Как се определя къде точно ми е Section Plane разрезът?
Здравейте, може въпросът ми да е глупав, но не мога да разбера... Как след като стартирам командата Section Plane, как се определя равнината, по която се прави разреза? Избирам различни точки от горното лице на солида и един път разреза ми е хоризонтален, друг път вертикален. Може би е свързано с точките, които прихващам, но не мога да схвана принципа. Благодаря предварително!
Здравей, Пенка Стоянова.
Отговорът е : Зависи от това коя от подопциите на Section Plane ползваш.
1. Тази по подразбиране .
Какво става ако ползваш тази която е по подразбиране ( снимка 1 позиция 1 ) ?
следва да избереш една точка или пък лице от фигуратата и AutoCAD сам прави секателната реавнина.
Т.е. ако избереш лице или точка от дадена повърхнина следва да получиш секателна равнина успоредна на равнината ( точката от равнината която си избрала - > снимка 2 позиция 1 в случая съм кликнал върху най - горната хоризонталната равнина и съответно секателната стана успоредна на нея.
2. Draw Section
Какво става ако ползваш опцията Draw section ( снимка 3 позиция 1 ) ?
Ако избереш тази опция следва по точки да избереш как точно и къде точно да минава секателната повърхнина ( снимка 4 позиция 1 )
На снимка 5 съм показал една секателна повърхнина, която е фиксирна с точки 1 и 2 от снимка 5. Както се вижда тя е дост апрозиволна ( малко съм прекалил доста нестандартна наистина я направих, НО за примера върши работа надявам се )
Съответно като включа Live Section Plane ( снимка 6 позиция 1 ) - a следва изрязването да става по тази равнина в обсега който и е зададен ( снимка 6 позиция 2 )
Тази опция ни дава да направим по прецизни и по наше желание секателни равнини.Не е нужно да се търси подобна повърхност ( или точка от повърхност ) към която да се ориентира Section Plane - a.
3. Orthografic
Какво става ако ползваш опцията Orthographic ( снимка 7 позиция 1 ) ?
Имаш право на избор бързо и лесно да направиш една секателната равнина която да пресече висичките ти обектите през средата спрямо центъра на тежестта на паралелепипеда който като размери се формира от четирите взаимно най - отдалечени повърхнини на обектите съзадени в моделното простраство. Съответно спрямо този център може да направи секателна която да е отпред; отзад; отгоре; отдолу;отляво; отдясно ( снимка 8 съот. позиции 1,2,3,4,5 и 6 ) спрямо този център.
На снимка 9 е и резултата. В случая е направена отдясно секателната повърхнина.
Надявам се да съм бил полезен с отговора и да ви се е изяснило как точно се работи с Section Plane.
Само да добавя нещо по отношение на последния вариант Orthographic за ползване на Section Plane - a.
За да хванете логиката за паралелепипеда, която описах по - горе, ето един показателен пример какво би се случило ако имам един обект, който е доста отдалечен от други в моделното пространство - снимка 1 позиция 1.
И нека да видим какво ще стане ако направя една секателната да е FRONT т.е. да е отпред спрямо центъра на тежестта.
Резултата е на снимка 2 - всичко ще бъде скрито само отдалечената фигура следва да се вижда ( снимка 2 позиция 2 ).