Въпрос към урок: Вектори (Vectors) от курс: Photoshop Web Design

Как се векторизира по дадено изображение с Pen tool???

Този път въпросът ми е малко генерален и на някой може да им се стори смешен, но дори след като изгледах внимателно видеото, не съм убедена, че мога да векторизирам дадените растерни изображения. Дори не съм сигурна как правилно се подхожда. Съгласете се, че във видеото се създават нови форми върху празно платно, което е различно, а и неща, които на опитните с Photoshop им се струват логични, може първоначално да не са такива за новобранците. Не искам да критикувам иначе хубавия курс, на който се записах с голямо желание, но за човек, който няма грам идея какво е Pen tool и за пръв път го използва, не става достатъчно ясно какво се случва, изобщо как да направя това, което си представям, къде да си сложа точките, за да мога след това да ги коригирам, без да си деформирам тотално формата и т.н.. Може би трябваше да направите и кратък видео урок или pdf с инструкции именно за това векторизиране на готово растерно изображение, защото в упражнението от урока за селекции напр. обяснихте в допълнителен pdf доста по-лесни неща стъпка по стъпка, а тук неопитните като че ли сме оставени да стигнем сами до отговора.

Интересен ми е курса и поздравявам всички, които са вложили труд и време в него, но все пак колкото и да искам да си направя всички задачи, с тази за момента не знам как да се справя. Благодаря предварително за всякакви инструкции и съвети :) Поздрави!

Аз понякога влизам в Uroci.net, където си намирам някой урок за упражнение. 

Хах, нещо се е постнал този въпрос два пъти и се чудих къде да отговоря :D Но изпитвайки трудност тук като много хора, предполагам, се радвам да споделя, че след като се поблъсках днес над растерните картинки, май му "хванах цаката" :) Накратко (според мен), идеята е с Pen да очертаем пътя (path) на картинката елемент по елемент, започвайки от общия силует. Преместваме си Path-a отдолу примерно, защото все пак правим нова картинка, с color picker-а цъкаме на съответната част от оригиналната картинка за да вземем абсолютно същия цвят и той автоматично ще се появи долу, където са primary цветовете в квадратчетата. Въпросния path, който сме направили го правим на Shape и би трябвало даже веднага да се самозапълни с цвят при тази промяна. И ето имаме векторна форма. Върху нея вече наслагваме другите части по абсолютно същия начин - окото, клюна на птицата и т.н. и ето че image-а е "прерисуван", но вече е векторен и така качеството му няма да падне.
А относно pen tool, малко си е гаден за начинаещи, защото наистина не се усещаш веднага коя линия накъде отива и защо, и неволно обезобразяваш формата си. Но като се следи как вървят очертанията на формата си слагаме просто anchor points на логичните места - където има ръб например, някаква извивка, която бележи нова права и т.н. - съединяваме "опорни точки", така да се каже и после с convert курсорчето нагласяме линията между тях как да се извие за да върви по формата. И това е, работим с paths и когато имаме path, който ни устройва, може да си го направим на shape, за да стане някаква картинка вече, не просто път. 

Ще се радвам някой да потвърди, ако метода ми е правилния, или обратното :)

Аз го правя по същия начин, само поставям векторния слой (с намалено Opacyti) над растерния -- така виждам по-добре формата от растерния слой. И колкото по-малко на брой са "опорните точки", толкова по-плавна и чиста е векторната форма. Трябва да се опитваме да правим извивките с "ръкохватките", излизащи от точките, а не с добавяне на нови точки.

Метода с прерисуване е най-точен,но за начинаещ иска време,иначе получения резултат е много задоволителен! 


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация