Защо уникалните стойности при филтър Топ 5 са различен брой и как се премахва този вид филтър?
Здравейте, Имам два въпроса свързани с видеото. Защо уникалните стойности при филтър топ 5 за Ани са три - 66, 42, 40 (общ брой стойности 5) , а тези за Иван са 5 - 47, 38, 37, 36, 34 (общ брой стойности 7), тези за Мария 4 като повтарящите се стойности (45) са в средата на интервала, т. е. какъв е принципът на определяне на топ 5? Филтрират се първите 5 стойности и само ако граничната стойност е повтаряща се ли се добавя във филтъра? Ако повтарящата се стойност е в средата на интервала се филтрират първите 5 дати, без значение колко уникални стойности включва филтъра? И вторият ми въпрос - как се премахва този тип филтър? Analyse\Clear\Clear Filters единствената възможност ли е? Благодаря!
Здравейте, филтър топ 5 се определя от критериите (полетата) поставени в областта на редовете (Rows Area) и определя 5 уникални записа с най-големи стойности. Стойностите може да са са едни и същи, но записите са уникални, не се повтарят. Какво означава запис? В примера в областта на редовете (Rows Area) имате 2 критерия (полета) - Оператор и Дата. В областта на изчисленията - Количество. Общо 3 критерия, които образуват уникален запис - Оператор, Дата и Количество. Филтър топ 5 показва 5 уникални записа за Оператор, Дата и Количество. За последните 3 се повтаря Количество. но записите са уникални - имат различни дати. Същата логика е за Иван и Мария. Ще стане по-ясно, ако премахнете Дата от областта на редовете, тогава ще получите 5-те най-големи количества за всеки оператор. На втория въпрос - достатъчно е да изберете критерия с филтъра - с десен бутон контекстното меню и Clear Filter.
Тъй като и на мен не ми стана ясно, как се получава така, че за Ани има 3 уникално стойноти и 5 записа, а за Иван 5 уникално стойности - 7 полета, за Мария 4 уникално записа, 5 полета..?
Броят на елементите за филтъра Top/Bottom N зависи от стойностите, които съдържа базовата таблица. Когато има повтарящи се стойности, те също се включват и затова се показват повече елементи с повтарящи се стойности, както се вижда в примера за Ани, Иван и Мария.