Има ли възможност за създаване на йерархия от групи?

Организация на проекти с AutoCAD Sheet Set AutoCAD Sheet Set Организация на проекти с AutoCAD Sheet Set

Здравейте, има ли възможност да създадем някаква йерархия в групирането. Пример: Искам да имам Sheet Sub Set - Идеен проект, в него два други Sub Set - Ревизия 1 и Ревизия 0, Съответно после Технически проект, и в него още две групи и т.н.?

Здравей, Милена.

Идеята е супер!

Попринцип не е проблем да създадеш Sub set структура на няколко нива (снимка 1 позиция 1)

Снимка_1

Но трябва да се внимава, след това как се връзват полетата (fields) и да се има предвид условието един Sheet = един чертеж, което предразполага, че вече вмъкнат един sheet (Layout) в даден sheetset следва че ако искаме да го вмъкнем още веднъж, то ще трябва да направим копие на sheet-a.

Освен това не бива да се пропуска и факта че задавайки името на обекта в sheetset - a то обикновено се задава в антетката, това име може да звучии по един начин в ИП, по друг в РП, може да смени по време на ревизиите.Освен това обикновено датата на издаване на проекта също се задава на ниво sheetset. Горните няколко насоки изхождат от това че Sheet set - a сам по себе си има Custom properties (снимка 2) - в който може да добавим полета, който са общо валидни или за Sheet set - a или за отделния sheet (снимка 3 позиции 1 и 2). Т.е всяко поле което е записано да вземе информация от Sheet set - a ще бъде променно за антетката, която присъства в чертежите.

Например датата на предаване, която не искам да я пиша всеки път я връзвам към sheetset - a тя е там и е записана, появява се в антетката.Щом е вързнаа за някой ред от sheetset -a то значи че е общо валидна и не я променям, или записвам за чертежа. Какво би се случило ако трябва да я променя заради промяна заради ревизия или промяна на фазата на обекта. Променям я заради различната дата на предаване на ревизия 1, това се променя и в ревизия 0. Естествено може да се направи поле което да е кръстено резизия 2, да се направи тази промяна и в антетката ( по специално полето което е свързано с дадените за да се отрази. Това обаче е още едно нещо което трябва да се съобрази и да не се пропусне, иначе би довело до чудене защо не се случва.

Горния пример е общовалиден за всичко което записвате в Custom Property на sheetset- a и го връзвате за самия sheetset за да не го пишете за всеки чертеж.

Снимка_2

Снимка_3

Не е проблем, но трябва да се гледа и цялата концепция. Важното процеса да е опростен до малки съставни части и да ви пести време, съответно и други ресурси.

Въпрос на гледна точка и глобална организация на целия обект.

От практиката която имам сме действали винаги с различне sheetset за ИП, ако има нова ревизия за ИП пак правим отделен sheetset, за работния пак нов sheetset за ревизиите му пак нов sheetset. разбиваме на по-малки парченца, това разбиване позволява малко повече гъвкавост по отношения на промени и пести време.

Благодаря, така ще трябва явно с нов sheetset за всяка фаза. На мен ми се искаше в един да се събират всички фази с всички ревизии.

Може и така, програмта го позволява, въпрос на оганизация на процеса е, всеки може да подходи по удобен за него начин.


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация