshop и записани като PNG запазват своята прозрачност и след импортиране във Word. Това не става след Print Screen, през Paint и после във Word. Освен това по-голям PDF, съставен от няколко CAD чертежа в различни прозорци в един Layout, влиза с резолюция 300dpi, може да се мащабира например на 25% с цел по-лесно откриване на това, което търсим и да се изреже с crop. Няма нужда от 100%, защото качеството е същото. В показаните снимки се вижда, че от голям PDF чертеж са изрязани съответно армировъчен, кофражен и план за дървена покривна конструкция. Във всички случаи се получава тази прозрачност.
Известно е, че апетитът идва с яденето. Затова реших да проверя какво става с CAD чертежи, които не са правени ръчно /тъй да се каже/, а чрез например най-интелигентния /според мен/ инструмент в AutoCAD - VIEWBASE. Става въпрос за автоматични разрези, погледи и пр. Оказа се, че този "трик" работи и в тези случаи. Запазва се прозрачността и импортирането им в Word, дава възможност за различни визуални ефекти.
Иска ми се да добавя още нещо по тази тема. В началото на 2016 г. става задължително проектирането по ЕВРОКОДОВЕ /засега е задължително само за обществените поръчки/. Разбира се ЕВРОКОДОВЕ са "кошмар" за инженерите конструктори. Друга философия, други означения и един "куп" огромни книги. Архитектите обаче още се "ослушват". От 10 архитекта най-много един двама имат бегла представа. Сякаш не се отнася и за тях?! Дори не са и чували например за регулярност на сградите в план или във височина. Показват си картинките на така наречените "възложители" и ако те са красиви и "хващат окото", "дерзайте специалности". И ако, както в повечето случаи досега, нямат нищо общо с изискванията на ЕВРОКОДОВЕ, да му "мислят" най-вече конструкторите. Да оставим по-тежкото и сложно проектиране, но конструкциите стават значително по-скъпи. И е "виновен" конструктора. А грамотният архитект трябва да обясни на клиентите си, при кой вариант ще бъде по-скъпо или по-евтино. Или редовно да се консултира с конструктора си. Но при лъжепазарната икономика в България, и архитектите, като си направят проектите, търсят по-евтиния конструктор. Аз не съм чувал за архитект, вкаран в затвора за "кофти" проект. Един харесал, друг пък не разбирал, но не бил съгласен. Само конструктори са "опандизвани". Да "чукна на дърво", но на всеки конструктор може да се случи. Дори и при добър проект. Откакто измислиха строителния надзор, който е важно звено, но в масовия случай в България е "алта-балта". Авторският, който е задължителен, не се плаща добре и всичко е оставено на стр. надзори. И с право хората не искат да плащат за авторски /макар, че той е най-важният и отговорен/, защото и без това ги товарят със сериозни пари от строителния. Затова предлагам, след като се пусне курса за проектиране с ЕВРОКОДОВЕ, на архитектите специално да им се предложат безплатно първите два модула, поне малко от малко да се ограмотят. Защото "вечната битка" между архитекти и инженери ще излезе отвън всякакви граници.
Не съм се занимавал с Аутокад. Но Уърд/от офис 2013 нататък/ може да отваря пдф файлове/не всякакви разбира се/ Никой ли не е опитвал този вариант? Предполагам, когато са чертежи, уърд не може да се справи, защото основно търси изображение на текст. В блога на Аула също е писано по този въпрос - https://aula.bg/blog/word-izobrajenie-pdf/