Въпрос към урок: Избор на хостинг от курс: Уеб сайтове с Wordpress

Как, по какви критерии, да избера хост компания?

Уеб дизайн Wordpress HTML CSS Уеб сайтове с Wordpress

Здравейте! Как, по какви критерии, да избера хост компания? По-конкретно ме вълнува, ако искам сайта ми да е "пъргав" и достъпен за Европа (където има и англоговорящи) къде да го хостна?

пропуснах - щатите не ме вълнуват

Колкото се може доставчикът (твоята хост-компания) да е чисто физически по-директно свързана със собствения си доставчик.

Значи, интернетът има ядро в САЩ, от там започват нещата. И там има едно нещо, наричано ГРЪБНАК (backbone) на цялата мрежа - мощни сървъри, безотказно (я, не съвсем) захранване с ток, сигурност - това са наистина "плантации" от големи компютри в стерилни зали, много защити, най-вече наличие на ток. Чрез презокеански кабели се прехвърля в Европа и другите континенти, където също има хостинг-компании от 1-во ниво с подобни мерки за сигурност. Те обикновено предлагат услуги за "риселъри", по-рядко директно или поне е по-скъпо.

Както в Щатите, така и в Европа можеш да ползваш хостинг-компания която е близко или отдалечено свързана с най-основното ниво на Нета или междуконтиненталната връзка.

Как да разбереш точно тази чисто географска, а в допълнение и физическа свързаност?

Според моя опит начините са два:

По-повърхностният е, да четеш условията на хостването. Параметрите са трафик и обем информация, която можеш да качиш на сайта си. Това са техническите параметри. Може да има още, но тези са достатъчни. Това е съществено, затова ще ти опиша картинка: имаш тръба с определе цолаж и напор (дебит). Поредният търговец иска да изцеди максимум печалба, т.е. максимум клиенти, т.е. към основната тръба да върже колкото се може повече разклонения.

Стана дълго, ще продължа в следващ пост.

Ирина, БЛАГОДАРЯ за отговора до тук. Не успях да разбера накъде е тръгнала последната ти мисъл, но ако правилно съм усетила - тръбата е с постояно сечение/дебит. Това означава, че ако преминаващата информация е много по-малка от това сечение, тази информация "препуска" или може изкуствено да бъде ограничи от доставчика. Картинката се променя обаче, когато по тази тръба се навържат много желаещи да "точат" инфо. Сечението се разделя на броя желаещи (пример,силно условен! - 1000 дебит; 5 потребителя > скорост 1000/5;; 150 потребителя > 1000/150). Така обаче може да се стигне до драстично спадане на скоростта и затова доставчиците се застраховат, като изрично подчертават, че посочената от тях скорост е ориентировъчна и зависи от....

За дебита сте в 10-ката - точно това имах предвид.

Иска ми се да ви покажа с картинки как да се ориентирате кой къде е в "играта с тръбички" като ползвам податката на инж. Краси Кръстев, но малко трудно се справям. А след малко и домашните ми задължения ще ме отвлекат в друга посока.

За намиране на инфо за хостинг-компания (или който и да е сайт) ползвам Who is на този адрес (има и други, а това е само пример): https://cqcounter.com/whois/domain/securepaynet.net.html

[Няколко пъти ми се загуби текст, тъй че малко тромаво ще си изградя отговора, моля за търпение]

Прекъсвам, за да видя как изглежда отговорът ми дотук.

Налага ми се да направя пауза.

Прегледай какво предлага TraceRoute при избран сайт - отгоре има табличка, отдолу - карта. Най-отдясно на табличката е разстоянието от извора до мястото, от което черпиш Интернет.

Колкото по-кратка е табличката - толкова по-близко си до извора. Картата отдолу дава илюстрация.

Направи го за трите доставчика, които ползва Аула (описани са около 3-тата минута на урока). Има нещо интересно и неочаквано за мен.

Ще коментираме утре :-).


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация