КАК ДА СЕ ИЗВЪРШИ АВТОМАТИЗИРАНО СРИЧКОПРЕНАСЯНЕ?

MS Word Microsoft 365 Тайните на Word Текстови документи

Преди много години, когато работихме под MS DOS, набирахме текст в PE2 или PE3, после ошрифтяването извършвахме в друга програма (Издател, Page maker) и на това му казвахме "предпечатна подготовка", след което разпечатвахме на паус, подлепяхме на астролон и носехме в печатница. Тогава използвахме малка програма, която вмъкваше "скрити тирета" в текста - ascii format (самият термин май беше хифениране) и в резултат се получаваше правилно сричкопренасяне, а двустранното подравняване изглеждаше далеч по-добре, особено при тесни колонки. И ето това е въпросът ми - как може да се реши този проблем, самият WORD няма такава възможност и се извинявам, ако този въпрос вече е коментиран във форума.

Здравей, Ивайло Драганов.

От това, което чета, нещата не са променили.

Да речем, че имаме един текст (снимка 1 позиция 1), той е двустранно подравнен (снимка 1 позиция 2)

Снимка_1

Когато, обаче, започнах да изписвам думата направя, тя започна на горния ред, но поради това, че не се събра.... цялата мина на следващият ред.

Как да направя така, че в рамките, които съм задал, винаги да имам максимална плътност, която максимална плътност да бъде благодарение на пренасянето (на срички) на нов ред с тире на по-дългите думи, които идват в края на реда?

Отивам на раздела Layout (снимка 2 позиция 1 - за по-старите версии това е раздела Page layout), след това в панела Page Setup (снимка 2 позиция 2) отивам на Hyphenation (снимка 2 позиция 3) - Хифениране и от падащото меню избирам Automatic (снимка 2 позиция 4).

Снимка_2

Резултатът е на снимка 3.Думата направя е пренесена на нов ред с тире.

Снимка_3

Интересно приложение, но при мен не можа да заработи. Пробвах и с текст при Аутокад, но не можах да намеря подобни команди. Може би трябва някоя Лисп програма. Поздрави!

Благодаря, не бях забелязал досега тази вградена опция Hyphenation.

Благодаря. Много ясно и точно обяснение.

Мили хора, сърдечно Ви благодаря! В последните три урока показахте някои интересни възможности на WORD, които ще ми бъдат изключително полезни!

Анжелика, супер е че си намери интересни възможности на базата наученото тук, сигурен съм че в следващите уроци ще преоткриеш още доста неща за Word.

Hyphenation, Hyphenation, Hyphenation…

Първите ми опити в машинопис бяха през 60-те, когато в кабинета на баща ми имаше механична машина. Свиквах с клавиатура. След това като студент в Русия си вземах машина под наем... за копейки. Трябваше да се свиква с различната подредба на същата кирилица. Половината дисертация се написах сам на руски без грешка. По-късно в зората на персоналните компютри имах т.н. Триумф Адлер, но електрическа със сменни маргаритки за шрифтове и си оформях документите много, много по-добре от "компютърджиите". Естествено дойде и периода на компютърната еквилибристика с клавиатурата. Много съм благодарен на колегите Ивайло Драганов Драганов за въпроса, на перфектните обяснения на Краси Кръстев и на всички, които проявиха интерес по темата. Продължавам да се дразня когато трябва да разчитам написани изрази уж на български, но на латиница уж писани. Моето включване беше Hwphenation… дано го запомня. Много ценен инструмент.

За сричкопренасянето- когато е избрано Automatik -изпънява ролята си но като ,че ли само за файла в коойто е избран. Възможно ли е да остане по подразбиране и за следващите документи на word? d.piskov

При мен не се активира функцията са пренасяне при избиране на автоматичния режим. Възможно ли е да е заради липсата на инсталиран български език? Написах текст на английски, и се появи пренасяне.


Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.