Възможно ли е чертеж от AutoCAD да се зададе за изпълнение на CNC машина?
Може ли със чертеж от autoCAD 3d да се сработи със G-код за CNC машина да се изработи детайл???
Здравей, не съм машинен инженер за това не бих могъл да дам най - добрия отговор на този въпрос, но доколкото знам една CNC машина работи най - вероятно с някаква си нейни кодове, и съответно информацията от CAD с помощта на CAM sofware трябва да се превърне код подходящ за CNC машината.
Благодаря ти за отговора,така си мислех и аз дано някой се включи с още полезни мнения.
Здравейте за въпроса по горе може да се работи с чертеж на autoCAD ,изработвах ме ги в autoCAD след това ги поставях ме в софтуера с който е машината ,в случая беше център машина с софтуер АртКам и той автоматично го обръща в G код . Надявам се да съм бил полезен.
да наистина ценна за мене информация и важна,защото сеналага да се оправям сам със накава машина.
Потърси в форум с твоя софтуер и попитай там точно как става ,доста от колегите работят предимно с AutoCAD и щети помогнат ,защото е бърза и много точна програма и най вече дава големи възможности за направата на всякакъв детайл с абсолютно точни стойности ,а на каква машина работиш и с какъв софтуер,може да има и тук колеги които да ти помогнат ,дай подробности.
Машината е PADE наричаме го дървообработващ център и правим детайли за маси и столове,Нямаме програмист във фирмата идва от друго място с тотови чертежи но не иска да говори по въпроса със мен.аз за сега съм само оператор и виждам софтуерPADE EASY който ми е на екрана и наблюдавам как работи машината а компютъра е разположен май на CAM модула във който цнам че забожда флашката със проекта и готово.аз съм се самонатоварил с това да се науча да чертая и нагласям машината.така че всяко мнение ще ми е крайно полезно.
За съжаление не съм работил с този софтуер надявам се да има колега който да е работил с този софтуер и да може дати помогне.
дано се появи някой да до пренесе със още яснота но ти благодаря за отговорите!
Здравей,Владо, аз съм правила програми за лазерно (2D) рязане със някакъв постпроцесор към АутоКада, а във фирмата, в която работя в момента подобни програми се правят като DXF файлове от ауто кад се вкарват в една протрама DraftSight. Пак става въпрос за 2Д рязане. Знам, че за по-сложни детайли се използва много СолидУоркс, но пака не мога да дам много подробна информация. Успехи!
Здравей за сега се справям като Работя със Inventor CAD+CAM HSM 2016 Professional.Навлязох надълбоко във това проектиране и програмиране на тези CAD i CAM системи и за сега съм на вълна постпроцесиране конфигурации за различните машини и се каня да запиша и новият курс тука по Inventor който съм сигурен че ще ми даде сериозен ШУТ за професионалното ми развитие.Благодаря ти за включването:)
А случайно, с това постпроцесиране, може ли да се правят програми за по-сложни детайли, имам предвид за обработващи центри? Дай малко повече инфо, ако имаш време.
постпроцесиране имаме само във CAD+CAM системите a autoCAD e само CAD система там не можем да правим машинни симулации или така нареченият Mashining.Такъв има само във Inventor и всички останали програми които са ориентирани за машинно проектиране(CAD-CAM системите).Постпроцесорите са всъщност виртуалните машиниили системи като Fanuc,Osai,Mazak и още куп други.Постпроцесорите са скриптове които генерират така известният ISO-код или познатият ни G-код след CAM програмирането,тоест машинната симулация.В случаят със Inventor Постпроцесорите са базирани на Javascript и всеки който го владее може да си направи каквато програма си иска.Аз работя със AlphaCAM на машината а Постпроцесорът(контролерът) e Osai10.Изработваме големи криволици и всякакви сложнотии стига да си ги начетаем във съответната CAM/CAD система.Ами това е общо взето което аз съм успял да изуча сам до тук.
Браво на теб. Ти ми изнесе цяла лекция по темата. Май ще трябва и аз да се поровя, защото много скоро ще ми се наложи да направя и аз програма за някоя криволица.
При нас във дървообработването са много тегави нещата,доста е бедно от към литература.Ти във каква сфера ще приалагаш действията?Радвам се че съм бил полезен!
При мен е по-разнообразно, даже да се чуди човек кое да си избере - машиностроене. По-точно - машини за хранително-вкусовата промишленост, но всичко е от неръждаема стомана. Има и софтуери и машини и литература колкото искаш, само да имаш време да четеш и възможност после да си оттренираш прочетеното на практика.
Всеки софтуер за CAM рабори с DXF файлове.
Проблем има когато трябва да се обработят много арки, които правят дъгата на конкретен детайл.
Работим с няколко различни центрове с различен софт и постпроцесор, но всички приемат DXF файла. Има два варианта основни. Едниният е да се правят промени в Када и да се записва в DXF, а другият е да се обработват файловете директно на специализираният софтуер който идва с машината.
