Как се създава анотативен оразмерителен стил?

AutoCAD Формула AutoCAD

Добър ден, мога ли да помоля за повече информация и разясняване относно създаването на анотативен оразмерителен стил, защото от това видео, не ми стана ясно. В него учителят казва, че ще ни даде на готово стила и не става ясно, стъпка по стъпка, как се създава въпросният анотативен стил! Опитах се да налучкам, но не ми се получи! Възможно ли е да ми обясните стъпка, по стъпка, както го правите така прекрасно във всички други видеа. Тези анотативни оразмерителни стилове са основа за по бързо и лесно чертане. Благодаря предварително!

Здравей,

Първо много добре си осъзнал че анотативните стилове предразполагат към по - бързо и по - лесно чертане.

Както в не малко теми във форума на Aula е написано, анотативните мащаби се разбират, колко са полезни и как се използват, в момента в който се стигне до плотирането на чертежа.Съвета ми е ако работиш с анотативни мащаби когато стигнеш модула за плотиране върни се на модула за анотативни мащаби и го изгледай пак. Лично аз точно така разбрах идеята на анотативните мащаби.

Сега конкретно на въпроса.

Всяка една от настройките обяснена в предходния урок е със същото предназначение независимо дали правиш Класически тип оразмерителни линии или Анотативни, т.е. всичко е същото, САМО че има няколко неща които трябва да спазиш :

1. Сложена отметка за анотативност.

При направата на новия стил оразмерителна линия в прозореца за създаване на нова тип линия ( снимка 1 позиция 1 ) да дадеш отметка на Annotative ( снимка 1 позциция 2 ), така следва стила който ще създадем да бъде анотативен.

Снимка_1

2. Задаваш настройки ЕДНО КЪМ ЕДНО

Когато правиш настройките за височина на текст, размер на лините които излизат и т.н. - всичките тези настройки ги правиш ВСЕ ЕДНО имаш класически мащаб 1 : 1 ( 1 drawing units to 1 paper units ).

Както беше и в урока за стиловете за надписи. Знаем че най - малкия ни четящ се текст е 2,4 мм ( т.е. текста ще се чете като след разпечатване той е минимум 2,4 мм )

Тук в димениите се процедира по същия начин задават се тези стойности в съотношение ЕДНО КЪМ ЕДНО с това което искаме да разпечатим, т.е. искаме височината на текста в дим. линии да ни е 2,4 когато се разпечатва, съответно пишем в полето Height - 2,4; искаме вертикалната линия под дименсионалната линия ( снимка 2 позиция 1 ) да е 1,80, пишем я 1,80.

Снимка_2

И не се притесняваме, защото оразмерителната линия е анотативна, т.е. променяйки мащаба долу ( при включена иконка Automatically add scales - за прихващане на мащабите ), следва всички тези параметри ( височина на текста, дължини на линии и т.н. ) да се премащабират в мащаба, който задаваме. Аналогично е и при ползването на анотативен текст ( прегледай урок 3 от модул 3 за анотативните мащаби ) САМО дето тук нямаш само текст ами имаш и няко друга линиика или стрелка, които се премащабират заедно с текста.

Пробвай сега да изпълниш всичко както е изпълнено в предходния урок, само че спазвай тези две условия които ти посочих тук.

Пиши, дали се е получило. Наистина няма никаква разлика като настройки просто следвай горните две допълнителни условия.

Благодаря за поясненията. Получи се и е доста по-лесно и бързода се оперира с тези анотативни стилове за оразмерителни линии!


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация