Как да подравня текст по крива?

AutoCAD Формула AutoCAD

Здравейте,
Не мога да разбера как се подравнява текст по крива.
Благодаря Ви предварително!

Здравей, 


Има няколко вариантa за подравняване на текст по крива, като затова по каква крива ще подравняваш.



Ако става дума подравняване на текст спрямо арка ( снимка 1 позиция 3 ) , много лесно и бързо това може да стане директно чрез команда от Express tool ( снимка 1 позиция 1 )  горе в Ribbon менюто след което да изберете Text Aligned (снимка 1 позиция 2 ).



За целта трябва да имате инсталиран AutoCAD пълната версия, като при инсталацията му задължително си отметнала отметката да се инсталира и Expess Tools  при инсталация на AutoCAD ( Не LT - в LT няма Express Tools )



Как работи Text Aligned командата.Най - лесно казано това става като я стартираш ( снимка 2 позиция 1 ) след което  те пита  да селектираш арката върху която искаш подравнен текст ( снимка 2 позиция 2 ).


Селектирайки арката  ти излиза един прозорец ( снимка 3 позиция 1 ) в който може да напишеш текста и съответно да си поиграеш с опциите на който предлага прозореца така че да получиш желаното разположение, големина на буквите, разстояние между отделните букви, на какво отстояние да е този текст  и доста други опции които предлага прозореца.

В крайна сметка на фигура 4 е показан крайния резултат на Aligned text  - а спрямо арката.Това обаче не е обикновен Mtext или Single line text тук вече имаме Arcalignedtext и за да бъде коригиран по някакъв начин следва да бъде направен пак чрез инструмента Aligned text , т.е. задаваш командата Text Aligned и избираш текста и следва да ти излезне прозореца показан на снимка 3 и съответно да направиш корекции по избрания текст.

Естествено този Arcalignedtext може да се превърне в Mtext и съответно да се третира като такъв по натам във времето, но правейки го такъв следва да загубим динамичната връзка между него и арката докато текста е като Arcalignedtext  променяйки арката текста динамично се подравнява с нея. - снимка 5 позиция 1, така че въпрос на това какво искаш да се случва с текста.

Това е горе долу основното ако ползваш Text Aligned.

Ако се затрудняваш с някой от настройките пиши ще дообесним тук във форума.


Има и един по - хитър начин за подравняване, който на мен лично ми допада доста повече имам един лисп който ще споделя в следващия отговор в тази тема и ще обесня малко повече за него, за да не стане претрупано в този отговор.


Надявам се да съм бил полезен с разясненията по arc text aligned.

Ето го и лиспа за който писах в горния комантар.

Зареждаме го по стандартния начин след което го стартираме с командата atc.


Първо да уточня няколко неща за него.

1. При него няма значение дали ще имам полилиния, заобляне с fillet, арка, полиния и арка в нея, spline или каквата и да била окръжност, част от окръжност.

2. Ползва се mtext или пък text който вече сме създали.

3. Има няколко опционалности с който може наистина да постигнем добри резултати на подравняване.


На снимка 1 имам един текст този текст искам да го подравня по spline който имам.



Стартирам програмата с atc, при което което ме пита да избера текст който ще 
подравнявам ( снимка 2 позиция 1 ) избирам го , след което ме пита за обект 
спрямо който ще подравня текст ( снимка 3 позиция 1 ) 
 избирам го след което ми излизат долу в комадния ред  ( снимка 4 позиция 1 ) няколко опции на лиспа който се стартират посредством клавиатура избирайки от нея буквите или символите които са в скоби  ( например [ O ] избирам от клавиатурата О )

Така тук най - важната настройка е Reabilit[y] да е в режим на Enable , това може да се види дали е така когато натиснем y от клавиатурата и съответно на долу на екрана ни се изпише Enable reability, ако ни се изпише Disable ( снимка 4 позиция 1 ) следва

пак да натиснем y и ще ни се изпише Enable ( снимка 5 позиция 1 )

Тази настройка е важна с оглед на това оринтацията на текста винаги да е нагоре, а не наобратно и съответно да си въртим главата за да го четем.