Ако с още мога да бъда полез съм насреща.
Здравейте. Моя опит е, че чертежите, направени в AutoCAD създават сериозни главоболия на CNC машините. Всяка модерна машина си има собствена програма за чертанe, която има ограничени настройки за чертане, но всички настройки за рязане. Тези програми разбират основно векторни файлове- eps ili cdr- което автоматично означава преобразуване в eps или чертане в Corel / най често срещано в рекламния бранш/. Последните години подобряването на PDF улесни векторното им преобразуване в Corel. Вече има и специализиран Corel, който коректно отваря DXF. Проблемите основно са с дъгите и кривите линии създадени в AutoCAD. Сега виждам , че в последните версии има доста инструменти подобни на тези в Corel. Моя съвет от личен опит е: Ако ви се налага да създавате файлове за CNC машина / основно някакъв рутер/ , научете основните позиции при Corel и малко от G- кода на машината. Тази комбинация е изпитана с години и все още е актуална, защото най- новите машини са все още много скъпи и на повечето места се работи с по стара техника.
Приемственост, традиция, единство ! Народната мъдрост гласи;-Всяка работа си иска майстора! Бързото развитие и въвеждане на новите технологий съвсем не означава да се отнасяме с пренебрежение към непреходните ценности.Нима искате да получите сдъвкана храна и да ви лишат от удоволствието да се усъвършенствате? За да станете и вие добри,и да" нагзите в дълбоката вода", ви трябва учител;майстор в конкретната област. Това няма да ви лиши от уникалноста и съвсем не означава,че с времето няма да станете по-добри от учителя си! В конкретния случай подаванено на цифрови данни от 3d чертеж на CAD към G-код на специфична цифрова машина е в много голяма зависимост от сложността на обработваните повърхнини и от безграничните възможности в зависимост от вида на обработвания материал възможности на цифровата машина ,количество използвани инструменти за обработка и необходимост от тяхното модифициране за изпълнение на уникални операций.Ако обработвате малко на брой равнинни и ротационни повърхнини;няма да имате проблеми,но при нещо по-сложно и уникално е добре да се консултирате с човек ,който го е правил,макар и не с цифровизирани машини.Имам "удоволствието" да се "насладя" на камари бракуван материал,от опита на двама инженери;единият специалист в чертожен софтуер,другият CNC специалист, които се опитват да стиковат двата софтуера.Липсата на майстор,който разбираше от спецификата на конкретната работа беше крещяща.
Генерирането на чертеж или модел се прави с CAD софтуер (Computer Aided Design) т.е. програми като Auto CAD,...; Pro/ENGINEER, Solid works, Solid Edge, Rinoceros,... CATIA... и много други подобни, имащи до известна степен различен интерфейс но сходни команди, според преценката на фирмата производител и допитването и към своите клиенти. Този чертеж, респ. модел служи за изготвянето на съответната програма с помощта вече на друга софтуер - CAM (Computer-aided manufacturing), т.е. програми като Visi CAM,..., Surf CAM. Изготвената програма вече се въвежда и разпознава от системата CNC (Computer numerical control) с преносима памет или директно. По този начин човешката мисъл преобразувана от електронен сигнал в електрически и чрез механично преместване на глава, вретено, супорт, маса,... чрез съответните преводи на съответната машина при производството на детайла. DNC означава Direct Numerical Control - при управление с множество машини. Производителите на системи CNC, са Сименс - Германия, Фанук - Япония,... и други фирми и държави. Според типа производство машината дали е металорежеща, дървообработваща, - обработващ център, фреза, струг или топяща метала - лазер, плазма, газорезна,..., шевна, заваръчна,...
"... преобразувана от електронен сигнал в електрически ..." ????
:) от дисплея и процесора преминава през жици...
А ако връзката между компютъра и обработващия център е през Wi-Fi, тогава как става ? ;-)
Машината на която работя е свързана чрез такава връзка със лаптопа ми във офиса на който си изготвям предварително програмите но машината не може да работи като следи програмата през тази връзка изпращам я до машината или със флаш памет и там се случва всичко със n-кодерите,става дума за стругов център със система фанук 18-T.
имам пост процесор за AUTOCAD който може да изкара G-код за лазерно рязане. Инсталира се през AUTO LISP
А някой замисля ли се какво съдъжа като информация G koda , който е необходим на която и да е CNC машина ...?
През последните дни се запознах с една много достъпна програма - QCAD CAM, която създава dxf файлове. Струва стотина евро. Това е в основата си 2D програма, но може да се настрои да изреже улей с определена дълбочина, по-малка от дебелината на заготовката. В този смисъл програмата работи и като квази-3D. За съжаление сайтове като xometry.com не възприемат диалекта, на който е написан dxf файла. Доколкото разбирам основният проблем е преминаването на режещия инструмент от праволинейна траектория в полукръг. Има ли някой, който е ползвал QCAD CAM и дали някой би имал желание да пробва на своята CNC машина дали би изработила детайл конструиран с въпросната програма?