Може ли едновременно изгледи отгоре и отдолу?

AutoCAD Формула 3D

Може ли с еднократно използване на командата viewbase да се изкарат изгледите отгоре и отдолу, след като съм му задал ориентацията на модела, съответно въпросът ми е и за ляв и десен изглед (два противоположни изгледа). Ако имаме един зар - то да го разгърнем, така че да са видими всичките му страни.

Можеш ли да зададеш едновременно ориентация на модела от няколко страни?!

Мисля, че няма как да стане. Но дори в един лейаут могат да се изведат най-различни базови погледи и разрези с еднократно въвеждане. 

Ако много държиш на еднократна команда Viewbase за разгръщане на страните на един зар, мога да ти предложа следното: правиш един куб и му нанасяш съответните точки - от 1 до 6 по всички страни /да не забравяме и местенето на координатната система/. След това си го копираш още пет пъти, като с помощта на Гизмото завърташ копията на модела в една и съща изометрия за всяка отделна страна с различните точки. Тогава в лейаута с еднократна команда  Viewbase
ще получиш разгърнат базов поглед на всички страни.  Това е ако искаш да виждаш куба. При ТОП ориентация няма смисъл да се прави куб, а един обикновен квадрат и не ти тябва никакъв   Viewbase. 

Смених браузера и прилагам скрийншот

Да, този вариант е удачен за зар. На мен често ми се налага да оразмерявам детайл от конструкция, като той е тип плоча с различни особености (отвори най-вече) от двете големи страни. В моя случай примера със зар не беше много удачен, но отговора ти ми хареса :)

Здравей Михаел,

Честно казано, отговорът ми на твоя въпрос за еднократното ползване на  Viewbase, не беше съвсем коректен. Имаше малка, макар и добронамерена провокация. В смисъл: защо трябва да ползваш еднократно нещо, за да покажеш колкото се може повече неща, след като можеш да го правиш многократно с един клик и да разгърнеш целия потенциал на въображението си? А иначе дали може с еднократен Viewbase да се покажат два противоположни изгледа /примерно ляв и десен/ - разбира се че може. Това е показано и в самия видео урок.
Интересен за мен обаче беше зарът. Какво може еднократен  Viewbase със солид като зар за игра. Това, което ти предложих за цялостно разгръщане на страните му, е не особено добър начин. Направих си някакъв зар, като спазих броя на точките му като на всеки стандартен зар.Освен това го позаоблих за да не се приплъзва при хвърляне /например при игра на табла; при барбут трябва да внимаваме да не станем жертва на зар с изместен център на тежестта/.
Разбира се всичко е с учебна цел, след като "подхвърли" идеята за него. Ако не си направил до сега свой зар, ще спомена, че ползвах основно команди като Fillet Edge; 3D Align; Subtract; Delete Faces; Color Faces. 
За да не бъда голословен ще приложа три скрийншота с еднократен  Viewbase. Пет разгърнати страни показва, но за шестата не му "стигат" силите. И по интересното е, че ако базов поглед е единицата, никъде не са вижда шестицата. И обратното. При избрана изометрия за базов поглед се вижда всичко, но не е разгърнато, а само изометрии.
Между впрочем днес 14-ти март  е денят на числото ПИ /piwas/, който е избран заради сходството му с 3,14. Кратката дефиниция за ПИ била отношението между обиколката на окръжност и нейния диаметър. Но ПИ е ирационално число, което има безкраен брой цифри след десетичния знак , а до сега най-мощният компютър изчислил и показал "само" 1,2 трилиона цифрички. От следва, че окръжността съвсем не е фигура, чиито токи са на равно разстояние от една, наречена център, а по-скоро фигура с безкраен брой ъгли. Затова инж. Цукев в един видео урок /няма да го търся сега/ приложи вместо окръжност полигон с 80 /доколкото си спомням/ ъгъла. 
Като стана въпрос за числа и особено за най-великото ПИ, защото присъствало навсякъде в природата, че даже и във Вселената, си спомних за един професор Брадистилов, преподавател по висша математика в МЕИ. Той беше известен на всички студенти във всички инженерни Институти като "Брадата"- страшилище за кандидат машинните инженери. Имаше за него много легенди, митове и вицове. В един от тях ставаше дума за студент, който бил скъсал не затова, че не знае, не и за отмъщение някакво, а за това, че студентът не е изчислил правилно траекторията на тухлата, която хвърлил по професора. 

Благодаря ти за пълния отговор и нагледните screenshot-ове. Третият се е получил интересен. Честит π празник! (с леко закъснение) :)

Михаел,

Разбрах, че си инженер -конструктор и вероятно проектираш стоманобетонни конструкции на сгради и съоръжения. Аз също. Поздравявам те затова, че се обучаваш в този чудесен курс AutoCAD 3D. Убеден съм дори, че всеки инженер трябва да се запознае с този курс. И не е само за това, че ще бъде с едни гърди  пред конкуренцията, която винаги може да го догони. Изградил съм си цяла теория  защо е необходимо 3D моделирането от инженерите. И особено за инженерите- конструктори. 
Понеже аз съм преминал този курс и макар, че колкото пъти се върна към него научавам и още нещо, бих могъл да отговоря /а и не само аз, разбира се/ на въпроси, които имаш във връзка например със моделирането на масивни или метални конструкции. Ако прилагаш и по някой скрийншот, ще бъде още по-добре.
Не знам как ти е хрумнала идеята за зара, но се оказа, че дава много и прегледна информация. Не е проблем да се моделира един първичен солид като куб в зар, но шестте му страни са с толкова изчистена информация, че веднага можеш да се ориентираш къде е в пространството всяка страна.
Аз пък научих нещо, за което не се бях замислял много. Ако се проследи  Viewbase с базов поглед единицата, ще забележим, че тя се появява във всички изометрии. Същото е при шестицата при базов поглед 6. 
Зарът си е зар, но истината е, че всеки  3D модел ще реагира като него. И веднага направих проба с 3D модел на една селска /защото се строи в едно село/ къща. И вече предварително знаех какво ще получа. Ще приложа и едно изображение за достоверност.  

Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.