Другите опции за за [O]fset - в него се задава отстоянието от обекта към който се подравняваме, със <  или пък  > може да завъртаме текста който подравняваме на някакъв ъгъл спрямо подравнението.

И на снимка 6 вече е подравнения вече текст.

Лиспа го споделям и може да намерите тук :


https://drive.google.com/file/d/0B7q74PlX2UYeTmVmeElZTm8yOUk/view?usp=sharing



Ако срещате някакви затруднения или не просто не се получава с ползването му пишете в тема.


Ето и няколко случая в които може да ползвате лиспа - снимка 7.


Лиспа може да се ползва и за прави, не само за криви, вместо стандартната команда Torient която изисква малко повече действия когато подравнявате текст и да пестите време :)


Надявам се да съм бил полезен с отговора и този лисп да влезне в употреба на повече хора тук във форума на Aula.bg.

Много благодаря! Имах предвид втория вариант. Не съм запозната как се работи със лисп, но ще се поразровя малко. Още веднъж благодая за бързите отговори

Здравей, отново Незабравка.


Няма нужда да ровиш кой знае къде :), ще ти кажа къде е едно от обясненията за ползване на lips програмки



Не знам докъде точно си стигнала с курса AutoCAD 2D Формула, но в Модул 7 урок 14 " Автоматизация с AutoLISP за НЕпрограмисти " се показва как да се ползват Autolisp програми, затова или прегледай този урок или тук съвсем набързо ще ти обясня.



Първо лиспа е едно малко файлче както с разширение .lsp и представлява код благодарение на който извършваш определени действия в AutoCAD ( файла който споделих е именно такъв .lsp



За да го ползваш този файл трябва да го заредиш в AutoCAD... как става това 
ами изписваш командата, като в комадния ред изписваш APPLOAD и ще ти се 
отвори прозорец както този на снимка 1 позиция 1 - ти трябва просто да намериш файла ( снимка 1 позиция 2 - трябва да си избрала формата на файла от това падащо меню да е .lsp ),  да го избереш файла ( снимка 1 позиция 3 ) след което да дадеш load ( снимка 1 позиция 4 ) след което да дадеш Close ( снимка 1 позиция 5 ) и готово вече програмката е заредена , сега просто трябва да следваш стъпките за който са описал по горе за работа с нея ... спеециално лисп - акъм тази тема се стартира с команда изписана в комадния ред atc.



Има още други тънкости за това как точно да се ползват лисп програмките, част от тях ще научиш в урока който споменах малко по - горе в този отговор друга част може да потърсиш във форума на Aula.



Затова няма да навлизам в подробности за Lisp и повече тънкости за него както и за настройки свързани с  AutoCAD autolisp - овете..... тук споделих част от идеята им така че да можеш да си свършиш  работа с лисп -а който споделих горе.



Препоръката ми е изгледай курса докрай след всеки урок чети форума там има доста неща с които може да усмислиш и доразбереш нещата от урока или пък да надградиш знанията получени в него.


Надявам се  съм бил полезен с отговора.

Краси, отново ти благодаря, пропуснала съм този урок... извинявам се

Няма проблеми, Имаш възможност да го изгледаш отново и то няколко пъти :)

Харесва ми атмосферата тук :) И курса е прекрасен!

Нещо не се получава, пробвах всички опции от лиспа, но така и не можах да подравня текста. Фигура: 1) текста изглежда добре, но ако е съставен от повече символи се получава 2). Къде греша?

Не грешиш просто подравнението в този лисп става на база на допирателната към дадената крива колкото по изпъкнала ( вдлъбната е фигурата ) следва да не изглежда много добре. Просто така работи лисп - а.

Краси, линка с ЛИПС-А е неактивен.

Здравейте, и аз не успявам да се справя с добавянето на lsp-вете. Успях да си изтегля rar, но разширението на файла е VLX. А ми се иска да премина и през тази част

https://drive.google.com/file/d/0B7q74PlX2UYeTmVmeElZTm8yOUk/view?usp=sharing явно е изтекъл


Вашият отговор

Запиши се в Аула

или
Вашият имейл е защитен при нас.
Ние никога няма да го разкрием на трети лица.