Въпрос към урок: Вектори (Vectors) от курс: Photoshop Web Design

Как да превърнем растерна картинка във векторна?

Фотошоп Fastweb Photoshop Фотография Графика

Здравейте, дали ще е възможно да качите подробно описание на отделните стъпки, необходими за превръщането на растерната картинка във векторна? PDF файлът от по-предишния урок ни бе от голяма полза :)

Благодаря много предварително!

Ако картинката се преобразува до Smart Object, правим точно това. В скрийншота се виждат двата слоя с едно и също изображение, но слоят Layer 0 Copy е преобразуван до Smart Object. Извършена е трансформация смаляване на двата слоя и завъртане. След като приемем тази трансформация, правим нова трансформация за увеличаване на изображението и резултатът е налице - изходният растерен вариант се размазва, а векторизираният си запазва качеството. 

 Smart Object по принцип е може би задължителен, когато трябва да скалираме изображението. Но това ще ни помогне до определен размер: а именно до първоначалния. От там нататък при възходяща градация на скалиране, растерните изображения просто се пикселизират. Аз не познавам курса за векторни изображения, но там вероятно се дава отговор на въпроса как от растерни-във векторни. И до каква степен това е може би възможно. Прилагам скрийншот с изображение с малки размери-851х315, но ще проверя и някое друго с висока резолюция. Разбира се растерно.

Тук 1 е намалено изображение след прилагане на Smart Object
2 е намалено и отново увеличено до оригиналния му размер
3 Отново приложен  Smart Object, но при увеличено скалиране.

Направих проверка с прилагане на Smart Object на растерно изображение с много висока резолюция. При екшъните диск С почервенява много бързо. Очевидно е, че при увеличаване на скалирането над определена степен, дори и при това изображение, което е PNG, т. е. със слоеве и прозрачност, растера не става вектор. Или само прилагане на Smart Object няма да свърши работа Iva и понеже забелязах в профила ти, че си записала курса за векторни изображения, очаквам сама да си отговориш и да споделиш с такива като мен, които се занимават с дизайнерски курсове само от любопитство и за кеф.

Ако изображението е много малко и с ниска резолюция, не е възможно да се подобри твърде много. Бихме могли най-напред да увеличим размерите на изображението и разделителната способност, след това да го подсилим с дублиране на слоя и обединяването на получените два еднакви слоя, но това е минимално подобрение.

Преобразуване на растерно изображение във векторно може да стане в  Illustrator с Image Trace, но разбира се, плавното полутоново преливане изчезва.

Здравейте! 

По темата за искам да каже, че векторните изображения са всъщност графични изображения съставени от отделни обекти, изчислени с математически формули, функции и др. Най-популярните програми за създаване на векторни изображения са CorelDraw, CorelDraw Designer и Adobe Illustrator. 
В Adobe Illustrator с Window/Image Trace или с инструмента Pen, се създават вектори. 
В CorelDraw с десен бутон на изображението, ако то е Bitmaps, избираме Trace Bitmap и съответния най-добър вариант за вектор; или с инструментите: Pen Tool и Shape Tool. 
Трябва да се внимава с оцветяването и със сенките. Резултатите са различни от растерните изображения. Ако проекта трябва само да се печати не е необходима тази интервенция.

Има две важни функции на Smart Object във Photoshop които се използват често от напредналите дизайнери работещи с повече програми едновременно. 


1. Ако едно изображение е векторно и е направено с Illustrator и с Copy/Paste
е вмъкнато във Photoshop с избрана опция  Smart Object то се запазва като вектор и винаги когато кликнем в минимизираната му иконка в  Layers ( за по ниски версии на Photoshop едновременно със задържан клавиш Alt), изображението се зарежда в Illustrator (ако той също е инсталиран на нашия компютър). 
Отваряйки се по този начин в Illustrator ние можем да го редактираме по какъвто начин си искаме използвайки всички възможности на професионалната векторно обработващата програма и винаги когато изберем командата File/Save от Illustrator този обект динамично ще се променя в нашият Photoshop проект. Тази бърза интеграция между двете програми е направена точно с цел всяка програма да се използва по предназначение и все пак да може да се направи един общ проект използвайки възможностите и на двете специализирани програми (едната за векторна а другата за растерна обработка).

