Може ли  променям размерите на шаблон така че да не нарушавам дистанцията между векторите?

CorelDraw Векторна графика Графичен дизайн с CorelDraw

Здравейте, Имам следното питане: Направих опит да начертая рамка за икона , която трябва да послужи за работа с плоскопечатаща машина или други машини с ЦПУ (без значение). Същата рамка бих искал да използвам шаблон за генериране на още рамки с различни размери. Условието което трябва да се спази е дистанцията между различните вектори да се запази една и съща след промяна на размера. На фиг 1 се вижда първоначалния обект на който дистанциите между векторите са следните: 25мм, 5мм, 5мм, 5мм. Какво се получава при промяна на размерите чрез „скалиране“: Фиг 2 :След пропорционално „скалиране“ на обекта дистанцията между векторите се увеличава, при скалиране по X или Y в едната посока дистанцията се спазва , в другата се увеличава и като цяло фигурата се разваля. Отделно установявам при първоначалната фигура че след пропорционално скалиране , дистанцията в горната и долната част на обекта , вместо 5мм е 6,09мм (но това не е толкова важно). Може ли и има ли бърз и кратък начин при който мога да променям размерите на този шаблон така че да не нарушавам дистанцията между векторите? Тъй като операцията ще се повтаря многократно може би използването на макрос е решение , но аз все още не съм стигнал до там , а и до клкото знам той се генерира от първичните и по-прости неща….Дано да съм се изразил правилно….. сега е 02:10 след полунощ :)

Здравейте,

Шаблонът трябва да е оформен по различен начин, за да няма промени при скалиране. Предлагам Ви лесен вариант с 2 обекта. В случай, че външното очертание на рамката е фиксирания размер и тръгнем от него, се прилага Inside Contour с 1 стъпка от 25 мм. По получения вътрешен правоъгълник се оразмерява силуета на прореза, към който също се прилага Contour, но с 3 стъпки х 5 мм. (Ако се тръгне от прореза към периферията, се разменя последователността на обектите и се обръща посоката на ефекта.)

При използване на шаблона двата обекта се оразмеряват последователно, а не заедно. Накрая всяка крива и нейния ефект се разделят с Break Apart и се изтрива излишния по-малък правоъгълник.

Макрос също е вариант, но за комплексни операции не е достатъчно единствено записване на последователността от действия, нужни са познания за редактиране на кода.

Здравейте , Благодаря за вариантите които ми предложихте. Те са работещи , но ми се иска по-съкратен вариант(естествено :)). Информацията която спестих е че всеки отделен вектор е различен слой. Обектите които трябва да се модифицират за ден са окло 300, опасявам се че допускането на грешка ще е много вероятно. Бихте ли споделили с Краси Кръстев този въпрос? Решение в Аутокад също работи, просто да се въвеждат само координати по X и Y. Иначе с обичайните инструменти става , но е доста дълго :( Курсовете са суперрр Желая ви спорна нова година :)

Най-простият вариант : на друга страница (за да запазиш изходния вариант) копираш всички елементи и ги обединяваш в една фигура. Новият обект посочваш с Шейп тул. Ако искаш да разтегнеш по вертикала , селектираш всички възли в долната половина на фигурата и със здържан ШИФТ теглиш надолу. За да постигнеш желаният размер по вертикала, трябва педварително да пуснеш хоризонтален гайдлайн на необходимото ниво и да подравниш по него. Ако искаш да ратегнеш по хоризонтала, правиш същото с възлите от лявата половина на фигурата. Или с дясната половина.


Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.