Може ли да задържите за малко?
Стоп, стоп, моля! Как става тая да се определя коя задача точно след коя да започне, напр. защо 5-та непременно след след 2-ра, а не след някоя друга, 6-та след 5-та и 3-та и т. н.; как се решава на коя задача да се сложи lag (дали да е положителен или отрицателен - как?) и на коя - не? Все неясноти. Моля за по-подробно разясняване. Благодаря.
Коя задача е следваща и коя предходна се учи в Университета (УАСГ) в катедра "Технология на строителството"; Нали стената не може да бъде измазана преди да я иззидаш.....................
Това е така, но с какво помага Project тогава освен с изработването на графика? Съставните му, съставните му елементи са от съществено значение и едва ли те се определят само и единствено така да се каже "ръчно" и в зависимост от опита и рутината, придобити от наученото в УАСГ и практиката. Нещо много относително и неопределено ми се струва това. Не може да няма все пак някакво, макар и частично унифициране.
Принципно за определяне на продължителности можеш да използваш Нвр и НИ от базите данни с разходни норми, но това е трудоемък процес.
Това е единствения изчислителен начин за определяне на продължителността на дадена задача.
Г-н Иванов, моля да не забравяте, че тук се учи софтуер, а не как да си подредите задачите в собствения проект. Все пак Вие ще го използвате за свои цели и се предполага, че трябва да знаете кое след кое е и колко време отнема, а Microsoft Project е инструментът, който помага да подредите нещата визуално, с необходимите ресурси, да си онагледите връзките и съответно да управлявате риска - за да видите веднага какво се случва в целия проект ако промените 1 нещо. Дали в настоящия пример ще са строителни работи, дали се обвързват задачи 2 и 5 или 3 и 5 е въпрос на конкретния проект.
"Стоп, стоп, моля!" ;) колеги, разбирам, че MS Project по някаква причина се е наложил като стандарт в строителното проектиране/планиране, но приемете, че тук има хора, които не са минали през спартанската школовка на УАСГ. В някои проекти (изследвания) първоначално не е ясно кое е стената, кое мазилката и за колко време узрява бетона и точно за това изучават този софтуер, заради гъвкавостта. За планиращите в зоната на здрача ще препоръчам да се поинтересуват от съставяне на диаграми ПЕРТ и определяне на критичния път. Успех!
Аз ще споделя моя опит с плановиците. По проектите по оито съм работил, специалиста по графиците се срещаше със съответните специалисти по отделните направления (строителни спец., електро, механична част и т.н.). На пракрика те са хората които помагат за изграждане на съответните технологични последователности, продължителности и т.н. Когато имате мини проект, който зависи от вашите решения от една страна и съответно от други хора (например довършителни работи за жилище), информацията се събира от съответните изпълнители и се въвежда в програмата. Така можете да получите ясно проследяване на самия проект. Успех