2. Ако едно изображение е растерно и вкарано с приплъзване (drag and drop) във Photoshop проекта още преди да бъде оразмерявано (скалирано) трябва да се направи  Smart Object преди да бъде намалено за да запазва оригиналната си резолюция (качество) на изображението. Обаче това не може да го превърне във векторен обект. Photoshop си е специализирана за растерна обработка. Такова изображение си остава растер и при кликване върху иконката му (Layers) просто се зарежда в psb. файл с оригиналната си резолюция в същата програма и пак остава линкнато. Тоест всяка промяна върху него се отразява на копието му в основния проект както е показано в уроците. Тук смисъла е просто да нямаме много слоеве в проекта а всеки по важен обект да си има препратка към свои корекции и слоеве. Но проект който е изграден от само такива Smart Objects може лесно да се преоразмерява без обектите да загубят от оригиналното си качество. Например ако вашият клиент е фирма която иска да промени началният си кавър във всички социални мрежи, вие ще имате един дизайнерски проект който трябва да направите, в много различни размери и тогава метода за превръщане на всички обекти в  Smart Objects още преди да са скалирани е най-подходящ. 

А снимка не може да стане вектор без да не се превърне визуално в илюстрация. :-) Както казва Михаела математическият принцип на изграждане при растерните и векторните обекти е различен за това и програмите са различни и резултатите постигнати с тях са различни, а и предназначенията на тези резултати също са различни.
Да правиш всичко с една единствена програма е ранен стадий от развитието на един дизайнер особено що се отнася до 2D визуализацията.  Аз лично често работя с най-малко 2-3 отворени програми едновременно и използвам функциите за тяхната интеграция за да мога бързо да превключвам и да ползвам и комбинирам силните страни на всички тях взети заедно :-)

Ето това е векторно изображение създадено с Илюстратор.Само че не с Автоматичен трейс а всичко е правено на ръка.

А аз Десислава, какво да правя с растерни изображения, които са малки по размер и дори да ги "смартна", не мога да ги увеличавам, защото се пикселизират. Не съм дизайнер, а един обикновен строителен инженер, който харесва дизайна, но ползвам Фотошоп в моята професионална работа по доста въпроси. А да изучавам подробно векторен софтуер ще ми е интересно, но в моя случай ще бъде загуба на ресурс от време и енергия.

С приятелски поздрав: Цанко Дилов

Tова за което питаш Цанко е най-голямата мъка на всеки дизайнер. Пикселите в растерните изображения могат да се намаляват успешно от повечето графични програми но да се увеличават като бройка не могат. Трябва оригинала да е качествен. А когато увеличаваш едно изображение като общ размер то остава със същия брой пиксели съдържащи се в него с каквито си е по начало и за това те стават все по-видими. Има програми като PhotoZoom Pro например, които се опитват изкуствено да увеличат пикселите в изображението но техните резултати все още не са завидни. За сега молим клиентите за по-добри снимки или пък изкуствено завишаваме резолюцията но това води до леко замъгляване на обектите в снимката. А това което е показал колегата Илиан горе се постига с ужасно много труд и добри познания на векторна програма. :-)

Прочетох, че Гугъл работят по подобряването качеството на неясни снимки, чрез използване на постиженията на изкуствен интелект, невронни мрежи, ... което веднага заинтересувало полицията, а може би и много други ... За сега обаче само експериментирали - https://vesti.bg/tehnologii/google-vyzstanoviava-neiasni-snimki-kato-po-filmite-6065176

Илиане ,мога ли да те помоля за първоначалния вариант на снимката с часовника преди обработака , ако я пазиш де ...


Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.